Ադրբեջանցի պատգամավորին «Լոնդոն–2012»–ի միջադեպի պատճառով արտաքսել են
Ադրբեջանի բռնցքամարտի ֆեդերացիայի փոխնախագահ, մեջլիսի պատգամավոր Աղաջան Աբիևն արտաքսվել է Լոնդոնի այն հյուրանոցից, որտեղ օթևանել է Սիրողական բռնցքամարտի միջազգային ասոցիացիայի ներկայացուցչությունը (AIBA)։ Այս մասին տեղեկացնում է «Ռոյթերս»–ը։
Բանն այն է, որ Աբիևը խախտել է կանոնը, որով մարզական պաշտոնյաներին արգելվում է  շփվել մարզիկների հետ մրցումների ժամանակ: Մրցավարական միջադեպը տեղի է ունեցել օգոստոսի 1-ին, մինչև 56 կգ քաշային կարգի մրցումների 1/8-րդ եզրափակչում ճապոնացի Սատոսի Շիմիցուի և ադրբեջանցի Մամեդ Աբդուլհամիդովի հանդիպման ավարտին:
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էինք՝ վերհիշյալ հանդիպման ժամանակ Շիմիցուն 6 անգամ նոկդաունի է ենթարկել մրցակցին, սակայն մրցավարները հաղթանակը շնորհել են ադրբեջանցի մարզիկին:
Ճապոնացիները բողոքարկել են մրցավարների որոշումը, և թուրքմենստանցի մրցավար Իշանգուլի Մերեթնիյազովը հեռացվել է Օլիմպիական խաղերում հետագա աշխատանքից։

Депутат парламента Азербайджана изгнан из Лондона
Президент Федерации бокса Азербайджана, депутат парламента Агаджан Абиев изгнан из Лондона. Депортация депутата связана со вчерашним скандалом, который произошел на турнире по боксу. Абиев нарушил правило, которое запрещает спортивным чиновникам общаться с боксерами во время соревнований. Об этом сообщает «Reuters».
Судейский скандал на соревнованиях по боксу состоялся 1 августа. В 1/8 финала в весовой категории до 56 килограммов встречались японец Сатоси Симицу и азербайджанец Мамед Абдулгамидов. В последнем раунде этого боя Симицу шесть раз отправил соперника в нокдаун, однако рефери из Туркменистана Ишангули Меретниязов не остановил поединок. Хотя перед последним раундом японец вел с преимуществом в семь очков, в итоге судьи отдали победу Абдулгамидову с перевесом в пять очков, передает Лента.ру.
Японцы подали протест, который был удовлетворен. Меретниязова отстранили от дальнейшей работы на Олимпийских играх и отправили в Туркменистан. Место в 1/4 финала досталось Симицу. За выход в полуфинал японец поборется с Мохамедом Амином Уадахи из Алжира.
Отметим, что Наряду с Агаджаном Абиевым домой отправили и туркменского судью - Ишангули Меретниязова.