Չինաստանը հավանություն է տվել Սիրիայում ՌԴ գործողություններին
«kp.ru»–ի փոխանցմամբ՝ Չինաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Խուա Չունյինը հայտարարել է, որ Պեկինն աջակցում է Ռուսաստանի՝ Սիրիայում ԻՊ դեմ պայքարին։ Այս մասին հայտնում է «Комсомольская правда»–ն։
«Ինչ վերաբերում է ՌԴ հակաահաբեկչական արշավին, ապա մենք ուշադրություն ենք դարձնում այն հանգամանքին, որ այն իրականանում է Սիրիայի կառավարության խնդրանքով։ Մենք աջակցում ենք այն գործողություններին, որոնք հիմնված են միջազգային իրավունքի նորմերի վրա և ստացել են համապատասխան երկրի կառավարության հավանությունը»,–ճեպազրույցի ժամանակ ասել է Չունյինը։
Հիշեցնենք՝ ի տարբերություն Չինաստանի՝ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման քննադատել էր Պուտինի այդ որոշումը՝ հայտարարելով, որ Մոսկվան «ճահճում կհայտնվի», եթե շարունակի աջակցել Բաշար Ասադին։

Китай поддержал действия России в Сирии
Китай поддерживает антитеррористические усилия России, так как они осуществляются по просьбе правительства Сирии и соответствуют нормам международного права. Как сообщает РИА «Новости», об этом сегодня на брифинге заявила официальный представитель МИД КНР Ху Чуньин.
«Мы всегда поддерживаем усилия стран по защите своей национальной безопасности и стабильности. Что касается российской антитеррористической кампании в Сирии, мы обратили внимание на то, что она проводится по просьбе правительства Сирии. Мы поддерживаем действия, основанные на нормах международного права и получившие одобрение соответствующего государства», – заявила она.
Напомним, что президент США Барак Обама раскритиковал Москву за это решение, заявив, что «Москва окажется в трясине, если и дальше будет помогать Башару Асаду».