Ֆրանսիացի հարբած դիվանագետները Դուշանբեում ծեծել են ոստիկաններին
Տաջիկստանի մայրաքաղաք Դուշանբեում 2 հարբած եվրոպացի դիվանագետներ հարձակվել են 3 տաջիկ ոստիկանի վրա ու ծեծել։ Այս մասին տեղեկացնում է «Ինտերֆաքս»–ը՝ հղում անելով Տաջիկստանի ՆԳՆ աղբյուրներին։
Պարզվել է, որ «ավազակ դիվանագետները» Եվրոպական հանձնաժողովի անդամներ են, ու նրանցից մեկը կին է՝ Մալիկա Մալկին, ով Ֆրանսիայի քաղաքացի է։ Նրա «գործընկերը» նույնպես Ֆրանսիայի քաղաքացիություն ունի։
Ոստիկանության տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ հարբած դիվանագետները խախտել են հասարակական կարգը։ Ոստիկանները փորձել են հանգստացնել նրանց, բայց արտասահմանցիները պատասխանել են հարվածներով։
Հետաքրքրական է, որ միջադեպի պատճառով տուժել ու տարբեր տեսակի վնասվածքներ  է  ստացել 3 ոստիկան, մինչդեռ երկու դիվանագետների վնասվածքների մասին ոչինչ չի նշվում։

В Душанбе пьяные европейские дипломаты избили милиционеров
Двое подвыпивших дипломатов, граждан Франции, напали в Душанбе на трех милиционеров. Об этом сообщает «Интерфакс» со ссылкой на официальный сайт МВД Таджикистана.
Инцидент произошел поздно вечером 4 июня. В нем участвовали атташе представительства Европейской комиссии госпожа Малика Малки (1971 г.р.) и сотрудник представительства господин Джалол (1970 г.р.).
В сообщении сказано, что дипломаты, находившиеся в состоянии алкогольного опьянения, нарушали общественный порядок. Милиционеры попытались их задержать, однако иностранные граждане «из хулиганских побуждений» напали и избили трех сотрудников правоохранительных органов.
МВД Таджикистана в настоящее время проводит расследование в связи с нападением на милиционеров. Пока неизвестно, будет ли ведомство требовать возбуждения уголовного дела против дипломатов.