Դոմոդեդովոյի ուղևորուհու մոտ 37 միլիոն ռուբլի արժողությամբ մատանի են գտել
Մյունխենից Մոսկվայի Դոմոդեդովո օդանավակայան ժամանած ուղևորուհու պայուսակում մաքսային ծառայության աշխատակիցները 37 միլիոն ռուբլի արժողությամբ մատանի են հայտնաբերել։
Ռուսաստանի 56–ամյա քաղաքացուն կանգնեցրել են ստուգելու համար, երբ նա անցնելիս է եղել կանաչ միջանցքով։ Այդ ժամանակ էլ պարզվել է, որ նա չի հայտարարագրել «Van Cleef & Arpels» ապրանքանիշի թանկարժեք մատանին, որի ոսկու հարգը 750 էր։ Ուղևորուհու խոսքերով՝ մատանին ամուսնու նվերն էր։
Մաքսային ծառայության աշխատակիցները փորձաքննություն են անցկացրել, համաձայն որի արդյունքների՝ զարդի արժեքը գերազանցում էր 37 միլիոն ռուբլին։ Ընդ որում, չվճարված մաքսային տուրքերի արժեքը կազմում էր ավելի քան 9 միլիոն ռուբլի։ Այս մասին հաղորդվում է Ռուսաստանի Դաշնային մաքսային ծառայության կայքում։

В аэропорту «Домодедово» задержали женщину с кольцом за 37 млн рублей
В косметичке пассажирки, которая прибыла из Мюнхена в московский аэропорт «Домодедово», таможенники обнаружили кольцо стоимостью около 37 миллионов рублей.
56-летняя гражданка России была остановлена для досмотра, когда проходила зеленый коридор. Тогда и выяснилось, что она не задекларировала дорогостоящее кольцо из золота 750 пробы торговой марки «Van Cleef & Arpels» с вставками из драгоценных и полудрагоценных камней разных размеров: бриллиантов, сапфиров, турмалинов и изумруда. Со слов пассажирки, это – подарок супруга.
Таможенники провели экспертизу, согласно результатам которой рыночная стоимость ювелирного изделия превышает 37 миллионов рублей. При этом сумма неуплаченных таможенных платежей составила более 9 миллионов рублей, сообщается на сайте Федеральной таможенной службы РФ.
Там отмечают, что в действиях авиапассажирки усматриваются признаки состава преступления, предусмотренного статьей УК РФ «Уклонение от уплаты таможенных платежей в особо крупном размере».