Չի բացառվում, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը զորակազմեր ուղարկեն Սիրիա. «Независимая Газета»
Հալեպի հյուսիսարևելյան շրջանների ազատագրումը վկայում է Ռուսաստանի գլխավորած կոալիցիոն ուժի մասին, որը գործում է Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի օգտին։ Այս մասին գրում է «Независимая Газета»-ն:
«Բացառված չէ, որ Սիրիայում կողմերի հաշտեցման գործին միանան Ռուսաստանի և Սիրիայի մի շարք դաշնակից երկրներ: Իրանից բացի՝ հաշտարարի դերում կհայտնվեն Եգիպտոսը, Չինաստանը, Սերբիան և ԱՊՀ մի շարք երկրներ, առաջին հերթին՝ Հայաստանն ու Ադրբեջանը»,-գրում է պարբերականը՝ հղում անելով ռուսական ռազմադիվանագիտական աղբյուրներին:
Նշվում է նաև, որ Անկարան այլևս չի վերահսկում Հալեպը: Մի շարք արաբական լրատվամիջոցների փոխանցմամբ՝ Թուրքիայի նախագահը կանգնած է ընտրության առաջ՝ կա՛մ լայնամասշտաբ պատերազմ սկսել Դամասկոսի հետ, կա՛մ խորացնել Ռուսաստանի հետ ռազմական հարաբերություններն ու մտնել նրա գլխավորած կոալիցիայի մեջ:

Военнослужащие из Армении и Азербайджана могут быть направлены в Сирию – «Независимая газета»
Освобождение северо-восточных районов Алеппо свидетельствует о возросшей мощи возглавляемых Россией коалиционных сил, действующих на стороне президента Сирии Башара Асада. Если темпы наступления на самый большой город Сирии будут сохранены, его освобождение может произойти совсем скоро, пишет «Независимая газета».
«Значит, наступает переломный момент в вопросах урегулирования ситуации в Сирийской Арабской Республике. Не исключено, что к процессу примирения сторон в стране в качестве голубых касок в скором времени подключатся воинские контингенты из ряда стран – союзников России и Сирии. Российские военно-дипломатические источники НГ в качестве таковых кроме Ирана называют Египет, Китай, Сербию и некоторые страны СНГ (в первую очередь Азербайджан и Армению)», – пишет издание.
Отмечается, что Анкара больше не контролирует Алеппо. Ряд арабских СМИ пишут, что турецкий президент стоит перед выбором: начать широкомасштабную войну с Дамаском или углубить военные отношения с Россией и войти в возглавляемую ею коалицию.