«Ղրիմն Ուկրաինային վերադարձնելու փորձը կարող է 3–րդ համաշխարհայինի հանգեցնել»
Ղրիմը Ռուսաստանից խլելու և Ուկրաինային վերադարձնելու փորձը կարող է Երրորդ համաշխարհային պատերազմի հանգեցնել։ Օհայոյում ընտրողների հետ հանդիպմանը նման հայտարարություն է արել ԱՄՆ նախագահի հանրապետական թեկնածու Դոնալդ Թրամփը։
«Դա մոտ 2 տարի առաջ էր։ Ես նկատի ունեմ՝ դուք ուզո՞ւմ եք վերադառնալ, դուք ուզո՞ւմ եք Երրորդ համաշխարհային պատերազմ սկսել այն (Ղրիմը) վերադարձնելու համար»,–հստակեցրել է Թրամփը։
Հիշեցնենք՝ ավելի վաղ քաղաքական գործիչը մի քանի անգամ հայտարարել էր, որ նախագահական մրցարշավում հաղթելու դեպքում պատրաստ է քննարկել Ղրիմի՝ ՌԴ–ին միանալը ճանաչելու հարցը։ Վերջին անգամ նա նման բան էր ասել ABC–ի հետ հարցազրույցում։

Трамп: «Попытка вернуть Крым Украине может привести к Третьей мировой войне»
Попытки отобрать Крым у России могут обернуться Третьей мировой войной, заявил кандидат в президенты США Дональд Трамп. Такое мнение политик высказал в ходе выступления перед избирателями в Огайо, передает «Life».
Также миллиардер ответил СМИ, усомнившимся в том, что он знал о присоединении полуострова к России.
«Это было примерно два года назад. Я имею в виду, вы хотите вернуться, вы хотите начать Третью мировую войну, чтобы вернуть его (Крым) обратно?» – пояснил Трамп.
Напомним, ранее политик несколько раз заявлял, что в случае победы в президентской гонке он готов рассмотреть вопрос о признании присоединения Крыма к Российской Федерации, последний раз он заявил об этом в интервью телеканалу ABC.