Ապահովո՞ւմ են արդյոք խաղաղություն խաղաղապահները
Ղարաբաղի շուրջ տեղի ունեցող վերջին զարգացումներին զուգահեռ՝ կրկին շրջանառության մեջ է դրվել խաղաղապահների թեման։
Խոսվում է այն մասին, որ հակամարտության կարգավորման կարևոր բաղադրիչներից է խաղաղապահների տեղակայումը կողմերի միջև։ Հիմնավորումներ են ներկայացվում, թե այդպիսով հնարավոր կլինի խաղաղություն ապահովել։ Այդպե՞ս է արդյոք։
Նախ՝ հարկ է նշել, որ խաղաղապահները, որպես կանոն, խաղաղություն չեն ապահովում։ Միջազգային փորձը դա է ապացուցում։
Խաղաղապահների ներկայությունը հակամարտության գոտում և պատերազմող երկրների արանքում ավելի շուտ լարվածության աղբյուր է։ Իրավիճակի ցանկացած փոփոխություն կարող է խաղաղապահներին վերածել կողմերից մեկին պատժող գործիքի։ Բացի այդ՝ խաղաղությունը ոչ թե խաղաղապահների օգնությամբ է լինում, այլ ուժերի հաշվեկշռի։
Եթե հակամարտության խաղաղ կարգավորման փաթեթում կա խաղաղապահների բաղադրիչը, ապա դա նշանակում է, որ գործ ունենք շատ հարաբերական խաղաղության և փխրուն հրադադարի հետ։
Հիշենք ոչ վաղ անցյալի դեպքերը։ 2008–ին Աբխազիայում կային խաղաղապահներ, որոնք շատ արագ դարձան Վրաստանից Աբխազիայի «պոկման» լրջագույն գործիք։
Նախկին Հարավսլավիայում էլ կային խաղաղապահներ, որոնց ներկայությունը, սակայն, հնարավորություն չտվեց խուսափել մեծ արյունահեղությունից։
Այն հարցում, որ ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորում է պետք, երկրորդ կարծիք չի կարող լինել։ Համենայնդեպս, Հայաստանի ու Ղարաբաղի քաղաքացիների ճնշող մեծամասնության ցանկությունն է դա։ Համոզված եմ, որ Ադրբեջանի ողջամիտ շրջանակներն էլ են նույն բանը ցանկանում։ Բայց մի բան է ցանկությունը, մեկ այլ բան՝ իրականությունը։
1994–ի հրադադարից հետո հակամարտող կողմերի միջև առկա ռազմաքաղաքական ու տնտեսական հաշվեկշիռն է կանխել լայնամասշտաբ բախումները։ Ապրիլյան այս թեժ մարտերն էլ, ի վերջո, հարաբերականորեն հանդարտվեցին մեր բանակի և ուժերի հաշվեկշռի, այլ ոչ թե միջնորդների օգնությամբ։
Վերջին տարիներին Հայաստանը թուլացել է, ինչն էլ պատճառ է դարձել Ադրբեջանի լկտի պահվածքի։ Իսկ դա նշանակում է, որ Հայաստանում ու Ղարաբաղում պետք է համապատասխան հետևություններ արվեն, և հիմնարար փոփոխություններ կատարվեն։ Հակառակորդին պետք է պարտադրել խաղաղություն, այլ ոչ թե հույսը դնել գերտերությունների վրա, որոնց շահերը մի օր կարող են համընկնել, իսկ մեկ այլ օր՝ հակադրվել, ինչն էլ իր հերթին կարող է ապակայունացման աղբյուր դառնալ մեր տարածաշրջանում՝ այդտեղից բխող բոլոր անկանխատեսելի ու ողբերգական հետևանքներով։
Եթե Ղարաբաղը, Հայաստանն ու Ադրբեջանը մի ինչ–որ պահի (տեսանելի ապագայում դա չի նշմարվում) գան ընդհանուր հայտարարի, ապա այդ դեպքում հաստատ խաղաղապահների կարիք չի լինի։
Քանի՞ գրոշ արժե այն խաղաղ համաձայնագիրը, որի երաշխավորը պետք է դառնան խաղաղապահները։ Վերջիններիս առկայությունը նշանակում է, որ կողմերի միջև փոխվստահություն չկա, և չկա ուժերի այնպիսի հաշվեկշիռ, որը թույլ կտա վստահ լինել տևական խաղաղության հարցում։ Դե, իսկ եթե չկա այդ փոխվստահությունն ու հաշվեկշիռը, ապա անիմաստ են բոլոր խոսակցություններն ու մտավարժանքները։
Խաղաղապահների թեման պետք է փակել, քանզի այն բխում է գերտերություններից որևէ մեկի (կապ չունի, թե որ գերտերության) շահերից, բայց չի բխում հարավկովկասյան տարածաշրջանի որևէ պետության շահերից։ Քանզի չի կարելի թույլ տալ, որպեսզի մեզ մոտ տեղի ունենա գերտերությունների ռազմական մրցակցություն։ Սիրիայում տեղի ունեցողը ցույց է տալիս, որ գերտերությունների ռազմական մրցակցությունը երկիրը դարձնում է մի մեծ մարտադաշտ:
Ի դեպ, յուրօրինակ խաղաղապահի գործառույթ էր կատարում ԽՍՀՄ բանակը միութենական երկրների համար։ Եվ ի՞նչ։ Բոլորս էլ տեսանք, որ ԽՍՀՄ փլուզումը Ղարաբաղում հանգեցրեց աղետի։ Հիմա մենք նույն ջրի մեջ մտնելուց պետք է խուսափենք։
Թող գերտերությունները միմյանց հետ մրցակցեն մեր տարածաշրջանում տնտեսական առումով։ Իսկ խաղաղությունը Հայաստանն ու Ղարաբաղը պետք է ապահովեն արդյունավետ պետական կառավարման համակարգի ստեղծմամբ, ազատ տնտեսական մրցակցության, ժողովրդավարական հարաբերությունների հաստատման, արդար ընտրական համակարգի ներդրման, քաղաքական ազատությունների արմատավորման և ամենակարևորը՝ մարտունակ բանակի միջոցով։

Обеспечивают ли мир миротворцы?
Говорится о том, что одной из важных составляющих урегулирования конфликта является размещение миротворцев между противоборствующими сторонами. Приводятся обоснования, что этим удастся гарантировать поддержание мира. Но так ли это?
Прежде нужно отметить, что миротворцы, как правило, мира не обеспечивают. Об этом свидетельствует международный опыт.
Присутствие миротворцев в зоне конфликта и между воюющими странами скорее является источником напряженности. Любое изменение ситуации может превратить миротворцев в инструмент наказания одной из сторон. Кроме того, мир обеспечивается за счет не миротворцев, а паритета сил.
Если в пакете мирного урегулирования конфликта присутствует составляющая миротворцев, то это означает, что мы имеем дело с весьма относительным миром и хрупким перемирием.
Вспомним события недалекого прошлого. В 2008 году в Абхазии были миротворцы, которые очень быстро стали серьезнейшим инструментом «отрыва» Абхазии от Грузии.
Миротворцы были и в Югославии, присутствие которых, тем не менее, не помогло избежать большого кровопролития.
В том, что Карабахский конфликт требует мирного урегулирования, второго мнения быть не может. По крайней мере так считает подавляющее большинство граждан Армении и Карабаха. Убежден, что того же хотят и здравомыслящие круги Азербайджана. Но одно – желание, и совсем другое – реальность.
Широкомасштабных столкновений после прекращения огня в 1994 году удавалось избегать благодаря имевшемуся военно-политическому и экономическому балансу между сторонами. Нынешние апрельские столкновения, по большому счету, относительно утихли ввиду действий нашей армии и паритета сил, а не благодаря помощи посредников.
Причиной дерзкого поведения Азербайджана стало ослабление Армении последних лет. А это означает, что в Армении и Карабахе должны быть сделаны соответствующие выводы и проведены основополагающие изменения. Противника нужно принуждать к миру, а не полагаться на сверхдержавы, интересы которых один день могут совпадать с твоими, а на другой – быть в противоречии, что, в свою очередь, может стать источником дестабилизации региона, со всеми вытекающими из этого непредсказуемыми и трагическими последствиями.
Если Карабах, Армения и Азербайджан в какой-то момент (в ближайшее время этого не намечается) придут к общему знаменателю, то необходимости в миротворцах уж точно не будет.
Сколько стоит то мирное соглашение, гарантами которого должны стать миротворцы? Присутствие последних означает, что между сторонами нет взаимного доверия и того баланса сил, который позволил бы надеяться на продолжительный мир. Если же нет взаимного доверия и баланса сил, все разговоры и спекуляции на эту тему теряют всякий смысл.
Тему миротворцев нужно закрыть, так как она проистекает из интересов одной из сверхдержав (неважно какой из них), но не продиктована интересами ни одной из стран региона. Нельзя допускать у нас военного соперничества сверхдержав. Сирия – яркий тому пример.
Кстати, своеобразную миротворческую миссию выполняла также армия СССР в различных советских республиках. И что? Все увидели, что развал Советов привел к конфронтации в Карабахе. Наступать сейчас на те же грабли будет для нас непозволительной роскошью.
Пусть сверхдержавы соперничают в нашем регионе в экономическом плане. Мир же Армения и Карабах должны обеспечивать за счет создания эффективной системы государственного управления, утверждения свободной экономической конкуренции и демократических отношений, внедрения справедливой избирательной системы, укоренения политических свобод и, самое главное, формирования боеспособной армии.