Թրամփի մասնակցությամբ ընթրիքի ժամանակ կրшկոցների մեջ կասկածվողը ճանաչվել էր «Ամսվա ուսուցիչ»
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի մասնակցությամբ ընդունելության ժամանակ զինված հարձակման մեջ կասկածվողը հանգրվանել էր այն հյուրանոցում, որտեղ անցկացվել է միջոցառումը. հայտարարել է Վաշինգտոնի ոստիկանապետ Ջեֆ Քերոլը։ Տղամարդը զինված է եղել որսորդական հրացանով, նրա մոտ հայտնաբերվել են նաև դանակներ և ատրճանակ։
ԱՄՆ դատախազությունից հայտնել են, որ կրակոցներ արձակած անձի դատավարությունը տեղի կունենա ապրիլի 27-ին։ Նրան մեղադրանք է առաջադրվել հրազեն օգտագործելու և դաշնային աշխատակցի վրա զենքով հարձակվելու համար։
Նա մի քանի կրակոց է արձակել՝ թեթևակի վիրավորելով գաղտնի ծառայության գործակալի, որը զրահաբաճկոն էր հագել։ Հարձակվողը նույնպես վիրավորվել է։
Ըստ տվյալների՝ Ալենը ուսուցիչ է աշխատել C2 Education դասավանդման ընկերությունում և 2024 թվականի դեկտեմբերին ճանաչվել է «Ամսվա ուսուցիչ»։
Շաբաթ երեկոյան ԱՄՆ մայրաքաղաքի «Վաշինգտոն Հիլթոն» հյուրանոցի բոլոր ներկաները, որտեղ անցկացվում էր Սպիտակ տան թղթակիցների և ԱՄՆ վարչակազմի անդամների, այդ թվում՝ Թրամփի և նրա կնոջ մասնակցությամբ տոնական ընթրիք, տարհանվել են շենքի ներսում կրակոցներ լսելուց հետո։
Հարձակվողի լուսանկարը իր սոցիալական էջում հրապարակել է Թրամփը։
Դոնալդ Թրամփի մասնակցությամբ միջոցառման ժամանակ կրակոցներ հնչեցնելու մեջ կասկածվողը ձերբակալությունից հետո խոստովանել է, որ թիրախավորել է ԱՄՆ նախագահի վարչակազմի պաշտոնյաներին։

Мужчина, которого задержали по подозрению в стрельбе в отеле в Вашингтоне, где находился президент США Дональд Трамп, заявил, что целью его нападения были чиновники американской администрации, сообщает «CBS News» со ссылкой на источники.
«2 источника сказали «CBS News»: Коул Аллен, подозреваемый в стрельбе на вечере в честь журналистов, аккредитованных в Белом доме, после задержания заявил правоохранительным органам, что он хотел застрелить чиновников администрации Трампа», – информирует телеканал.
Однако, уточнили источники, Аллен прямо не указал, что его целью был сам Трамп.
По информации собеседников телеканала, Аллен – выходец из города Торранс, штат Калифорния. В 2017 году он закончил Калифорнийский технологический университет, в Торрансе занимался репетиторством. В декабре в 2024 году получил награду «лучший учитель месяца» за достижения в сфере образования.
В Столичном департаменте полиции заявили, что задержанный входил в число приглашенных на мероприятие и ранее не привлекал внимание правоохранительных органов. На ужин он прибыл вооруженный дробовиком, пистолетом и несколькими ножами. После инцидента он был доставлен в больницу на обследование.
В полиции отметили, что его мотив и точная цель пока неизвестны. Следствие полагает, что подозреваемый действовал в одиночку.
В ночь на воскресенье вооруженный человек открыл стрельбу в гостинице в Вашингтоне на ужине в честь работников СМИ. На мероприятии присутствовали Трамп, его супруга, многочисленные члены администрации США. Нападавшего задержали, ранение получил один сотрудник Секретной службы США. По словам Трампа, жизнь этому человеку спас бронежилет.