Եթե Թուրքիայի հետ բանակցությունները շարունակելու վերաբերյալ որոշում ընդունվի, Կուրցը վետո կկիրառի
Ավստրիայի ԱԳՆ ղեավար Սեբաստիան Կուրցը տեղական APA գործակալությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ եթե Թուրքիայի հետ ԵՄ բանակցությունները շարունակելու վերաբերյալ որոշում ընդունվի, ինքը վետո կկիրառի։
Այս մասին հայտնում է «Deutsche Welle»-ն:
«Թուրքիան օրինական պետության, ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների տեսանկյունից բացասական զարգացում է գրանցել»,- նշել է նա:
Կուրցն անհրաժեշտ է համարել, որ ԵՄ արտգործնախարարների նիստին ընդունված որոշման մեջ առնվազն պարունակվի բանակցությունների սառեցման պահանջը:
Նշենք, որ այսօր՝ դեկտեմբերի 12-ին, ԵՄ արտգործնախարարները հանդիպելու են Բրյուսելում: Քննարկվելու է նաև Թուրքիայի հետ անդամակցության շուրջ բանակցությունների շարունակման հարցը:

Себастиан Курц готов наложить вето на продолжение переговоров о членстве Турции в ЕС
Министр иностранных дел Австрии Себастиан Курц вновь заявил о необходимости прекратить продолжение переговоров о членстве Турции в ЕС. Об этом сообщает газета «Deutsche Welle».
В интервью, данном австрийскому агентству APA, Курц заявил о том, что если на министерском саммите ЕС будет принято решение о продолжении переговоров о членстве Турции в ЕС, то он готов наложить вето.
«Мы не готовы принять решение о продолжении переговоров о членстве Турции в ЕС, поскольку, по моему мнению, текст решения не отражает в правильной форме события, происходящие в Турции. В аспекте законности, демократии и прав человека Турция переживает регресс», – сказал он.
Министр ИД Австрии считает, что в решении о продолжении переговоров о членстве Турции в ЕС, принятом на министерском саммите ЕС, должно быть, как минимум, сказано о замораживании этих переговоров.