Համացանցում ԻՊ անունից Վրաստանին ուղղված տեսանյութ է հրապարակվել
Համացանցում «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման անունից տեղանյութ է հայտնվել՝ ուղղված Վրաստանին: Վրաստանի պետական անվտանգության ծառայությունը «BBC»-ին փոխանցել է, որ ԻՊ անունից համացանցում հայտնված տեսանյութի առնչությամբ հետաքննություն է սկսվել։
Տարածված տեսանյութում չորս երիտասարդ սպառնացել է նրանց, ովքեր Վրաստանում «պայքարում են» իսլամի դեմ։
Ձայնագրությունում չորս երիտասարդ դիմում է Վրաստանում ապրող մահմեդականներին՝ կոչ անելով միանալ «Իսլամական պետություն» խմբավորմանը, իսկ Վրաստանին սպառնում է «խալիֆայությամբ»։
«Apsny.ge»-ի փոխանցմամբ՝ տեսաուղերձով հանդես եկող երիտասարդներից մեկը Վրաստանում ապրող մահմեդական է, ով խոսում է վրացերենով: Տեսանյութի հեղինակներից մեկը Խվիչա Գոբաձեն է, ով Վրաստանում չէ: Նրա հոր՝ Իլյա Գոբաձեի խոսքով՝ ինքը տեսանյութը չի տեսել, սակայն գիտի, որ որդին Վրաստանում չէ:
«Երկու ամիս առաջ իմ որդին ընկերների հետ գնաց Թուրքիա՝ աշխատելու: Դրանից հետո ես մի քանի անգամ կապ եմ հաստատել նրա հետ, սակայն նա Վրաստան չեկավ: Ես տեղյակ չեմ, թե իմ որդին որտեղ է, տեսանյութն էլ չեմ տեսել: Մի բան գիտեմ, որ իմ որդին այստեղ չէ», - ասել է նա:
Տեսաուղերձի հեղինակներից երեքը՝ Ռոբերտ Պակսաձեն, Բադրի Իրեմաձեն և Մամուկա Անթաձեն, Օզուրգեթիի շրջանի բնակիչներ են:

В интернете от имени ИГ распространили видео с угрозами в адрес Грузии
В интернете от имени террористической группировки «Исламское государство» (ИГ) распространено послание к грузинскому народу, сообщает «Грузия Online». Лица, говорящие на грузинском языке обращаются к мусульманам, проживающим в Грузии. Они призывают мусульман к поддержке ИГ, а Грузии грозят приходом «Халифата».
Одним из авторов обращения является Хвича Гобадзе. По словам его отца Илья Гобадзе, он не видел этого видеообращения, однако сообщил, что его сын не находится в Грузии.
«Мой сын приблизительно два месяца назад вместе с друзьями отправился работать в Турцию. После этого я несколько раз с ним контактировал, однако в Грузию он не приезжал. Я не знаю, где он сейчас. Не знаю, что это за послание с угрозами. У меня нет интернета, и я ничего не видел. Однако я знаю, что моего сына здесь нет», и – заявил Илья Гобадзе.
Трое из четырех авторов обращения – Роберт Паксадзе, Бадри Иремадзе и Мамука Антадзе - являются выходцами из Озургетского района. В статусе экомигрантов они были переселены в регион Гурия несколько лет назад. Хвича Гобадзе является уроженцем города Батуми. Их родители заявляют, не поддерживают с ними связи и не знают, где их сыновья находятся.
Служба госбезопасности Грузии уже начала расследование по факту распространения данного видеоматериала.