ՀՀ-ում հաստատվել է կարմրուկով վարակման 39 դեպք, վարակվածներից 36-ը պատվաստված չէ
Մարտի 8-ի՝ ժամը 10:00-ի դրությամբ` Հայաստանի Հանրապետությունում կարմրուկի լաբորատոր հաստատված դեպքերի թիվը հասել է 39-ի։ Նրանցից 18-ը հոսպիտալացված է, 14-ը չի հոսպիտալացվել, 7-ը՝ դուրս է գրվել: Այս մասին հաղորդում է առողջապահության նախարարությունը:
Հիվանդների առողջական վիճակը գնահատվում է միջին ծանրության, 2-ինը՝ ծանր:
39 վարակվածից 36-ը պատվաստված չէ, 3-ը պատվաստված է մեկ դեղաչափով:
Հիշեցնենք, որ պատվաստումների ազգային օրացույցով կարմրուկի դեմ պատվաստումները նախատեսված են 1 և 4-6 տարեկան երեխաների համար:
Կարմրուկի դեմ պլանային պատվաստումներ չստացած երեխաների ծնողներին հորդորում ենք դիմել հաշվառման պոլիկլինիկա և պատվաստել երեխաներին:
Միաժամանակ, պատվաստման են ենթակա նաև կարմրուկով հիվանդների հետ շփված այն անձինք, ովքեր չունեն կարմրուկի դեմ 2 դեղաչափ պատվաստում:

В Армении число лабораторно подтвержденных случаев кори достигло 39
По положению на 10:00 8 марта, число лабораторно подтвержденных случаев кори в Армении достигло 39, 18 человек госпитализированы, еще 7 – выписаны. Состояние здоровья 2 заболевших оценивается как тяжелое, остальных – как средней тяжести. Об этом сообщает пресс-служба министерства здравоохранения РА.
36 из 39 заболевших не были вакцинированы против кори, а 3 получили лишь одну дозу вакцины.
Из Минздрава Армении напоминают, что согласно национальному календарю профилактических прививок, прививки от кори предназначены для детей в возрасте 1 года и 4-6 лет.
«Призываем родителей детей, не получивших плановые прививки от кори, обращаться в регистрационную поликлинику и вакцинировать своих детей.
Вакцинации подлежат также контактировавшие с больными корью лица, не получившие 2 дозы прививки от кори», – говорится в сообщении Минздрава Армении.