Հայաստանում կարմրուկով վարակվածների թիվը հասել է 46-ի
Մարտի 10-ի՝ ժամը 10:00-ի դրությամբ, Հայաստանի Հանրապետությունում կարմրուկի լաբորատոր հաստատված դեպքերի թիվը հասել է 46-ի։ Նրանցից 15-ը հոսպիտալացված է, 17-ը չի հոսպիտալացվել, 14-ը դուրս է գրվել:
Հիվանդների առողջական վիճակը գնահատվում է միջին ծանրության:
46 վարակվածներից 43-ը պատվաստված չէ, 3-ը պատվաստված է մեկ դեղաչափով:
Հիշեցնենք, որ պատվաստումների ազգային օրացույցով կարմրուկի դեմ պատվաստումները նախատեսված են 1 և 4-6 տարեկան երեխաների համար:
Կարմրուկի դեմ պլանային պատվաստումներ չստացած երեխաների ծնողներին հորդորում ենք դիմել հաշվառման պոլիկլինիկա և պատվաստել երեխաներին:
Միաժամանակ, պատվաստման են ենթակա նաև կարմրուկով հիվանդների հետ շփված այն անձինք, ովքեր չունեն կարմրուկի դեմ 2 դեղաչափ պատվաստում:

В Армении число лабораторно подтвержденных случаев кори достигло 46
По положению на 10:00 10 марта число лабораторно подтвержденных случаев кори в Армении достигло 46, 15 человек госпитализированы, еще 14 – выписаны. Состояние здоровья заболевших оценивается как средней тяжести. Об этом сообщает пресс-служба министерства здравоохранения РА.
43 из 46 заболевших не были вакцинированы против кори, а 3 получили лишь одну дозу вакцины.
Из Минздрава Армении напоминают, что согласно национальному календарю профилактических прививок, прививки от кори предназначены для детей в возрасте 1 года и 4-6 лет.
«Призываем родителей детей, не получивших плановые прививки от кори, обращаться в регистрационную поликлинику и вакцинировать своих детей.
Вакцинации подлежат также контактировавшие с больными корью лица, не получившие 2 дозы прививки от кори», – говорится в сообщении Минздрава Армении.