Ահարոն Ադիբեկյանը կարծում է, որ Լևոն Տեր–Պետորսյանի և Սերժ Սարգսյանի համագործակցությունը լրացուցիչ լարումների կհանգեցնի
«Սոցիոմետր» սոցիոլոգիական կենտրոնի ղեկավար Ահարոն Ադիբեկյանը լիովին հնարավոր է համարում Լևոն Տեր-Պետորսյանի և Սերժ Սարգսյանի համագործակցությունը, քանի որ հայ-թուրքական հարաբերությունների մերձեցումը և՛ առաջին, և՛ երրորդ նախագահների արտաքին քաղաքականության ուղեգծերից մեկն է։
-Եթե Լևոն Տեր-Պետրոսյանը դեմ չէ, հետևաբար կողմ է. նա կտրուկ չի դատապարտել Թուրքիայի հետ մերձենալու Սերժ Սարգսյանի քայլը, և դա կարելի է դիտել, որ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը կողմ է։ Իսկ եթե կողմ է, հետևաբար համագործակցության ինչ-որ հնարավորություն կա, իհարկե, եթե կողմերը գան հաշտեցման և գտնեն հարաբերակցման ձևերը, եղանակները,- «7օր»-ին ասել է Ա. Ադիբեկյանը:-Վերջին հաշվով, մենք Աշոտ Մանուչարյան չենք, որ գտնենք, թե գոյություն ունի դասակարգային պայքար, ոխերիմ թշնամություն։ Այդպիսի բանը շինծու է։ Հայը մնում է հայ, և մենք պետք է հարգենք մեր հակառակորդների հայացքները, որքան էլ դրանք հակադիր լինեն սեփական հայացքներին։ Փորձենք ազդել, եթե տեսնում ենք՝ չէ՛, կարող ենք որոշել՝ համագործակցո՞ւմ ենք, թե՞ ուղղակի մերժողական դիրք ենք ընտրում։ Բայց համարել թշնամի, ազգի դավաճան, նման ձախակողմյան տերմինաբանությունից մենք պետք է խուսափենք։
Այդուհանդերձ, սոցիոլոգը մի շարք անցանկալի զարգացումների հնարավորություն է տեսնում Լևոն Տեր-Պտերոսյանի և Սերժ Սարգսյանի համագործակցության պարագայում այն առումով, թե քաղաքական ենթաշերտը, ընտրություններում այդ թեկնածուներին աջակցած և իրենց ջանքերը ներդրած անձինքն ինչպես կվերաբերվեն դրան։
-Պարզ է, եթե առաջին նախագահը գա կանգնի երրորդի դիմաց, համագործակցեն, պետք է տեղաշարժեր տեղի ունենան վերնախավում, տնտեսական ոլորտների վերահսկման խնդիրներում և այլն, որը լրացուցիչ լարումների կբերի, որն էլ տվյալ իրավիճակում պարզապես ցանկալի չէ,- հավելել է Ա. Ադիբեկյանը։

По мнению Аарона Адибекяна, сотрудничество Левона Тер-Петросяна и Сержа Саргсяна приведет к дополнительной напряженности
Руководитель социологического центра «Социометр» Аарон Адибекян считает вполне вероятным сотрудничество Левона Тер-Петросяна и Сержа Саргсяна, так как сближение армяно-турецких отношений является векторным во внешней политике, как для первого, так и для третьего президента.
-Если Левон Тер-Петросян не против, следовательно, он за: он резко не осудил шаг Сержа Саргсяна по сближению с Турцией, и это можно рассматривать как то, что Левон Тер-Петросян за. А если он за, это значит, что есть какая-то возможность для сотрудничества, если, конечно, стороны пойдут на примирение и найдут формы и способы для сотрудничества. -   сказал «7or»Аарон Адибекян. - По последнему счету, я не Ашот Манучарян, чтобы считать, что имеет место классовая борьба, заклятая вражда. Это нереально. Армянин остается армянином, и мы должны уважать взгляды наших противников, насколько бы они ни были противопоставлены нашим собственным. Попытаемся повлиять, а если видим, что нет, то мы можем решить, сотрудничаем мы или выбираем отрицающую позицию.  Но считать врагом, предателем нации... Мы должны избегать подобной, характерной левым силам терминологии.
Тем не менее, социолог в случае сотрудничества Левона Тер-Петросяна и Сержа Саргсяна видит возможность ряда нежелательных развитий в том плане, как на это отреагирует  политическая прослойка, те люди, которые на выборах поддерживали этих кандидатов и голосовали за них.
-Ясно, что, если первый президент придет и встанет перед третьим, они будут сотрудничать, сдвиги начнут происходить в элите, в вопросах контроля над экономическими сферами и др., что приведет к дополнительной напряженности, которая в данной ситуации нежелательна, - добавил А.Адибекян.