18 ամսական աղջկան չվերթից հանել են ահաբեկչության մեջ կասկածի պատճառով
ԱՄՆ Ֆլորիդա նահանգում մի ընտանիք են հանել չվերթից, քանի որ 18 ամսական աղջկա անունը եղել է ահաբեկչության մեջ կասկածվող անձանց ցուցակում։ Միջադեպը տեղի է ունեցել մայիսի 8–ին Ֆորտ Լոդերդեյլ քաղաքում։
«JetBlue» ավիաընկերոթյան աշխատակիցն ինքնաթիռ է բարձրացել թռիչքից առաջ և հայտնել աղջկա ծնողներին, որ իրենց դստեր անունը «ստոպ ցուցակում» է։ Այդ ցուցակում ներառված են ահաբեկիչների և ահաբեկչության մեջ կասկածվող անձանց անունները։
Աղջկա հոր կարծիքով իր ընտանիքի հանդեպ ուշադրությունը պայմանավորված է եղել նրանով, որ իրենք ծագումով Մերձավոր Արևելքից են, իսկ իր կինը հիջափով է եղել։
«JetBlue» ավիաընկերությունը մայիսի 10–ին ներողություն է խնդրել, և տեղի ունեցածը համակարգչային վրիպակով է բացատրել։

18-месячную девочку сняли с рейса из-за подозрения в терроризме
В американском штате Флорида семью сняли с авиарейса, поскольку имя 18-месячной девочки оказалось в списке лиц, подозреваемых в терроризме. Об этом сообщает «Associated Press». Инцидент произошел 8 мая в городе Форт-Лодердейл.
Сотрудник авиакомпании «JetBlue» поднялся на борт самолета и сообщил родителям девочки, что она находится в так называемом «стоп-листе». Туда заносятся фамилии и имена террористов, а также людей, подозреваемых в терроризме.
В конечном итоге семье разрешили вылететь, однако от полета они отказались, заявив, что находятся в замешательстве. По мнению отца девочки, внимание к ним было привлечено из-за того, что они являются выходцами с Ближнего Востока. Кроме того, по словам мужчины, его супруга была в хиджабе.