Սոկրատեսի ու Գեբելսի տարբերությունը
Իրական ու կեղծ գաղափարները նույն լույսն ու խավարն են։ Հանուն զարգացման գաղափարը (անկախ նրանից, թե որքանով է այն իրատեսական) բոլոր դեպքերում տանելու է առաջընթացի։ Կեղծ գաղափարն անխուսափելիորեն փոշիանալու է՝ շատ դեպքերում ունենալով ողբերգական ավարտ այն տարածողների համար։
Սոկրատեսը դատապարտվեց մահապատժի «նոր կուռքերի քարոզման» մեղադրանքով։ «Պետական թույնը» նա պետք է խմեր այն բանի համար, ինչը դարեր անց քարոզվելու էր՝ մարդկության համար դառնալով առանցքային գաղափարներից մեկը։
Սոկրատեսի դատավճիռը հետաձգվեց 30 օրով։ Նրա աշակերտները փորձեցին փիլիսոփային համոզել դիմել փախուստի։ Սոկրատեսը հրաժարվեց հանուն գաղափարի։ Իր իսկ համոզմունքները Սոկրատեսին անմահացրին՝ լուսավոր գաղափարի արդյունքը։
Ֆաշիզմի գաղափարախոսության գլխավոր տարածողը Գեբելսն էր։ Նրա քարոզչական հնարքներն իսկապես բացառիկ էին այն ժամանակների համար։ Կարճաժամկետ կտրվածքով դրանք ունեցան հաջողություն, սակայն «արիականության» հետ բացարձակապես ոչ մի կապ չունեցող Գեբելսն անտեսել էր մի կարևոր հանգամանք՝ կեղծ գաղափարը երկար կյանք չունի, իսկ դրա տարածումը բումերանգ է։
Գեբելսը կնոջ հետ միասին ինքնասպան եղավ՝ նախապես սպանելով իրենց 6 զավակներին։ Կեղծ գաղափարը սպանեց ոչ միայն դրա գլխավոր տարածողներից մեկին, այլև ավերակների վերածեց այն երկիրը, որն ուզում էին իբր համաշխարհային դոմինանտ սարքել։
Ի՞նչ էին (են) հայտարարում ու քարոզում Հայաստանի գործող իշխանությունն ու նրա բարձր հովանու ներքո գտնվող դեմքերը՝ «Հայկական աշխարհի» կառուցո՞ւմ, տարածաշրջանային կենտրոն դառնալու Հայաստանի իրատեսական հնարավորությո՞ւն, առանց նախապայմանների հայ–թուրքական սահմանի բացո՞ւմ, ԵՄ-ի հետ ասոցացման համաձայնագրի ստորագրո՞ւմ, սահմանադրական փոփոխություննե՞ր...

Отличие Сократа от Геббельса
Реальные и псевдоидеи сродни свету и тьме. Идея во имя развития (независимо от того, насколько она реалистична) в любом случае поведет к прогрессу. Псевдоидея неминуемо рассеется, в большинстве своем знаменуя трагический конец тех, кто ее распространяет.
Сократ был осужден на смертную казнь по обвинению в «поклонении новым богам». Он должен был выпить «государственный яд» за то, что века спустя станет для человечества одной из основополагающих идей.
Приговор Сократа был отсрочен на 30 дней. Ученики философа попытались убедить его бежать из города, но он отказался – во имя идеи. Убеждения Сократа обессмертили его – плод источающей свет идеи.
Главным пропагандистом идеологии фашизма был Геббельс. Его пропагандистские трюки действительно были исключительны для своего времени. В краткосрочной перспективе они возымели успех, однако не имевший абсолютно никакого отношения к «арийству» Геббельс пренебрег одним важным обстоятельством - псевдоидея долго жить не может, а ее распространение имеет эффект бумеранга.
Геббельс вместе с женой покончил жизнь самоубийством, отравив перед этим своих шестерых детей цианистым калием. Псевдоидея убила не только одного из главных ее распространителей, но и оставила после себя в руинах страну, которая якобы должна была стать мировым гегемоном.
Теперь вспомните, что заявляли и пропагандировали действующие власти Армении и находящиеся под ее высоким покровительством лица: строительство «Армянского мира», реальная возможность превращения Армении в региональный центр, открытие армяно-турецкой границы без предусловий, подписание Соглашения об ассоциации с ЕС, конституционные изменения…