Հայ–թուրքական հարաբերությունների ճակատագիրը կախված է Պրահայում Ս. Սարգսյանի և Ի. Ալիևի քննարկումների արդյունքի՞ց
-Իմ տպավորությամբ Թուրքիան այսօր «ռելաքսի» վիճակում է. բավարարված է իր ձեռքբերումներով և աշխատում է վերջին նախապայմանի վրա՝ դա ղարաբաղյան խնդիրն է,- «7օր»-ի հարցին ի պատասխան մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է «Ժառանգություն» խմբակցության անդամ Ստեփան Սաֆարյանը՝ պնդելով, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների հաստատման գործընթացից ԼՂ-ի հարցն անջատ չէ։
Ստեփան Սաֆարյանի խոսքերով՝ հայ-թուրքական հարաբերությունները «ժամանակավորապես արգելակված են այն պատճառով, քանի դեռ առաջընթաց չի արձանագրվել ղարաբաղյան խնդրում»։
Խոսելով Հայաստանի և Թուրքիայի՝ ապրիլի 22-ի համատեղ հայտարարության մեջ գրված «ճանապարհային քարտեզի» և համաձայնեցված համապարփակ շրջանակի մասին՝ Ս. Սաֆարյանն ասել է.
-Ինչպես ապացույցներն իրենք են վկայում, նախնական պայմանավորվածություն է եղել, որ այս համաձայնությունները կստորագրվեն և կհրապարակվեն այն բանից հետո, երբ Հայատանի և Ադրբեջանի նախագահները Պրահայում այսօր կքննարկեն ԼՂ-ի հիմնախնդրի կարգավորման հարցը, և նույնպիսի շոշափելի առաջընթաց ձեռք կբերվի նաև այստեղ։

Участь армяно-турецких отношений зависит от встречи С.Саргсяна и И.Алиева в Праге.
-У меня складывается впечатление, что Турция сегодня находится в состоянии «релакса»: она удовлетворена своими приобретениями и работает над последним предусловием - Карабахским вопросом, - отвечая на вопрос «7օր», сказал член парламентской фракции «Наследие» Степан Сафарян. На его взгляд, вопрос Нагорного Карабаха не отделен от процесса установления армяно-турецких отношений.
Говоря о «дорожной карте» ирамках всеобъемлющей нормализации двусторонних отношений, о которой говорится в совместном заявлении 22-го апреля Турции и Армении, С.Сафарян сказал:
-Факты говорят сами за себя - была предварительная договоренность, что соглашения будут подписаны и опубликованы после того, как президенты Армении и Азербайджана обсудят сегодня в Праге вопрос урегулирования Карабахского конфликта и достигнут в этом вопросе таких же ощутимых результатов.
Говоря о «дорожной карте» и рамках всеобъемлющей нормализации двусторонних отношений, о которой говорится в совместном заявлении 22-го апреля Турции и Армении, С.Сафарян сказал: