Կիևում բախումներ են Ուկրաինայում ռուսերենի կարգավիճակի բարձրացման հարցի շուրջ
Կիևի կենտրոնում նախօրեին լուրջ բախումներ են  տեղի ունեցել։ Բարիկադների տարբեր կողմերում «Լեզվի մասին օրենքում» փոփոխություններ կատարելու օրինագծի կողմնակիցներն ու ընդդիմացողներն են։ Այս մասին հաղորդում է «Ինտերֆաքս»–ը։
«Ուկրաինական տան» մոտ, որտեղ այսօր կայանալու է նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչի մամուլի ասուլիսը, երեկվանից հավաքվել է մոտ 500 մարդ։ Նրանք բողոքում են Ուկրաինայում ռուսաց լեզվի կարգավիճակը բարձրացնելու դեմ։ Նրանց փորձել են ետ մղել հատուկ ջոկատայինները, որոնց թիվը հասել է մի քանի հարյուրի։
Նշենք, որ երեքշաբթի երկրի խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ նույնպես ընդունել է ռուսաց լեզվին Ուկրինայում տեղային կարգավիճակ տալու օրինագիծը, ինչից հետո ընդդիմությունը հացադուլ է սկսել։

В Киеве произошли столкновения между спецназом и противниками закона о русском языке
В Киеве произошли столкновения между милицией и противниками придания русскому языку статуса регионального, сообщает «Интерфакс».
В центре города собралось около 500 человек, протестующих против принятия соответствующего закона. Они планировали оставаться до утра возле Украинского дома, где президент Виктор Янукович даст пресс-конференцию, однако бойцы спецподразделения МВФ Украины пытались их оттеснить.
Отметим, что во вторник Верховная Рада Украины приняла закон «Об основах государственной языковой политики», придающий русскому языку статус регионального. Оппозиция назвала закон преступным и в знак протеста объявила голодовку.