Չինաստանում կորած ԱՄՆ–ի ուսանողն անգլերեն է սովորեցնում Կիմ Չեն Ընին
12 տարի առաջ Չինաստանում կորած ԱՄՆ–ի ուսանողը կարող էր առևանգվել Հյուսիսային Կորեայի իշխանությունների կողմից Կիմ Չեն Ընին անգլերեն սովորեցնելու նպատակով։ Այս մասին հայտնում է «Yahoo News Japan»–ը։
Խոսքը Բրիգամի համալսարանի ուսանող Դևիդ Սնեդդոնի մասին է, ով 2014–ին՝ 24 տարեկան հասակում, զբոսաշրջային արշավի էր մեկնել Յանցզի գետի ափ։ Երիտասարդը համարվեց զոհված, չնայած նրա մարմինն այդպես էլ չգտան։
Ճապոնական ԶԼՄ–ի տվյալներով՝ Սնեդդոնն առևանգվել է հյուսիսկորական հետախուզական ծառայությունների կողմից՝ այդ երկրի ապագա առաջնորդ Կիմ Չեն Ընին անգլերեն սովորեցնելու նպատակով։ Աղբյուրների տվյալներով՝ տղամարդն ապրում է Փհենյանում՝ կնոջ ու երկու երեխայի հետ։
ԱՄՆ Պետդեպը հայտարարել է, որ ԿԺԴՀ–ում կսկսի Սնոդդենի որոնումները։ Այս մասին հայտնում է «Desert News Utah»–ը։

Пропавший в Китае студент из США учит Ким Чен Ына английскому
Пропавший в Китае 12 лет назад студент из США мог быть похищен властями КНДР для обучения лидера государства Ким Чен Ына английскому языку, пишет «Yahoo News Japan».
Речь идет о студенте университета Бригама Янга Дэвиде Снеддоне, который в 2004 году в возрасте 24 лет отправился в Ущелье прыгающего тигра на реке Янцзы для занятий пешим туризмом и пропал. Молодой человек считался погибшим, хоть его тело так и не нашли.
Однако, по информации японских СМИ, Снеддон якобы был похищен северокорейскими спецслужбами, чтобы обучать Ким Чен Ына, на тот момент будущего лидера страны, английскому языку. По словам источников, мужчина живет в Пхеньяне с женой и двумя детьми.
Госдепартамент США объявил, что начнет поиски Снеддона в КНДР, сообщает «Desert News Utah».
В 2014 году сообщалось, что бывший северокорейский лидер Ким Чен Ир руководил программой по похищению и вербовке иностранцев.