ԱՄՆ–ի խորհրդարանը Իրանի դեմ նոր պատժամիջոցների փաթեթ է ընդունել
ԱՄՆ Սենատի վերին և ստորին պալատները քվեարկել են Իրանի դեմ նոր պատժամիջոցներ կիրառելու մասին համատեղ օրենսդրական նախաձեռնության օգտին։ Այս մասին տեղեկացնում է «Ռոյթերս»–ը:
Պատժամիջոցների նոր փաթեթը խիստ պատիժ  է նախատեսում իրանական նավթի գնողների համար, քանի որ արևմտյան երկրները կարծում են, որ նավթից ստացված գումարները Թեհրանն օգտագործում է ատոմային զենք ստեղծելու նպատակով:
Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ-ն Իրանի դեմ պատժամիջոցները խստացրել էր 2012թ. սկզբից: Նմանատիպ որոշում կայացրել է նաև Եվրոպական Միությունը, որը հուլիսի 1–ից դադարեցրել է իրանական նավթի գնումը:

Американские законодатели согласовали новые санкции против Ирана
Группа американских законодателей, представляющих как Сенат, так и Палату представителей Конгресса США, согласовала новый пакет санкций против Ирана.
Как сообщает радио «Свобода», голосование по этому проекту в Палате представителей может состояться уже в среду. Законодательная инициатива предполагает новые ограничительные меры в отношении иранских компаний, работающих в сфере энергетики, грузовых перевозок и страхования.
Подчеркивается, что санкции связаны с сохраняющимися подозрениями относительно ядерной программы Тегерана. Западные лидеры не исключают, что Иран пытается создать ядерное орудие. Иранские власти это отрицают.