Տասը երկրների ռազմածովային ուժերը վարժանքներ են սկսել Հարավային Կորեայի ափերի մոտ
Տասը երկրների ռազմածովային ուժերը, ներառյալ ԱՄՆ-ի եւ Մեծ Բրիտանիայի, հոկտեմբերի 4-ին բազմակողմ հակաականային վարժանքներ են սկսել Հարավային Կորեայում՝ Փհոհան քաղաքի ափերի մոտ, Ճապոնական ծովում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել է «Ռյոնհապ» լրատվական գործակալությունը:
Նրա տվյալներով՝ այս ամենամյա վարժանքները, որոնք անցկացվում են 2016 թվականից, կտեւեն մինչեւ հոկտեմբերի 12-ը: Դրանց նպատակն Է՝ ուժեղացնել համագործակցությունը Կորեական թերակղզում ԱՄՆ-ի գլխավորությամբ այսպես կոչված «ՄԱԿ-ի հրամանատարության» ներքո մարտական գործողությունների պայմաններին ադապտացվելու ուղղությամբ:
Այդ հրամանատարությունն ստեղծվել Է ամերիկացիների կողմից՝ Կորեայի պատերազմի ժամանակ, սակայն ՄԱԿ-ը մշտական գործող մանդատ չունի: Հյուսիսային Կորեան քանիցս փորձել Է համաշխարհային կազմակերպության ուշադրությունը հրավիրել դրա վրա եւ պահանջել Է վերացնել Կորեայում «ՄԱԿ-ի հրամանատարությունը», բայց լսելի չի դարձել:
Ճապոնական ծովում վարժանքների ժամանակ Հարավային Կորեան կգործարկի ութ նավ, այդ թվում՝ 3000 տոննա կշռող ականակիր եւ 700 տոննա կշռող ականորս նավ, P-3 ծովային հետախուզական ինքնաթիռ եւ UH-60 ուղղաթիռներ: ԱՄՆ-ի կողմից վարժանքներին ուղարկվել են ընդջրյա ականների որոնման համար երկու ականորս նավ եւ ուղղաթիռներ: Ներկայիս վարժանքներն անցկացվում են ԿԺԴՀ-ում հրթիռային փորձարկումների ֆոնին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Военно-морские силы 10 стран начали учения у берегов Южной Кореи
Военно-морские силы десяти стран, включая США и Великобритании, начали во вторник многосторонние противоминные учения в Южной Корее у побережья города Пхохан в Японском море. Об этом сообщило информационное агентство «Рёнхап».
По его данным, эти ежегодные учения, проводимые с 2016 года, продлятся до 12 октября. Их цель – усиление сотрудничества по адаптации к условиям боевых действий на Корейской полуострове под так называемым «Командованием ООН» во главе с США.
Это командование было создано американцами во время войны в Корее, однако на деле постоянно действующего мандата ООН не имеет. Северная Корея неоднократно пыталась привлечь внимание всемирной организации к этому и требовала ликвидировать «Командование ООН» в Корее, но не была услышана.
Во время учений в Японском море Южная Корея задействует 8 кораблей, в том числе 3000-тонный миноносец и 700-тонный минный тральщик, морской разведывательный самолет P-3 и вертолеты UH-60. Со стороны США на учения направлены два минных тральщика и вертолеты для поиска подводных мин.