Ադրբեջանը 21 հայի նկատմամբ հետախուզում է հայտարարել
Ադրբեջանը 21 հայի նկատմամբ հետախուզում է հայտարարել Լեռնային Ղարաբաղում մարտական գործողությունների կապակցությամբ։ Տեղեկությունը հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին՝ հղում անելով Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությանը։
Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունն ընդլայնված նիստ է անցկացրել տեսակոնֆերանսի ռեժիմով և քննարկել 2020 թվականին կատարած աշխատանքներն ու առաջիկա անելիքները: Նշվել է, որ 2020թ. սեպտեմբերի 27-ից ի վեր Ղարաբաղում մարտական գործողությունների կապակցությամբ հարուցվել է 62 քրեական գործ: Այդ գործերով որպես մեղադրյալ է ներգրավվել 17 մարդ, որոնց Բաքվում անվանում են վարձկաններ, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության 4 քաղաքացի:
Ադրբեջանի իշխանությունները հենց նրանց նկատմամբ են հետախուզում հայտարարվել:
Ավելի վաղ Ադրբեջանի ներկայացուցիչները հայտնել էին Ղարաբաղի Հադրութի շրջանում 62 հոգուց բաղկացած «հայկական դիվերսիոն խմբի» ձերբակալման մասին: Նրանց նկատմամբ հարուցվել են քրեական գործեր, կատարվում է քննություն:
Մինչդեռ հայկական կողմը համարում է, որ բոլոր նրանք, ովքեր բանտարկված են Ադրբեջանում, ռազմագերիներ են, և պնդում է, որ նրանց պետք է անհապաղ վերադարձնել հայրենիք՝ համաձայն 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության:

Азербайджан объявил в розыск 21 армянина
Азербайджан объявил в розыск 21 армянина в связи с боевыми действиями в Нагорном Карабахе. Об этом сообщает РИА «Новости» со ссылкой на Генпрокуратуру Азербайджана.
Отмечается, что в Генпрокуратуре в режиме видеоконференции состоялось расширенное заседание по обсуждению работы, проделанной органами прокуратуры в 2020 году, а также предстоящих задач.
Генпрокуратура Азербайджана отмечает, что, начиная с 27 сентября 2020 года, в связи с боевыми действиями в Карабахе были возбуждены 62 уголовных дела. В качестве обвиняемых по этим делам привлечены 17 человек, которых в Баку называют наемниками, а также 4 гражданина Республики Армения. Власти Азербайджана объявили их в розыск.
Ранее представители Азербайджана заявили о задержании «диверсионной группы ВС Армении» из 62 человек в Гадрутском районе Арцаха. В их отношении возбуждены уголовные дела, ведется следствие.
Между тем, армянская сторона считает всех, кто находится в заключении в Азербайджане, военнопленными и настаивает на немедленном их возвращении, в соответствии с трехсторонним заявлением по Карабаху от 9 ноября 2020 года.