Մոսկվան կարձագանքի, քանի որ Արևմուտքը սկսում է միջուկային բաղադրիչով զենք կիրառել. Պուտին (տեսանյութ)
Եթե հավաքական Արևմուտքը սկսի միջուկային բաղադրիչով զենք կիրառել, ապա Ռուսաստանը ստիպված կլինի արձագանքել, հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը:
Ավելի վաղ Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանության փոխնախարար Անաբել Գոլդին հայտարարել էր, որ Բրիտանիան Ուկրաինային աղքատացված ուրանով զինամթերք կփոխանցի:
«Կցանկանայի այս կապակցությամբ նշել, որ եթե այդ ամենը տեղի ունենա, ապա Ռուսաստանը ստիպված կլինի արձագանքել համապատասխան կերպով՝ նկատի ունենալով, որ հավաքական Արևմուտքն արդեն սկսում է միջուկային բաղադրիչով զենք կիրառել»,-լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Պուտինը Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նախագահ Սի Ցինփինի հետ բանակցությունների ավարտին:
«Այստեղ միայն մի բան կարելի է ասել․ աստիճաններն այնքան էլ շատ չեն, ևս մեկ աստիճան անցան, ավելի ու ավելի քիչ աստիճաններ են մնում։ Հիմա տեսնենք, թե ինչ են նրանք պատրաստվում կիրառել»,-ասել Է Շոյգուն լրագրողներին։
Սի Ծինփինն աշխատանքային այցով Ռուսաստան է ժամանել մարտի 20-ին, սա նրա առաջին արտասահմանյան այցն է պետության ղեկավարի պաշտոնում երրորդ ժամկետով վերընտրվելուց հետո: Նա ՌԴ-ում հայտարարել է, որ Պեկինը և Մոսկվան հուսալի գործընկերներ են, ու որ անհանգիստ աշխարհում ՉԺՀ-ն պատրաստ է Ռուսաստանի հետ միասին վճռականորեն պաշտպանել միջազգային իրավունքը: ՌԴ նախագահի հրավերով Չինաստանի ղեկավարի այցը կտևի մարտի 20-22-ը:

Москва будет реагировать, раз Запад начинает применять оружие с ядерным компонентом – Путин (видео)
Если коллективный Запад начинает применять оружие с ядерным компонентом, то Россия будет вынуждена реагировать, заявил президент России Владимир Путин.
Ранее замминистра обороны Великобритании Аннабель Голди заявила, что Британия передаст Украине боеприпасы с обедненным ураном.
«Хотел бы в этой связи отметить, что если все это будет происходить, то соответствующим образом Россия вынуждена будет реагировать, имея в виду, что коллективный Запад начинает применять уже оружие с ядерным компонентом», – сказал Путин журналистам по итогам переговоров с председателем Китайской Народной Республики Си Цзиньпином.
При этом министр обороны РФ Сергей Шойгу также отреагировал на инициативу Лондона, заявив, что «у России есть чем ответить, в долгу она не останется».
«Здесь можно сказать только одно: ступенек не так много, пройдена еще одна ступень, их остается все меньше и меньше. Сейчас посмотрим, что они собираются применять», – сказал Шойгу журналистам.
Си Цзиньпин прибыл в Россию с рабочим визитом 20 марта, это его первая заграничная поездка после переизбрания на должность главы государства на третий срок. Си Цзиньпин по прибытии в РФ в понедельник заявил, что Пекин и Москва являются надежными партнерами, в далеко не спокойном мире КНР готова с Россией решительно стоять на страже международного права. Визит главы Китая по приглашению президента РФ продлится с 20 по 22 марта.