Հրանուշ Խառատյան. «Ես գտնում եմ, որ այդ արձանագրություններն արդեն իսկ նախապայմաններով են»
-Ես գտնում եմ, որ Թուրքիայի կողմից նախապայմաններ արդեն դրված են՝ առնաց նախապայաման բառի։ Եվ եթե արդեն նախապայամաններով են, կարծում եմ, որ նոր նախապայմանների կարիք էլ չկա, և  Թուրքիան գործնականում կարող է և վավերացնել արձանագրությունները,-«7օր»-ի հետ զրույցում խոսելով Թուրքիայի խորհրդարանի կողմից առանց նախապայամանների հայ-թուրքական արձանագրությունների հավանական վավերացման մասին՝ ասել է ազգագրագետ Հրանուշ Խառատյանը։
Նա նշել է, որ արձանագրությունների վավերացումից հետո Թուրքիան կարող է  Հայաստանում  ասված յուրաքանչյուր խոսք ներկայացնել որպես թշնամական գործողություն իր հանդեպ։
-Շատ արագ կսկսվի ակտիվ քարոզչություն, թե Հայաստանը  հարևանների տարածքների անձռնմխելիություն հանդեպ ոտնձգություններ ունի,  և ելնելով պայամանագրային համաձայնությունից՝ ճնշում գործադրի Հայաստանի վրա,-ասել է նա։
Ըստ Հրանուշ Խառատյանի՝ Հայաստանը պետք է շատ ակտիվ  քրոզչություն սկսի և հայտարարի, որ Թուրքիան խառնվում է իրեն  չվերաբերող գործերին։
-Պետք է հայտարարել, որ ոչ միայն չի նպաստում հարևանների միջև և Կովկոսում խաղաղության հաստատմանը, այլև ամեն կերպ խանգարում է դրան։ Մենք պետք է մեր իրական կորուստներն ու խնդիրերը ներկայացնենք, և որքան հնարավոր է՝ ակտիվ,-հավելել է ազգագրագետը։

Грануш Харатян: «Я считаю, что в этих протоколах уже есть предусловия»
«Я считаю, что Турцией предусловия уже выдвинуты, без слова «предусловие». И если уже с предусловиями, то думаю, что в новых предусловиях нет нужды и Турция на практике может и подписать протоколы», - говоря в беседе с «7or» о вероятном подписании парламентом Турции армяно-турецких протоколов без предусловий, сказала этнограф Грануш Харатян.
Она отметила, что после ратификации протоколов Турция может любое слово, сказанное в Армении представить как враждебную деятельность по отношению к ней.
«Очень быстро начнется активная пропаганда того, что Армения попирает территориальную неприкосновенность соседних стран и, исходя из соглашения, окажет на Армению давление», - сказала она.
По словам Грануш Харатян, Армения должна начать очень активную пропаганду и заявить, что Турция вмешивается в дела, которые ее не касаются.
«Нужно заявить, что она не только не способствует установлению мира между соседями и на Кавказе, но и всеми способами мешает этому. Мы должны представить наши реальные потери и проблемы и насколько возможно активно», - добавила этнограф.