Գագիկ Մինասյան. «Բոլորովին գերնպատակ չպետք է ունենանք մեր ապրանքն իրացնելու Թուրքիայի 70 մլն–անոց շուկայում»
ԱԺ ֆինանսաբյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք հայ-թուրքական սահմանի բացումը կնպաստի՞ Հայաստանում տնտեսական աճին՝ ասել է՝ այո, իհարկե։
Իսկ թե ինչ ապրանք կարող ենք արտահանել, նա նշել է, որ առաջինն էլեկտրոէներգիան է, հետո ցեմենտը, գյուղատնտեսական որոշակի ապրանքատեսակներ։
-Բոլորովին գերնպատակ չպետք է ունենանք մեր ապրանքն իրացնելու Թուրքիայի 70 մլն-անոց շուկայում։ Քանի որ Թուրքիան գտնվում է  եվրոպական տնտեսական գոտում, մենք  կարող ենք մրցունակ ապրանքը հանել կես միլիարդանոց շուկա։ Իհարկե, վտանգը կա, բայց որ առևտուրը կխթանվի, և նոր աշխատատեղեր կստեղծվեն, միանշանակ է,-ասել է նա։
Այն հարցին, թե արդյոք մենք պատրա՞ստ ենք շուկայական նման հարաբերությունների, նա պատասխանել է, որ  պատրաստվել պետք չէ. շուկան ինքն է թելադրում իր օրենքները։

Гагик Минасян: «Нам вовсе не нужно сверхцелью иметь реализацию наших товаров на 70-миллионном рынке Турции»
Во время встречи с журналистами председатель постоянной комиссии НС по финансово-бюджетным вопросам Гагик Минасян, отвечая на вопрос о том, способствует ли открытие армяно-турецкой границы экономическому росту в Армении, сказал «да, конечно».
А на вопрос о том, какой товар мы можем экспортировать, он ответил, что, во-первых, электроэнергию, потом цемент и некоторые виды сельскохозяйственных товаров.
«Нам вовсе не нужно сверхцелью  иметь реализацию наших товаров на 70-миллионном рынке Турции. Поскольку Турция находится в европейской экономической зоне, мы можем вывести конкурентный товар на полумиллиардный рынок. Конечно, есть опасность, но однозначно, что торговля будет стимулироваться и будут созданы новые рабочие места», - сказал он.
На вопрос «готовы ли мы к подобным рыночным отношениям», он ответил, что готовиться не нужно, рынок сам диктует свои законы.