ԼՂՀ ՊԲ. «Կա՛մ ադրբեջանական բանակը անկառավարելի է, կա՛մ էլ իր բոլոր նախահարձակ գործողությունները իրականացնում է վերադասի թելադրանքով»
ԼՂՀ ՊԲ լրատվության և քարոզչության բաժինը հաղորդագրություն է տարածել, որում մասնավորապես ասված է.
«Դատելով վերջին օրերին ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում տեղ գտած հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի հաճախականությունից՝ կարելի է հանգել այն եզրակացության, որ ադրբեջանական կողմը ոչ միայն չի կատարում սույն թվականի մարտի 5-ին Սոչիի եռակողմ հանդիպման ընթացքում ձեռք բերված փոխադարձ վստահության հետագա ամրապնդման պայմանավորվածության պահանջները, այլև իր նախահարձակ գործողություններով շարունակում է խորացնել առաջնային գծում տիրող լարվածությունը:
Դեռ ավելին, հանդիսանալով հրադադարի ռեժիմի խախտման մշտական նախաձեռնողը (որի պատճառով ի դեպ Սոչիի եռակողմ հանդիպումից ընդամենը ժամեր առաջ Վերին Չայլուի ուղղությամբ տեղակայված դիրքերից մեկում զոհվեց ՊԲ ժամկետային զինծառայող Գրիգոր Շախկյանը), պաշտոնական Բաքվի քարոզչամիջոցները ճգնում են լկտիաբար ապակողմնորոշել միջազգային հանրության կարծիքը և հայկական կողմին ներկայացնել որպես նախահարձակ: Մասնավորապես, սույն թվականի մարտի 8-ին ադրբեջանական լրատվամիջոցների կողմից տարածած այն լուրը, թե իբր հայկական ուժերի կողմից սպանվել է Աղդամի Օրթա Քարվենդ գյուղի անչափահաս բնակիչ Ֆարիզ Բադալովը, դրա վառ ապացույցն է: Շեշտենք, որ այս միջադեպի ճշգրիտ մանրամասները պարզելու նպատակով մարտի 10-ին, ԼՂՀ իշխանությունների հետ նախօրոք ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, ԵԱՀԿ առաքելությունը նախատեսեց դեպքի վայրում անցկացնել դիտարկում: Սակայն, չգիտես ինչու, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ ԱնջեյԿասպշիկի առաջարկով Ասկերանի ուղղությամբ իրականացրած դիտարկման ժամանակ, ի տարբերություն ղարաբաղյան կողմի, ադրբեջանական կողմը ԵԱՀԿ առաքելությանը դուրս չի բերել առաջնային գծի նախօրոք փոխհամաձայնեցված կետ, ինչի հետևանքով դիտարկման խմբերը ստիպված են եղել դիտարկումն իրականացնել ավելի հեռավոր տարածությունից: Այս հանգամանքը մեկ անգամ ևս հաստատում է այն իրողությունը, որ ադրբեջանական կողմը իր այս քայլով հերթական անգամ փորձեց միջադեպի հետ կապված ճշգրիտ մանրամասները թողնել չբացահայտված: Ավելին, դիտարկման օրը ադրբեջանական կողմը ոչ միայն ԵԱՀԿ առաքելության համար հնարավորություն չստեղծեց լիարժեք իրականացնելու առաջադրված խնդիրը, այլև առաջնային գծի մյուս բոլոր հատվածներում, իր սովորության համաձայն, բազմաթիվ անգամ խախտեց հրադադարի պահպանման ռեժիմը: Արդյունքում, դիտարկումից ընդամենը ժամեր անց, իսկ ավելի կոնկրետ՝ մարտի 10-ին ժամը 18:20-ի սահմաններում Կուրոպատկինո գյուղի ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքերից մեկում հակառակորդի կողմից արձակված փամփուշտից զոհվեց ՊԲ ժամկետային զինծառայող, 1992թ. ծնված Արթուր Սամվելի Աղաբաբյանը:
Այս և մյուս փաստերը անհերքելիորեն ապացուցում են, որ ի տարբերություն հայկական կողմի, որը հարգում և հետևողականորեն կատարում է մարտի 5-ին Սոչիի եռակողմ հանդիպման արդյունքում ձեռքբերված պայմանավորվածության պահանջները, Ադրբեջանը շարունակում է իր սադրիչ գործողություններով խոչընդոտել հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացը:
Այս ամենից արվելիք եզրակացությունը հետևյալն է` կա՛մ ադրբեջանական բանակը անկառավարելի է, կա՛մ էլ իր բոլոր նախահարձակ գործողությունները իրականացնում է վերադասի թելադրանքով: Մնացած հետևությունները թողնում ենք հակամարտության խաղաղ կարգավորմամբ զբաղվող միջազգային կառույցներին»:

Либо азербайджанская армия неконтролируема, либо она совершает диверсии по приказу руководства – Армия обороны НКР
Либо  азербайджанская армия неконтролируема, либо она совершает диверсии по приказу руководства – Армия обороны НКР
В связи с очередной диверсией Азербайджана, в результате которой погиб военнослужащий-срочник Армии  обороны НКР Артур Самвелович Агабабян, пресс-служба Армии обороны НКР распространила заявление, в котором, в частности, отмечено:
«Судя по частым в последние дни случаям нарушения режима перемирия на линии соприкосновения войск НКР и Азербайджана, можно заключить, что азербайджанская сторона не только не выполняет требования достигнутой 5 марта в ходе трехсторонней встречи в Сочи договоренности об укреплении взаимного доверия, но и наступательными действиями углубляет напряженность на передовой линии.
Более того, являясь постоянным инициатором нарушения режима прекращения огня (в результате чего за несколько часов до начала встречи в Сочи из-за обстрела азербайджанскими ВС погиб военнослужащий-срочник армии НКР Григор Шахкян), пропагандистская машина официального Баку нагло пытается ввести международное сообщество в заблуждение и представить армянскую сторону в качестве агрессора.
В частности, 8 марта азербайджанские СМИ распространили информацию о том, что якобы армянские силы убили несовершеннолетнего жителя села Орта Карвенд Фариза Бадалова. Отметим, что с целью выяснения подробностей этого инцидента 10 марта, согласно достигнутой с властями НКР предварительной договоренности, миссия ОБСЕ планировала провести в зоне инцидента мониторинг. Но, во время осуществляемого по предложению личного представителя действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспршика мониторинга в Аскеранском направлении, азербайджанская сторона не вывела миссию ОБСЕ на заранее согласованное место назначения, в результате чего группы мониторинга были вынуждены провести мониторинг с более дальнего расстояния. Это обстоятельство в очередной раз доказывает, что азербайджанская сторона попыталась помешать выяснению реальных деталей инцидента с несовершеннолетним жителем. Кроме того, в день мониторинга миссии ОБСЕ не только не была предоставлена возможность полноценно выполнить поставленную перед собой задачу, но и в разных участках линии соприкосновения азербайджанская сторона нарушала режим перемирия. В результате этого несколько часов спустя после мониторинга, 10 марта, 18:20, в результате обстрела азербайджанской стороной позиции АО НКР, расположенной в направлении села Куропаткино, погиб военнослужащий-срочник Армии  обороны НКР Артур Самвелович Агабабян 1992 года рождения.
Эти и другие факты доказывают, что в отличие от армянской стороны, которая последовательно выполняет требования достигнутой в Сочи 5 марта договоренности, Азербайджан продолжает провокационными действиями мешать мирному урегулированию конфликта.
Из всего этого можно сделать вывод, что либо  азербайджанская армия неконтролируема, либо она совершает диверсии по приказу руководства. Остальные выводы мы оставляем международным структурам, занимающимися мирным урегулированием конфликта».