ԵՄ–ը Հայաստանին 60 միլիոն եվրո կտրամադրի
Եվրամիությունը Հայաստանին 60 մլն եվրո կտրամադրի երկրում դատաիրավական բարեփոխումների, ինչպես նաև ԵՄ–Հայաստան  տնտեսական համագործակցության զարգացման համար։
«Ազատություն» ռադիոկայանի փոխանցմամբ` Եվրոպական հանձնաժողովը Արևելյան գործընկերության ծրագրի շրջանակներում ընդունել է 2012թ. համար Հայաստանի տարեկան գործողությունների ծրագիր, որը պետք է արագացնի երկրում դատաիրավական բարեփոխումները և ԵՄ-ի հետ երկկողմ հարաբերությունների զարգացման, քաղաքական և տնտեսական ավելի խոր համագործակցության համար պարարտ հող ստեղծի:
Նոր աջակցությունը ներառում է ազգային կարևոր հաստատությունների համար վերապատրաստման հնարավորություններ, փորձագիտական խորհուրդներ, իրավաբանների, դատավորների և դատախազների դպրոցների հիմնում, ինչի վերջնական արդյունքն է լինելու անկախ, թափանցիկ արդարադատություն ստեղծումը։
Տրամադրվող ֆինանսական աջակցության մի մասը կուղղվի նաև Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև Խոր և համապարփակ ազատ առևտրի գոտու ստեղծմանը, ինչպես նաև վիզային ռեժիմի դյուրացմանը։
Հարավային Կովկասից Արևելյան գործընկերության մեկ այլ երկրի` Վրաստանին նույնպես Եվրամիությունը 60 մլն եվրո կտրամադրի, որը գյուղատնտեսության արդիականացմանն ու սննդի անվտանգությանն է ուղղված լինելու:
Իսկ ահա Ադրբեջանը կստանա ընդամենը 19,5 մլն եվրո, քանի որ այդ երկիրը  ԵՄ-ի հետ դեռ չի սկսել Խոր և համապարփակ ազատ առևտրի գոտու ստեղծման շուրջ բանակցությունները։

ЕС предоставит Армении 60 млн. евро
Евросоюз выделит Армении 60 миллионов евро для реформ в судебной системе, экономического сотрудничества и соглашений между Арменией и ЕС.
Как сообщает радио «Свобода», в рамках программы «Восточное партнерство» Европейская комиссия приняла ежегодный план действий для Армении на 2012 год, который должен ускорить в стране судебные реформы и создать благодатную почву для развития двусторонних отношений с ЕС, углубления политического и экономического сотрудничества.
Данная помощь включает в себя возможности переподготовки кадров для важных национальных институтов, консультации экспертов, основание школ для юристов, судей и прокуроров, что в конечном итоге должно создать независимую и прозрачную систему правосудия.
Предоставляемая финансовая помощь будет оказываться в рамках процесса по  Соглашениям между Арменией и ЕС о глубокой и всеобъемлющей зоне свободной торговли, а также об упрощении визового режима и реадмиссии.
Грузии и Азербайджану, которые также являются участниками программы «Восточное партнерство», тоже будет оказана финансовая поддержка. Грузии также выделяется сумма в 60 млн. евро, но в отличие от Армении, данная сумма пойдет на модернизацию сельского хозяйства и повышение безопасности продовольственных товаров.
Азербайджан получит финансовую поддержку ЕС в меньшем размере, так как эта страна, в отличие от Армении и Грузии, еще не начала переговоры по созданию глубокой и всеобъемлющей зоны свободной торговли. Азербайджану будет предоставлено 19,5 млн. евро, и данная помощь будет направлена в сферы правосудия и миграции.