«ՌԴ–ն ու ԻԼԻՊ–ը ՆԱՏՕ–ի գլխավոր մարտահրավերներն են»
ՆԱՏՕ–ի գլխավոր քարտուղար Ենս Սթոլթենբերգը ՌԴ–ին ու ԻԼԻՊ–ին դաշինքի գլխավոր մարտահրավերներն է համարում։ Այս մասին նա ասել է «The Wall Street Journal»–ի համար գրած հոդվածում։
Սթոլթենբերգը նշել է՝ ԱՄՆ գլխավորած կոալիցիան լավ արդյունքների է հասել ահաբեկչության դեմ պայքարում, սակայն անելու դեռ շատ բան կա։ Առաջնահերթ քայլերից կլինեն կոալիցիային AWACS համակարգով ինքնաթիռների տրամադրումը, նոր ռազմական գործողության սկսումը՝ միջերկրածովյան տարածքի անվտանգությունն ապահովելու համար, ինչպես նաև Մերձավոր Արևելքի և Հյուսիսային Աֆրիկայի տարածաշրջանային գործընկերներին ցույց տրվող աջակցության մեծացումը։
Անդրադառնալով ՌԴ–ին՝ Սթոլթենբերգը նշել է՝ Ղրիմի միացումը քայքայել է եվրոպական անվտանգությունը։ Ըստ նրա՝ Մոսկվան շարունակում է պարբերաբար հրահրել ՆԱՏՕ–ին. օրինակ՝ երբ ռուսական ռեակտիվ կործանիչները շչալով անցնում են Բալթիկ ծովում գտնվող ամերիկյան նավերի վրայով։
Սթոլթենբերգը հիշեցրել է՝ ի պատասխան «ավելի համառ» ՌԴ–ի՝ դաշինքը «սառը պատերազմից» ի վեր՝ ամենախոշոր կոլեկտիվ պաշտպանությունն է ստեղծել, ՆԱՏՕ–ի անդամները համաձայնել են նաև զորքեր տեղակայել Արևելյան Եվրոպայում։
Միևնույն ժամանակ, գլխավոր քարտուղարն ընդգծել է՝ պաշտպանությունն անհրաժեշտ է, սակայն հարկավոր է նաև կառուցողական երկխոսություն սկսել ՌԴ հետ։

Генсек НАТО назвал ИГ и Россию вызовами для альянса
Генсек НАТО Йенс Столтенберг считает террористическую группировку «Исламское государство» и Россию основными вызовами для альянса. Об этом он написал в своей статье для «The Wall Street Journal», передает «Gazeta.ru».
Что касается борьбы с терроризмом, то, по словам Столтенберга, коалиция во главе с США добилась хороших результатов, однако многое еще предстоит сделать. Первоочередными шагами в этой связи станут предоставление коалиции самолетов с системой AWACS, запуск новой операции по обеспечению морской безопасности в Средиземноморье, а также усиление поддержки региональных партнеров на Ближнем Востоке и в Северной Африке.
Рассуждая о вызовах со стороны России, Столтенберг заявляет, что присоединение Крыма подорвало европейскую безопасность. По его мнению, Москва продолжает регулярно провоцировать НАТО, например, когда российские реактивные истребители «гудят» над американскими кораблями в Балтийском море.
В качестве реакции на «более напористую» Россию альянс осуществил крупнейшее со времен «холодной войны» укрепление коллективной обороны, пишет Столтенберг. В прошлом году после нескольких лет урезания оборонных бюджетов европейские члены альянса и Канада увеличили расходы на военную сферу. Кроме того, члены НАТО договорились о развертывании сил на восточных рубежах.
Однако, по словам Столтенберга, «холодная война» – это уже история, и она должна остаться историей».
«НАТО хочет содержательного и конструктивного диалога с Россией», – отметил он, приведя в качестве доказательства состоявшуюся на прошлой неделе встречу Совета Россия-НАТО.