Հայուհին Ուրուգվայում նախարար է նշանակվել
Ուրուգվայի նախագահ Խոսե Մուխիկան պաշտոնանկ է արել երկրի զբոսաշրջության և սպորտի նախարար Էկտոր Լեսկանոյին և այդ պաշտոնում նշանակել մինչ այդ փոխնախարարի պաշտոնը զբաղեցնող, ազգությամբ հայուհի Լիլիան Քեշիշյանին։
Լիլիան Քեշիշյանը, ով մինչ այդ եղել է նաև Ուրուգվայի խորհրդարանի պատգամավոր, ստանձնելով նախարարի պարտականությունները՝ կդառնա առաջին հայազգի քաղաքական գործիչը, ով տեղ է զբաղեցնում Ուրուգվայի կառավարությունում։
Մի քանի տարի առաջ Լիլիան Քեշիշյանը ստորագրահավաք էր նախաձեռնել, որով Եվրամիությանը կոչ էր անում, եվրաինտեգրման գործընթացը սկսելու համար, Թուրքիայից պահանջել՝ ճանաչել հայերի ցեղասպանությունը։

Армянка назначена министром в Уругвае
Президент Уругвая Хосе Мухика отправил в отставку министра туризма и спорта страны Эктора Лескано и назначил на этот пост занимавшую до этого должность замминистра, армянку по происхождению Лилиан Кешишян.
Кешишян, которая была также депутатом парламента страны, вступив в должность министра, станет первой армянкой, достигшей такого высокого поста и вошедшей в состав правительства Уругвая.
Несколько лет назад Лилиан Кешишян инициировала сбор подписей с тем, чтобы Евросоюз потребовал от Турции признать Геноцид армян для начала процесса евроинтеграции.