Սերժն ու Րաֆֆին անլուծելի խնդրի առաջ են կանգնել
Քաղաքականության մեջ էլ, ինչպես, օրինակ, մաթեմատիկայում, կան լուծում չունեցող խնդիրներ։ Սերժ Սարգսյանն ու Րաֆֆի Հովհաննիսյանը հիմա փորձում են համատեղ ջանքերով խնդիր լուծել, բայց դա հնարավոր չէ, քանզի կողմերն ազնիվ չեն միմյանց ու հասարակության նկատմամբ։
Երկուսն էլ կողմ են «երկխոսությանը», բայց անհամաձայնություն կա դրա գնի, ձևի, բովանդակության և անգամ գործարքի կնքման վայրի հետ կապված հարցերում։ Սերժը մի բան է պատկերացնում «երկխոսության» տակ, Րաֆֆին՝ մեկ այլ բան։ Ու չնայած այդ հանգամանքներին՝ երեկվա ասուլիսում «Ժառանգության» ներկայացուցիչներ Ռուբեն Հակոբյանն ու Հովսեփ Խուրշուդյանն ահագին ոգևորված էին Րաֆֆիին ուղղված Սերժի նվաստացուցիչ պատասխանից, քանզի այնտեղ ընդառաջ քայլ և բանակցելու պատրաստակամություն էին տեսել։ Հակոբյանն արդեն խոսում էր փոխզիջումներից, մինչդեռ Րաֆֆու նամակի մեջ հստակ նշված է, որ իր առաջարկի կետերն անբեկանելի են և ենթակա են պարտադիր կատարման։ Ինչևէ։
Րաֆֆին ուզում է հա՛մ հաճույք ստանալ, հա՛մ կույս մնալ
Սերժի ու Րաֆֆիի հիմնական անհամաձայնությունը գործարքի բովանդակության հարցում է։ Սերժը Րաֆֆուն առաջարկում է կողմնորոշվել և ընտրություն կատարել պաշտոնի ու փողոցի միջև։ Րաֆֆին ուզում է մի ոտքը փողոցում թողնել, իսկ մյուս ոտքը՝ Սերժի կոալիցիայում։ Այսինքն՝ Րաֆֆին ուզում է ճողված ու լղոզված կարգավիճակ ունենալ, իսկ Սերժն ասում է, որ այդպես սիրուն չէ և հնարավոր չէ։
«Մենք էլ ասում ենք, որ ո՛չ, մենք դիտում ենք, որ հնարավոր է այսպես,–Սերժին հակադարձելով՝ նշում է Րաֆֆու թիմակից Ռ. Հակոբյանը, ապա ավելացնում,–պետական կառույցներում ընդդիմությունը պետք է կարողանա ընդգրկված լինի, բայց դա կոալիցիա չի։ Կոալիցիան մի քիչ ուրիշ բան է։ Մեր մոտեցումն այն է, որ կարող ես լինել ընդդիմություն և մաս կազմել պետական կառավարման համակարգին»։
Փաստորեն, Րաֆֆու ասածն այն է, որ հնարավոր է փողոցում մարմնավաճառությամբ զբաղվել, բայց չհամարվել պոռնիկ։ Սա՛ է, որ Սերժին տարօրինակ է թվում։
Հիշեցնենք, որ Սերժ Սարգսյանն իր ասուլիսի ժամանակ կտրուկ դեմ էր արտահայտվել նման մոտեցմանը։ Անդրադառնալով «հաճույք ստանալ, բայց կույս մնալ», այն է՝ պաշտոն ստանալ, բայց իշխանության կոալիցիոն գործընկեր չհամարվել թեմային՝ ՀՀԿ ղեկավարը Րաֆֆու հետ հանդիպումից հետևյալ դրվագը ներկայացրեց. «Այստեղից դուրս ես գալիս, գնում ես հրապարակ և ժողովրդին հայտարարում ես, որ Սերժ Սարգսյանն առաջարկել է ինձ՝ ներգրավվելու իշխանության մեջ և համատեղ ջանքերով լուծելու մեր երկրի առջև ծառացած խնդիրները: Ասաց` Դուք կոալիցիա՞ նկատի ունեք: Պատասխանեցի՝ ոչ: Ասացի` հիմա էլ եմ ազնիվ քեզ հետ և չեմ ուզում քննարկել որևէ դետալ, մանրամասնություն, որովհետև երկու ժամ հետո հրապարակում խոսելու են, որ Րաֆֆին ծախվեց, պաշտոն էր ուզում և այլն: Այ, երբ այդ հայտարարությունը կանես, կգաս, և մենք միասին կորոշենք ձեր ներգրավվածության հարցը: Բայց այս դեպքում պետք է մոռանաք ընդդիմադիր լինելու հանգամանքը: Ես իրեն չեմ ասել, բայց ուզում եմ այս առիթով մեկ անգամ ևս կրկնել այն, ինչ ես բազմաթիվ անգամներ ասել եմ՝ ինձ համար անհասկանալի են ոմանց այն մոտեցումները, որ լինելով իշխանության մեջ` ընդդիմություն են խաղում»։
Սերժը Րաֆֆուն առաջարկում է ընտրել «ախքի» և «դհոլի» միջև
Սերժի ուզածը հետևյալն է. Րաֆֆու միջոցով լեգիտիմացնել կեղծված ընտրություններն ու հետագայում «քցել» նրան՝ մինչև այդ հասցնելով «Ժառանգության» ներկայացրած «Բարև Երևան» դաշինքն առաջիկա ընտրություններում որպես «դհոլ» օգտագործել ԲՀԿ–ի ու ՀԱԿ–ի դեմ այնպես, ինչպես ԱԺ ընտրությունների ժամանակ։ Րաֆֆին դեմ չէ օգտագործվելուն, բայց դրա դիմաց պահանջում է «համաբեդագան լուձում»՝ ՀՀԿ–ի հետ միասնաբար ԱԺ արտահերթ ընտրությունների գնալու և պետական ոստիկանական մեքենայի օգնությամբ «Ժառանգության» խորհրդարանական աթոռներն ավելացնելու տեսքով (Րաֆֆու՝ արտահերթ նախագահական ընտրությունների պահանջը դեմագոգիա է և գործարքի քողածածկույթ)։ Այսինքն՝ «Ժառանգությունն»  ուզում է զբաղեցնել ՕԵԿ–ի տեղը։
Սերժը Րաֆֆուն բացատրում է, որ եթե պաշտոն ստանա, ապա կդառնա «ախք» և չի կարողանա նշանակվել «ընդդիմության առաջնորդ» և գեղամյանություն անել ԲՀԿ–ի ու ՀԱԿ–ի դեմ։  Աշխարհի վրա դառնացած ու սոված մարդն այլ ֆունկցիայի համար Սերժին հարյուր տարի պետք չէ։ Իսկ ահա Րաֆֆին համոզված է, որ կարելի է հա՛մ պաշտոնները վերցնել, հա՛մ նշանակվել «ընդդիմության առաջնորդ», և դրա համար էլ նա թատրոններ է կազմակերպում հրապարակում։ Այսինքն՝ Րաֆֆին ուզում է արթուրբաղդասարյանություն անել, բայց մնալ ընդդիմություն, իսկ Սերժն ասում է, թե դա հնարավոր չէ։
Րաֆֆին դեմ չէ Արթուր Բաղդասարյան–2 դառնալ, բայց դա ուզում է անել ժողովրդի անունից, իսկ Սերժն էլ կարծում է, որ Րաֆֆիի շոուն էժանագին է, ու նրա՝ գին բարձրացնելու քաղաքականությունն իր համար ընդունելի չէ։ Բացի այդ՝ Սերժին Րաֆֆին փողոցում է պետք, այլ ոչ թե կոալիցիայի մեջ, իսկ Րաֆֆին ուզում է կոալիցիայի մեջ մտնելով հանդերձ՝ մնալ ընդդիմություն և իշխանության «ողջախոհ» երիտթևի՝ երիտօլիգարխիայի համար գործիքի դեր կատարել ներիշխանական «ռազբորկաների» և ԲՀԿ–ի դեմ պայքարի ժամանակ։
Մեզ մնում է միայն արձանագրել, որ Սերժ–Րաֆֆի «երկխոսության» մեջ ավելի իրատեսական դիրքերից է հանդես գալիս Սերժը։ Նրա պահանջը հստակ է. կա՛մ պաշտոն, կա՛մ փողոց։ Րաֆֆին ուզում է և՛ պաշտոն, և՛ փողոց։ Սրանք, իրոք, անլուծելի խնդիրներ են, քանզի հնարավոր չէ համադրել «Արթուր Բաղդասարյան» և ընդդիմություն երևույթները, որքան էլ փորձես դա անել բոցաշունչ ելույթներն ու Սերժին քծնելը համատեղելով։ Առավելևս հնարավոր չէ ծառայել թուրքմենբաշիզմի ձգտող երիտօլիգարխիային ու մնալ ընդդիմադիր դաշտում։
Եթե փորձենք կոպիտ, բայց ավելի դիպուկ նկարագրել այն, ինչ տեղի է ունենում, ապա պետք է ասենք հետևյալը. Րաֆֆին Սերժին առաջարկում է «հարաբերվել» բոլորի աչքի առաջ և դրա դիմաց պահանջում է $50՝ առանց «մանեթ», իսկ Սերժն ամաչում է Րաֆֆու հետ միասնաբար աշխատել փակ կաբինետից դուրս, քանզի դեմ է շոուներին և բացի այդ՝ նա պատրաստ է տալ Րաֆֆու ասած գնից մի զրո պակաս՝ ստանալով նաև «մանեթը»։ Կողմերը, ահա, գնի ու «մանեթի» շուրջ են նամակների միջոցով բանավիճում։ Ստեղծված իրավիճակից, իրոք, ելք չկա՝ եթե, իհարկե, կողմերից մեկը տեղի չտա։
Դատելով Րաֆֆու հանդուրժողական և բարի տրամադրվածությունից՝ «Հանուն ժողովրդի» կարգախոսով գործարքը կկայանա Սերժի ուզած տարբերակով։ Փողոցային թիթեռնիկներն էլ սկզբում չեմուչում են անում և պատվիրատուին առաջարկում բավարարվել առանց «մանեթ», բայց վերջում գալիս են փոխհամաձայնության։
ՕԵԿ–ին կարելի է արդեն մոռանալ։ Մենք հիմա գործ ունենք «Րաֆֆինացված» ՕԵԿ–ի՝ «Ժառանգության» հետ։
Հ.Գ.։ Սերժն ու Րաֆֆին ճիշտ կանեն հնաոճ նամակագրական կապի փոխարեն օգտագործեն «Ֆեյսբուքը»։ Այդպես հա՛մ արագ կլինի, հա՛մ ահագին մարդ կկարողանա կողքից «լայքել» ու «քոմենտել» կոնտրագենտների գրածները։ Իրենք իրար էլ կարող են «լայքել» ու «քոմենտել» ու բոլորին «on line» ռեժիմով պարզ կդառնա, թե, օրինակ, ինչին է համաձայն Րաֆֆին, իսկ ինչին համաձայն չէ Սերժը։
Օրինակ՝ Սերժը կարող է «ստատուս» գրել «ԱԽՔ» վերնագրով։ Եթե տեսնենք, որ Րաֆֆին «լայք» է տալիս Սերժի այդ գրառմանը, ապա կհասկանանք, որ բանակցությունները մտնում են հոգեբանական էքսցեսների և գործնական համաձայնությունների փուլ։ Կամ եթե Սերժը դհոլի նկար գցի իր էջում, և Րաֆֆին կրկին «լայք» տա այդ նկարին, ապա կհասկանանք, որ Րաֆֆին համաձայնել է Սերժի նետած փշրանքների դիմաց գեղամյանություն անել ավագանու ընտրությունների ժամանակ ու դրանից հետո։
Մի խոսքով, «ֆեյսբուքի» օգնությանը դիմելը շատ «կրեատիվ» և «ցանցային» մոտեցում կլինի։ Ի դեպ, «ֆեյսբուքը» հնարավորություն է տալիս նաև «պրիվատ» շփվել, և եթե Սերժը Րաֆֆուն բոլորիս աչքից հեռու բան կունենա ասելու, ապա դա հանգիստ կկարողանա անել։ Այնպես որ, «ազատամարտի ռահվիրան» և «իրավատերը» կարող են համապատասխան անուններով էջեր բացել ու առավոտից–երեկո «ստատուսվել» կամ «չաթվել»։
Ի դեպ, վատ չէր լինի, եթե այդ դեպքում «զորավարն» էլ էջ բացեր ու երբեմն միջամտեր զրույցին։ Թամաշան կատարյալ կդառնար։

Серж и Раффи встали перед неразрешимой задачей
В политике, как, например, и в математике, есть задачи, не имеющие решения. Серж Саргсян и Раффи Ованнисян сейчас пытаются совместными усилиями решить задачу, однако это невозможно, поскольку стороны нечестны друг с другом и перед обществом.
Они оба выступают за «диалог», однако у них имеются разногласия в вопросах цены, формы, содержания и даже места заключения сделки. Под «диалогом» Серж понимает одно, а Раффи – совсем другое. Несмотря на это, во время вчерашней пресс-конференции представители «Наследия» Рубен Акопян и Овсеп Хуршудян были довольно-таки воодушевлены ответным письмом Сержа, поскольку увидели в нем  шаг навстречу и готовность вести переговоры.  Акопян говорил даже о взаимных уступках, в то время как в письме Раффи четко отмечалось, что пункты его предложения не будут пересмотрены и подлежат обязательному исполнению.
Раффи хочет получить удовольствие, сохранив при этом девственность
Основное разногласие между Сержем и Раффи кроется в содержании сделки. Серж предлагает лидеру «Наследия» определиться и сделать выбор между постом и «улицей». Раффи хочет остаться одной ногой на «улице», а другой – быть в коалиции Сержа. То есть, Ованнисян хочет получить статус, который позволит ему с легкостью лавировать, а Саргсян говорит, что это  некрасиво и невозможно.
«Мы же утверждаем, что это возможно, - оппонируя Сержу, отмечает член команды Раффи Рубен Акопян. – Оппозиция должна быть вовлечена в государственные структуры, однако это не коалиция. Коалиция – это немного другое. Наш подход заключается в том, что ты можешь оставаться оппозицией и при этом быть частью системы государственного управления».
Фактически, по логике Раффи получается, что можно заниматься проституцией и при этом не называться путаной.  Вот это Сержу и кажется странным.
Напомним, что Серж Саргсян во время своей пресс-конференции высказался категорически против данного подхода. Касаясь темы «получения удовольствия и сохранения при этом девственности», то есть, получения поста без объявления партнером по правящей коалиции, руководитель РПА представил из встречи с Раффи следующий фрагмент: «Выходишь отсюда, идешь на площадь и заявляешь народу, что Серж Саргсян предложил мне войти во власть и совместными усилиями решать стоящие перед страной проблемы. Он спросил, имею ли в виду коалицию. Я сказал, что нет. Я добавил, что честен с ним и сейчас, и не хочу обсуждать детали, подробности, поскольку через два часа на площади начнут говорить о том, что Раффи продался, всего лишь хотел получить должность и др. Вот когда сделаешь это заявление, тогда можешь прийти ко мне, и мы вместе решим вопрос вашего участия во власти. Однако тогда нужно будет забыть о своей оппозиционности. Я ему не говорил, но хотел бы еще раз использовать этот повод и повторить, что для меня непонятны подходы некоторых людей, которые, будучи во власти, играют в оппозицию».
Серж предлагает Раффи выбрать между Багдасаряном и Гегамяном
Серж хочет следующего: посредством Раффи легитимировать сфальсифицированные выборы, а затем кинуть его, успев до этого использовать представленный «Наследием» альянс «Привет, Ереван» на выборах Совета старейшин в качестве «барабана» против ППА и АНК, как это уже было во время парламентских выборов. Раффи не против того, чтобы быть использованным, однако требует в обмен на это «общегосударственное решение» в виде совместного с РПА участия во внеочередных парламентских выборах и увеличения количества мандатов «Наследия» в НС при помощи государственной полицейской машины (требование же Раффи провести внеочередные президентские выборы – это демагогия и попытка замаскировать сделку). То есть, «Наследие» хочет занять место «Оринац еркир».
Серж объясняет Раффи, что если он получит пост, то уподобится Артуру Багдасаряну,  следовательно, не сможет быть назначен на должность «лидера оппозиции» и заниматься гегамянством против ППА и АНК. Обиженный на мир и голодающий человек Сержу для этой роли совершенно не нужен. Раффи же убежден, что можно и посты получить, и назначиться «лидером оппозиции», поэтому организовывает на площади театральные представления. То есть, Раффи хочет заниматься артурбагдасарянством, но остаться оппозицией, а Серж говорит, что это невозможно.
Раффи не против того, чтобы превратиться в Артура Багдасаряна N2, но хочет сделать это от имени народа,  а Серж считает шоу лидера «Наследия» слишком дешевым и не приемлет стремления Раффи набить себе цену. Кроме того, Ованнисян нужен Саргсяну на улице, а не в коалиции. Раффи же хочет все одновременно: войти в коалицию, остаться оппозицией и выполнять для «благоразумного» крыла власти – младоолигархии – роль инструмента во внутривластных разборках и в борьбе с ППА.
Нам остается лишь констатировать, что в «диалоге» между Сержем и Раффи более реалистичный подход демонстрирует Серж. Его требование достаточно четкое: или пост, или улица. Это и вправду неразрешимая задача, поскольку невозможно совмещать роль «Артура Багдасаряна» и оппозиционера. Тем более невозможно служить стремящейся к туркменбашизму младоолигархии и оставаться на оппозиционном поле.
Если попытаемся грубо, но метко охарактеризовать происходящее, то получится следующее: Раффи предлагает Сержу вступить в «отношения» у всех на виду и требует за это $50, но без дополнительных услуг, а Серж стесняется работать с Раффи вне закрытого кабинета, поскольку выступает против шоу. Коме того, он готов заплатить на один ноль меньше того, что требует Раффи, но получить при этом дополнительные услуги. Именно вокруг цены и дополнительных услуг стороны ведут переговоры посредством  переписки. Сложившаяся ситуация и вправду безвыходная, если, конечно, одна из сторон не отступит.
Судя по толерантному и доброму настрою Раффи, сделка с лозунгом «Во имя народа» состоится по варианту Сержа. «Ночные бабочки» тоже сначала ломаются, предлагая ограничиться стандартным набором услуг, но в конце идут на компромисс.
Про Артура Багдасаряна можно уже забыть. Сейчас мы имеем дело с «раффинированной» «Оринацеркир».
P.S. Серж и Раффи поступят правильно, если вместо старомодной переписки воспользуются социальной сетью «Фейсбук». Так будет быстрее, к тому же очень многие получат возможность ставить «лайки» и комментировать написанное контрагентами. Да и они сами себя смогут «лайкать» и комментировать, чтобы всем в онлайн-режиме стало ясно, скажем, на что согласен Раффи и не согласен Серж.
Например, Серж может написать статус под заглавием «Клиент». Если Раффи поставит «лайк», то значит, что переговоры входят в этап психологических эксцессов. Или же если Серж поставит на своей странице фотографию барабана, а Раффи опять-таки «лайкнет», то значит, что Раффи согласился в обмен на брошенные Сержем крохи заниматься во время и после выборов Совета старейшин гегамянством.
Словом, использование «Фейсбук» будет весьма «креативным» и «сетевым» решением. Кстати, данная соцсеть предоставляет возможность и для приватного общения. Следовательно, если Серж захочет сказать Раффи что-то такое, о чем не должны знать другие, то это не составит труда. Так что «пионер освободительной войны» и «праводержец» могут открыть свои страницы, обмениваясь с утра до ночи статусами и «чатясь».
Кстати, было бы неплохо, чтобы «полководец» тоже открыл страницу в «Фейсбук» и иногда подключался к беседе. Шоу стало бы полноценным