Էրդողանը Ֆրանսուա Օլանդին հրավիրել է Թուրքիա
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեբ Թայիբ Էրդողանը ՄԱԿ-ի կազմակերպած  «Ռիո 20» գագաթնաժողովին մասնակցելու նպատակով այցելել է Բրազիլիա: Գագաթնաժողովի բացումից հետո Էրդողանը հանդիպել է Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի հետ: Այս մասին տեղեկացնում է թուրքական «Դունյա Բուլթենի»  կայքը։
Մոտ կես ժամ տևած հանդիպման ժամանակ Էրդողանն ընդգծել է, որ  երկկողմանի հարաբերություններում ծանր ժամանակաշրջանից հետո (Հայոց ցեղասպանության հերքումը քրեականացնող օրինագծի հետ կապված) անհրաժեշտ է բացել նոր էջ։
Էրդողանն Օլանդին հրավիրել է Թուրքիա։ Հատկանշական է, որ Ֆրանսիայի նախագահներն արդեն 20 տարի է՝ նախագահի կարգավիճակով Թուրքիա չեն այցելել։ Օրինակ, նախորդ տարի Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլա Սարկոզին եկել էր Թուրքիա, բայց՝ որպես «G-20»-ի ղեկավար:

Эрдоган пригласил Оланда посетить Турцию
Премьер-министр Турции Реджеп Эрдоган в рамках проходящей в Бразилии Конференции ООН по устойчивому развитию «Рио+20» встретился с президентом Франции Франсуа Оландом, сообщает турецкое издание «Dünya Bülteni».
В ходе получасовой встречи Эрдоган подчеркнул, что после сложного периода в двусторонних отношениях (в связи с законопроектом о криминализации отрицания Геноцида армян) необходимо открыть новую страницу.
Эрдоган пригласил президента Франции посетить Турцию, на что Оланд дал свое согласие. Примечательно, что уже 20 лет ни один президент Франции не посещал Турцию с официальным визитом в качестве главы государства.