Ուղիղ մեկ տարի առաջ այս օրը Սերժ Սարգսյանը ժամանեց Մոսկվա։ Հանդիպեց Ռուսաստանի նախագահի հետ ու ընդունեց հերթական գիշերային որոշումը։
Տարիներ շարունակ Եվրամիության հետ ասոցացման համաձայնագրի ստորագրման աշխատանքներ տանող Հայաստանը մեկ օրում հայտնվեց եվրասիական տիրույթում։
«Մենք հանգամանալի քննարկում անցկացրեցինք նաև եվրասիական ինտեգրացիայի հարցերի վերաբերյալ, և ես հաստատեցի Հայաստանի ցանկությունը՝ միանալու Մաքսային միությանը և ներգրավվելու Եվրասիական տնտեսական միության ձևավորման գործընթացին»,– Պուտինի հետ առանձնազրույցից հետո հայտարարեց Սարգսյանը, ով մինչ այդ նույն Արևմուտքին հավաստիացնում էր, թե եվրաինտեգրումն այլևս անբեկանելի է։
Շոկային վիճակ եվրոպացիների, անհեթեթ՝ ՀՀԿ–ականների, իշխանավորների ու Սարգսյանի «արևմտամետության» գովքը տանող լայն շրջանակների համար։
Սա հերթական հարվածն էր Հայաստանին, քանզի մեզ սկսեցին չհարգել Արևմուտքում և չվստահել Ռուսաստանում։ Բնականաբար, գործող իշխանությանը դա բացարձակ չէր հետաքրքրում։ Իշխանությանը հետաքրքրում է միայն մեկ հարց՝ իշխել և վերարտադրվել։ Պատահական չէ, որ արդեն հաջորդ օրը՝ 2013թ. սեպտեմբերի 4-ին, Սերժ Սարգսյանը հրամանագիր է ստորագրում սահմանադրական բարեփոխումների հանձնաժողով ստեղծելու մասին։
Հայաստանի շուրջ շիլաշփոթ ստեղծեց, «քցեց» եվրոպացիներին, իր ԶԼՄ–ով, հաճախորդներով ու մնացած ամեն ինչով հակառուսական ալիք բարձրացնելով՝ նետվեց ռուսների գիրկն ու հաջորդ օրն իսկ հրամանագիր ստորագրեց՝ հող նախապատրաստելով վերարտադրվելու համար։
Սերժ Սարգսյանի «ունիկալության» մասին հավերժ կարելի է խոսել։ Նա այն բացառիկ գործիչներից է, ում ցանկացած քայլը հերքում է նախորդին, որի յուրաքանչյուր հայտարարությանը կարելի է հակադրել նրա իսկ խոսքերը։ Սեպտեմբերի 3-ը վկա։
Այս ամենը ևս մեկ անգամ հաստատում է, որ Սերժ Սարգսյանի նախաձեռնությունները պետք է արգելակվեն։ Եվ առաջինը պետք է լինի սահմանադրական փոփոխությունների գործընթացի վիժեցումը։

Свидетель 3-го сентября
Ровно год назад Серж Саргсян отбыл в Москву, где встретился с президентом России и принял очередное «ночное» решение.
Армения, ведшая с ЕС на протяжении нескольких лет переговоры об ассоциации, за один день оказалась в евразийском пространстве.
«Мы провели обстоятельные обсуждения относительно вопросов евразийской интеграции, и я подтвердил желание Армении вступить и интегрироваться в процесс формирования Евразийского экономического союза», - заявил после беседы с Путиным с глазу на глаз Саргсян, который до этого заверял Запад в том, что евроинтеграция отныне является необратимым процессом.
Шоковое состояние европейцев и недоумение членов РПА, представителей власти и занимающихся восхвалением «прозападничества» Саргсяна кругов.
Это было очередным ударом по Армении, поскольку на Западе нас перестали уважать, а Россия перестала нам доверять. Естественно, действующие власти это нисколько не беспокоило. Режим волновал лишь вопрос удержания и воспроизводства своей власти. Неслучайно, что уже на следующий день, 4 сентября 2013 года, Серж Саргсян подписал указ о создании комиссии по конституционным изменениям.
По сути, создал путаницу вокруг Армении, «кинул» европейцев, поднял через свои СМИ и своих клиентов антироссийскую волну, бросился в объятья России, а на следующий день подписал указ, подготавливая тем самым почву для воспроизводства своей власти.
Об «уникальности» Сержа Саргсяна можно говорить вечно. Он из тех исключительных по своему характеру деятелей, каждый последующий шаг которого отрицает предыдущий и каждое заявление которого можно противопоставить его же словам. Словом, свидетель 3-го сентября.
Всё это в очередной раз доказывает, что инициативы Сержа Саргсяна должны быть пресечены. И первоочередным должен быть срыв процесса конституционных изменений.