Սահմանադրությունը և հեղափոխությունը
Հայաստանի Սահմանադրության մեջ երկու կարևորագույն հոդված կա։ Մնացած հոդվածները կոչված են իրականություն դարձնելու այդ հոդվածներում նշված նպատակները։
Ինչ է գրված և ինչ ունենք
ՀՀ Սահմանադրության 1–ին հոդվածում գրված է. «ՀՀ–ն ինքնիշխան, ժողովրդավարական, սոցիալական, իրավական պետություն է»։
Մեր հիմնական օրենքի 2–րդ հոդվածով սահմանված է. «ՀՀ–ում իշխանությունը պատկանում է ժողովրդին։ Ժողովուրդն իր իշխանությունն իրականացնում է ազատ ընտրությունների, հանրաքվեների, ինչպես նաև Սահմանադրությամբ նախատեսված պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների ու պաշտոնատար անձանց միջոցով։ Իշխանության յուրացումը որևէ կազմակերպության կամ անհատի կողմից հանցագործություն է»։
Հայաստանի անկախացումից 20 տարի անց ստիպված ենք արձանագրել, որ Սահմանադրության առաջին ու երկրորդ հոդվածները չեն գործում։ Հայաստանն այսօր ինքնիշխան է այնքանով, որքանով։ Արցախյան պատերազմում տարած փառահեղ հաղթանակը կարող էր ուղղել հարյուրամյակներով պետություն կորցրածներիս մեջքը, բայց մենք մսխեցինք հաղթանակի արդյունքները՝ լրջորեն հարվածելով ՀՀ ինքնիշխանությանը։
Ինչ վերաբերում է մեր պետության իրավական, ժողովրդավարական և սոցիալական լինելուն, ապա այս առումով իմաստ էլ չունի ծավալուն վերլուծություն ներկայացնել։ Բոլորս էլ գիտենք, որ այդպիսին չէ Հայաստանը։
Անդրադառնալով Սահմանադրության երկրորդ հոդվածում նշված դրույթներին՝ պետք է արձանագրել, որ ժողովրդի քվեն մշտապես կեղծվել է։ Բացառությամբ 1991–ի նախագահական ընտրությունների՝ մնացածների ժամանակ իշխանությունը, փաստացի, մեծ կամ փոքր չափով յուրացվել է։ Այսինքն տեղի է ունեցել  հանցագործություն։
Խոսելով ընթացիկ վիճակի և երկրում արդարության դեֆիցիտի մասին՝ հարկ է չմոռանալ, որ Սերժ Սարգսյանը իշխանության եկավ ընտրակեղծիքների և 10 զոհերի գնով։ Նա առաջինը չէ, ով հակասահմանադրական ճանապարհով է իշխանություն վերցնում, բայց պետք է ամեն ինչ անել, որպեսզի վերջինը լինի, ում հաջողվել է մարսել այդ ձևով իշխանության գալը։ Իսկ այն, որ Սարգսյանը պետք է հեռացվի՝ բխում է մեր մայր օրենքի տառից ու ոգուց։ Իշխանափոխությունը նաև ազգային անվտանգության հարցի է վերածվել, և մենք չենք կարող շռայլություն թույլ տալ մեզ ու հանդուրժել այս անարդյունավետ կառավարիչներին։
Մարդկային կյանքերի գնով նախագահի աթոռին հայտնվելուց հետո երկրում առկա խնդիրները լուծելու, բաց համակարգ սարքելու և հասարակության լայն շերտերի հետ իրական երկխոսության մեջ մտնելու փոխարեն՝ Սարգսյանը  հրապարակային քաղաքականությունը փոխարինեց թամաշայով, արտաքին քաղաքականությունը՝ «ֆուտբոլով», մրցակցային տնտեսություն ստեղծելու փոխարեն սկսեց կառուցել «մեկ օլիգարխի տնտեսություն» և այսպես շարունակ։ Արդյունքում՝ ունեցանք սարսափելի չափերի հասնող արտագաղթ, տնտեսության անկում, կապիտալի արտահոսք, արտաքին պարտքի շեշտակի աճ։
Մեր պետությունն այժմ պարտվում է Ադրբեջանի հետ «սառը» պատերազմում, ինչը նշանակում է, որ այսպես շարունակվել չի կարող։
Հեղափոխությունը որպես սահմանադրական ճանապարհ
Շատերին է հուզում այն հարցը, թե լավ, ամեն ինչ շատ պարզ է, այս իշխանությանը չենք ընդունում, բայց ինչպե՞ս հեռացնենք նրանց, չէ՞ որ «սահմանադրական ճանապարհ» կոչվածը մշտապես դեպի փակուղի է տարել։ Ասեմ, որ ոչ թե Սահմանադրությունն է փակուղու առաջ կանգնեցնում, այլ ինքներս ենք մեզ դնում փակուղային վիճակում։ Ո՞վ է ասել, որ բռնությանը դիմադրելը հակասահմանադրական ճանապարհ է։ Ո՞վ է ասել, որ իշխանության յուրացման (իմա՝ հանցագործության) դեմն առնելը հակասահմանադրական ճանապարհ է։
Սահմանադրության մեջ, ինչպես արդեն վերևում ցույց տրվեց, հստակ նշված է, որ իշխանության յուրացումը որևէ կազմակերպության կամ անհատի կողմից հանցագործություն է։ Ամեն ինչ շատ պարզ ու հստակ գրված է։
ԱԺ վերջին ընտրություններն աչքի ընկան նրանով, որ ամենացինիկ ու ամենալկտի տարբերակով «ընտրություն» տեղի ունեցավ։ Շրջիկ խմբերի, ուռճացված ընտրացուցակների, ընտրակաշառքի միջոցով ՀՀԿ–ին որպես կազմակերպություն հաջողվեց յուրացնել իշխանությունը և խորհրդարանի հսկիչ փաթեթի տեր դառնալ։
Եթե մինչև 2012թ. ընտրությունները դեռ կային մարդիկ, ովքեր կարծում էին, թե հնարավոր կլինի ընտրատեղամասերում  կազմակերպված ձևով վերահսկողություն անելու դեպքում ակնկալել քիչ թե շատ նորմալ արդյունք, ապա ընտրակեղծիքների նոր տեխնոլոգիան ներդնելով՝ Սերժ Սարգսյանը բոլորիս վերջնականապես համոզեց, որ միայն քարոզչության, ծրագրի, գաղափարի և ի վերջո քվեատուփի պարունակության վրա հույս դնելն անմեղսունակություն է, և միակ սահմանադրական ճանապարհը, որով հնարավոր են փոփոխություններ՝ հեղափոխությունն է։
Մինչև հիմա կար տարածված տեսակետ, թե հեղափոխությունը և սահմանադրական ճանապարհը միմյանց հակադիր հասկացություններ են։ Բայց դա սխալ տեսակետ է։
Ամենայն պատասխանատվությամբ հայտարարում եմ, որ Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը ժողովրդին մանդատ է տվել հեղափոխություն անելու այն դեպքում, երբ իշխանությունը յուրացվում է կազմակերպության կամ անհատի կողմից, այսինքն՝ կատարվում է հանցագործություն։ Հետևաբար՝ 2013–ին պետք է, իրոք, գնալ սահմանադրական ճանապարհով, այն է՝ անհատի կողմից իշխանության յուրացման դեպքում դիմել մեր Սահմանադրությամբ տրված բոլոր օրինական միջոցներին։ Ուժային կառույցներն ու պետական կառավարման այլ մարմիններն այդ ժամանակ պետք է պաշտպանեն Սահմանադրությունը, այլ ոչ թե ուզուրպատորին։
Հ.Գ.։ Սահմանադրության օրվա կապակցությամբ Սերժ Սարգսյանն ուղերձ է հղել և, մասնավորապես, շեշտել է քաղաքացիական հասարակության հետ պետության արդյունավետ կապի անհրաժեշտությունը։
Հաշվի առնելով Սերժ Սարգսյանի կառավարման ոճը, կապեր հաստատելու նրան հասու ձևերը և «քաղաքացիական հասարակության» թեմայով իշխանական լրատվամիջոցների քարոզը՝ կարող եմ հարյուր տոկոսանոց վստահությամբ պնդել, որ շատ շուտով խուրդվելու է նաև «քաղաքացիական հասարակություն» հասկացությունը, իսկ ավելի ճիշտ՝ նրանք, ովքեր «երկխոսացվել» են այդ «գետնին» վրա, քանզի ինչին Սերժը դիպչում է, միանգամից փչանում է՝ դառնալով «դհոլ»։ Իսկ այն, որ նախագահականը հաճախորդացրել է Գեղամյանի մարդկային որակների հանգույն «քաղաքացիական ակտիվիստ» կամ «քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչ» կոչվածներից մի քանիսին, տեսանելի է նույնիսկ անզեն աչքով։ Ընդամենը պետք է թերթել իշխանական կայքերի էջերը։
Երևույթի դեմն առնելու լավագույն տարբերակը քաղաքական ու քաղաքացիական կոդերը մեկտեղելն ու Սերժ Սարգսյանի գլխավորած համակարգի դեմ ուղղելն է։ Ով այս տարբերակով չգործի, կամա թե ակամա, խաղալու է ՀՀԿ ղեկավարի կողմից և քաղաքացիական հասարակության դեմ։

Конституция и революция
В Конституции Армении есть две важнейших статьи. Все остальные призваны воплотить в жизнь указанные в них цели.
Что прописано и что имеем?
В первой статье Конституции РА прописано: «Республика Армения – суверенное, демократическое, социальное, правовое государство».
Второй статьей Основного закона нашей страны определяется: «Власть в Республике Армения принадлежит народу. Свою власть народ осуществляет посредством свободных выборов, референдумов, а также через предусмотренные Конституцией государственные органы, органы местного самоуправления и должностных лиц. Узурпация власти какой-либо организацией или личностью является преступлением».
Спустя 20 лет после провозглашения независимости Армении мы вынуждены зафиксировать, что 1-я и 2-я статьи Конституции не действуют. Армения на сегодня суверенна постольку, поскольку… Блестящая победа в Карабахской войне могла бы выпрямить спину столетиями не имевшему государственности народу, но мы растратили плоды нашей победы, нанеся серьезный удар по суверенитету РА.
Что касается характеристики Армении как демократического, социального и правового государства, то в этом плане даже не имеет смысла представлять обширный анализ. Мы все знаем, что это не так.
Возвращаясь к зафиксированным во второй статье положениям, необходимо отметить, что голос народа всегда фальсифицировался. За исключением президентских выборов 1991-го года, на всех остальных власть, фактически (в большей или меньшей степени), узурпировалась. То есть имело место преступление.
Говоря о текущем состоянии страны и дефиците справедливости в ней, следует не забывать, что Серж Саргсян пришел к власти путем фальсификаций и ценой 10 человеческих жертв. Он не первый, кто приходит к власти антиконституционным путем, но надо сделать все, чтобы он стал последним, кому удалось «переварить» это. Что касается необходимости отстранить Саргсяна от власти, то она продиктована буквой и духом Основного закона.
Революция как конституционный путь
Многих волнует вопрос о том, как отстранить эту власть, ведь так называемый «конституционный путь» всегда вел в тупик. Скажу, что не Конституция ставит нас в тупик, а мы – сами себя. Кто сказал, что сопротивление насилию является антиконституционным? Кто сказал, что препятствование узурпации (то есть, преступлению) антиконституционно?
В Конституции, как уже отмечалось выше, черным по белому прописано, что  узурпация власти какой-либо организацией или личностью является преступлением.
Последние «выборы» НС отличились своей беспрецедентной циничностью и наглостью.  РПА, как организации, удалось посредством мобильных групп, раздутых избирательных списков и взяток узурпировать власть и взять контрольный пакет парламента.
Если до 2012-го года еще были люди, считающие, что можно ожидать более или менее нормальный результат посредством правильно организованного контроля на избирательных участках, то с применением новой технологии фальсификаций   Серж Саргсян окончательно убедил всех нас, что надеяться только на агитацию, программу, идеи и содержание избирательной урны попросту является невменяемостью и что единственным конституционным путем, делающим возможным перемены, является революция.
До сих пор было расхоже мнение о том, что революция и конституционный путь – противоположные друг другу понятия.
Со всей ответственностью заявляю, что Конституция Республики Армения дала народу мандат на революцию в случае узурпации власти какой-либо организацией или личностью, то есть преступления. Следовательно, в 2013-ом году нужно пойти конституционным путем, то есть прибегнуть ко всем законным методам борьбы, предоставленным Конституцией, в случае узурпации власти отдельной личностью. Силовые структуры и другие органы государственного управления в этом случае должны будут защитить Конституцию, а не узурпатора.
P.S. В связи с Днем Конституции Серж Саргсян выступил с поздравительным посланием, в котором, в частности, подчеркнул необходимость наличия эффективной связи между государством и гражданским обществом.
Учитывая стиль управления Сержа Саргсяна,  присущие ему методы установления этой связи и пропаганду властных СМИ на тему «гражданского общества», могу со стопроцентной уверенностью сказать, что очень скоро будет девальвировано и само понятие «гражданское общество», так как все, к чему прикасается Серж, сразу же портится, становясь «барабаном».  То же, что президентский дворец клиентизировал «гражданских активистов» или «представителей гражданского общества» с подобными Гегамяну  человеческими качествами, видно даже невооруженным глазом. Всего лишь нужно просмотреть властные сайты.
Лучший способ противостоять этим явлениям – объединить политические и гражданские коды и направить их против возглавляемой Сержем Саргсяном системы. Кто не будет так действовать, волей-неволей, будет играть на стороне руководителя РПА и против гражданского общества.