ՀՀ ԱԳՆ. «Հայաստանը դիտարկում է Հունգարիայի կառավարության որոշումը որպես ոչ բարեկամական քայլ»
Հունգարիայի հանրային կառավարման և արդարադատության նախարարությունը  2012թ. օգոստոսի 31-ին հայտարարել է հայազգի Գուրգեն Մարգարյանի սպանության համար 2004թ. փետրվարի 19-ին ձերբակալված  և ցմահ ազատազրկման  դատապարտված ազգությամբ ադրբեջանցի Ռամիլ Սաֆարովի` Ադրբեջան փոխանցումն  արտոնելու մասին: Ընդունելով նման որոշում` նախարարությունը հղում է կատարել 1983թ. Դատապարտվածների փոխանցման Ստրասբուրգի կոնվենցիային:
Ռամիլ Սաֆարովի փոխանցումն իրականացվել է առանց հետաձգման: Ավելին, Ադրբեջանի նախագահն արդեն հրամանագիր է ստորագրել Ռամիլ Սաֆարովին ներում շնորհելու մասին, ով արդեն  ազատության մեջ է:
Հունգարիայի քաղաքային դատարանը դատապարտել է Ռամիլ Սաֆարովին  ցմահ ազատազրկման` հայազգի Գուրգեն Մարգարյանի սպանության համար: Սաֆարովը և Մարգարյանն այցելել էին Բուդապեշտ` մասնակցելու ՆԱՏՕ-ի Գործընկերություն հանուն խաղաղության ծրագրի շրջանակներում կազմակերպված լեզվի ուսուցման դասընթացներին: Հունգարիայի կառավարությունը` որպես հյուրընկալող երկիր, չի կարողացել ապահովել հայ մասնակցի անվտանգությունը իր տարածքում կազմակերպված  միջազգային  միջոցառմանը,  ուստի երկրի  իրավական հաստատությունները և դատարաններն արագորեն են գործել հանցագործին արդարադատության առջև կանգնեցնելու համար:
Հայաստանի իշխանությունները Հունգարիայի կառավարությանը բազում առիթներով տեղեկացրել են Ռամիլ Սաֆարովի կողմից իրականացված սպանությունը Ադրբեջանի պետական մակարդակով` ներառյալ նախագահի, փառաբանելու և արդարացնելու մասին: Հունգարիայի կառավարությունը չէր կարող իրազեկ չլինել  Ադրբեջանի իշխանությունների տարբեր մակարդակներում հնչեցրած բազում հայտարարություններին, որոնք պետք է որ բավարար հիմք հանդիսանային կասկածի ենթարկելու Ադրբեջանում դատավճռի իրականացման շարունակմանը: Ուստի, Հունգարիայի կառավարությունը պետք է կանխատեսեր Ռամիլ Սահիբ Սաֆարովի փոխանցման վերաբերյալ կայացրած իր որոշման հետևանքները, որի արդյունքում արդյունավետ կերպով դադարեցվեց սպանությունը կատարած հանցագործի նկատմամբ արդարադատության իրականացումը: Հունգարիայի կառավարությունն, այսպիսով, կիսում է ծանր հանցագործության հովանավորման բարոյական պատասխանատվությունը:
Հունգարիայի կառավարությունը տարբեր մակարդակներով, ներառյալ ամենաբարձր մակարդակը, հետևողականորեն և մինչև վերջին պահը հավաստիացրել է Հայաստանի կառավարությանը, որ որևէ քայլ չի ձեռնարկի, որի արդյունքում ահասարսուռ սպանությունը կատարած հանցագործի նկատմամբ կդադարի արդարադատության իրականացումը և հստակորեն բացառել է հանցագործին փոխանցելու որևէ տարբերակ: Ցավալի է նաև Հունգարիայի կառավարության կողմից այս գործարքի իրականացման ձևը:
Հայաստանը դիտարկում է Հունգարիայի կառավարության վերոնշյալ որոշումը որպես ոչ բարեկամական քայլ, որը խաթարում է Հայաստանի և Հունգարիայի միջև առկա գործընկերային լավ հարաբերությունները: Այսօր Հայստանի Արտաքին գործերի նախարարությունը տեղեկացրել է Հունգարիայի արտաքին գործերի նախարարությանը երկու պետությունների միջև դիվանագիտական հարաբերությունները կասեցնելու` Հայաստանի կառավարության որոշման մասին:

Армения рассматривает решение правительства Венгрии как недружественный шаг – МИД РА
Министерство иностранных дел Армении распространило заявление, в котором дало оценку решению правительства Венгрии. В нем говорится:
«Министерство общественного управления и юстиции Венгрии 31 августа 2012 г. объявило о санкционировании передачи Азербайджану Рамиля Сафарова, азербайджанца по национальности, арестованного 19 февраля 2004 г. и приговоренного к пожизненному заключению за убийство армянина Гургена Маргаряна. Принимая это решение, министерство сослалось на Страсбургскую конвенцию о передаче осужденных лиц от 1983 г.
Передача Рамиля Сафарова осуществилась без малейшей задержки. Более того, президент Азербайджана уже подписал приказ о помиловании Рамиля Сафарова, который уже на свободе.
Суд Будапешта за убийство Гургена Маргаряна приговорил Рамиля Сафарова к пожизненному заключению. Сафаров и Маргарян прибыли в столицу Венгрии для участия на курсах английского языка в рамках программы НАТО «Партнерство во имя мира». Правительство Венгрии в качестве принимающей стороны не смогло обеспечить безопасность армянского участника, посему правоохранительная система и суды страны действовали оперативно, чтобы преступник предстал перед правосудием.
Власти Армении многократно ставили в известность правительство Венгрии о том, что в Азербайджане преступление Сафарова на государственном уровне, включительно на уровне президента, восхваляется. Правительство Венгрии не могло не знать о многочисленных заявлениях азербайджанских властей разного уровня и калибра, что в свою очередь должно было стать достаточным основанием для возникновения  сомнений относительно исполнения вердикта суда в Азербайджане. Правительство Венгрии должно было осознать последствия передачи Рамиля Сафарова, поскольку таким образом пресечено исполнение правосудия в отношении преступника. Таким образом правительство Венгрии разделяет ответственность за тяжкое преступление.
Правительство Венгрии на самых разных уровнях, в том числе на самом высоком уровне, до самого последнего момента заверяло правительство Армении, что не предпримет ни единого шага, в результате которого в отношении совершившего убийство лица не будет отправлено правосудие, и четко исключило какую-либо возможность его передачи. Вызывает сожаление и форма этой сделки со стороны правительства Венгрии.
Армения рассматривает  вышеуказанное решение правительства Венгрии как недружественный шаг, который подрывает партнерские отношения между Арменией и Венгрией. Сегодня МИД Армении уведомил МИД Венгрии о решении правительства Армении приостановить дипломатические отношения между двумя странами».