Րաֆֆի Հովհաննիսյան. «Ես զգում եմ, որ, Հայաստանի իշխանությունը արժանվույնս չի հետապնդել Հայաստանի պետական շահը»
«Ժառանգություն» կուսակցության հիմնադիր նախագահ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը  «Հայացք» ակումբում հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է, որ հայ-թուրքական սահմանի բացման և դիվանագիտական հարաբերությունների վերաբերյալ փաստաթղթի ստորագրումը գոնե մոտ ապագայում չի ակնկալում, բայց հայաստանյան իշխանություններից ակնկալում է հետևյալը.
-Ակնկալում եմ, որ Հայաստանի  իշխանությունը վերջապես հասկանա պահի լրջությունը և այն իրավական, հանրային մանդատը, որ նա չստացավ ընտրությունների միջոցով, գոնե իր  քայլերի միջոցով կարողանա փաստարկի, որ ինքը ներկայացնում է հայ ժողովրդի քաղաքացիական զանգվածի և ազգի շահերը։
Անդրադառնալով ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի անդամ դարձած Թուրքիայի վարչապետի այն հայտարարությանը, թե ուզում է այնտեղ Հայաստանը տեսնել որպես «օկուպանտ»՝  Ր. Հովհաննիսյանն ասել է, որ հասունացել է պահը, երբ Հայաստանը պիտի կարողանա իր դիրքը ապահովել։
-Պարզ է, որ դա կարող ենք առավելագույնս կատարել, երբ ունենանք մի իշխանություն, որը իրավական է, օրինական է և վայելում է  ժողովրդի աներկբա վստահությունը և հավատը,- ասել է Ր. Հովհաննիսյանը։

Раффи Ованнисян: «Я чувствую, что руководство Армении не придерживалось должным образом государственных интересов»
Председатель партии «Наследие» Раффи Ованнисян на пресс-конференции в клубе «Айацк» сказал, что он в ближайшее время не ожидает подписания документа касательно открытия армяно-турецкой границы и установки  дипломатических отношений. Но от армянских властей он ожидает следующее:
-Я ожидаю, что руководство Армении...хотя бы собственными шагами сможет доказать, что оно представляет интересы своих граждан, своей нации.
Возвращаясь к тому заявлению премьера Турции (являющейся членом Совета Безопасности ООН), что он хотел бы видеть здесь Армению в качестве «оккупанта», Р.Ованнисян сказал, что назрел тот момент, когда Армения должна суметь обеспечить свою позицию.
-Понятно, что мы сможем сделать это наилучшим образом, когда у нас будут законные власти, которые будут пользоваться доверием и верой народа, - сказал Р.Ованнисян.