Թայվանի կառավարությունը որոշել է ամբողջ կազմով հրաժարական տալ
Թայվանի գործադիր յուանը (գործադիր իշխանության բարձրագույն մարմին) իր նիստում հավանություն է տվել ամբողջ կազմով հրաժարականի որոշմանը։ Ինչպես տեղեկացրել է կղզու կենտրոնական տեղեկատվական գործակալությունը, որոշումն ընդունվել է առավոտյան նիստում, տեղի ունեցած ընտրությունների և օրենսդիր յուանի (խորհրդարանի) նոր կազմի ձևավորման պատճառով։
Հրաժարականի պաշտոնական խնդրանքը կփոխանցվի Թայվանի վարչակազմի ղեկավար Ցայ Ինվենին ճաշից հետո։
Ինչպես նշել է գործակալությունը, կառավարությունը պետք է հրաժարական տա մինչև խորհրդարանի նոր կազմի առաջին նիստը, որը տեղի է ունենալու փետրվարի 1-ին։
Հունվարի 13-ին Թայվանում տեղի են ունեցել վարչակազմի ղեկավարի և օրենսդիր յուանի պատգամավորների ընտրություններ։ Կղզու նոր ղեկավարի պաշտոնի համար պայքարում հաղթանակ է տարել վարչակազմի ղեկավարի գործող տեղակալ, Թայվանի Դեմոկրատական առաջադեմ կուսակցության (ԴԱԿ) ներկայացուցիչ Լայ Ցինդեն, որը հավաքել է ընտրողների ձայների 40,05 տոկոսը։ Նա պաշտոնը կստանձնի մայիսին։
Խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներով կառավարող կուսակցությունը կորցրել է մեծամասնությունը. 52 տեղ բաժին է ընկել Գոմինդան կուսակցությանը, 51՝ ԴԱԿ-ին, 8 տեղ՝ Թայվանի ժողովրդական կուսակցությանը։ Եվս երկու մանդատ ստացել են երկու անկախ թեկնածուներ։ Միապալատ խորհրդարանն ունի 113 պատգամավոր։

Кабинет Тайваня решил уйти в отставку в полном составе
Исполнительный юань (высший орган исполнительной власти) Тайваня на заседании одобрил уход в отставку в полном составе. Как сообщило Центральное информационное агентство острова, решение было принято на утреннем заседании из-за прошедших выборов и формирования нового состава Законодательного юаня (парламента).
Официальное прошение об отставке будет передано главе администрации Тайваня Цай Инвэнь после обеда.
Как отмечает агентство, кабинет правительства должен был подать в отставку до первого заседания нового состава парламента, которое состоится 1 февраля.
13 января на Тайване прошли выборы главы администрации и депутатов Законодательного юаня. Победу в борьбе за пост нового лидера острова одержал действующий заместитель главы администрации, представитель Демократической прогрессивной партии (ДПП) Тайваня Лай Циндэ, который набрал 40,05% голосов избирателей. Он вступит в должность в мае.
По итогам парламентских выборов правящая партия потеряла большинство: 52 места достались партии Гоминьдан, 51 – ДПП, 8 кресел – у Тайваньской народной партии. Еще 2 мандата получили два независимых кандидата. Всего в состав однопалатного парламента входят 113 депутатов.