ԼՂՀ ԱԳՆ բաց նամակը «Բեռլիներ ցայտունգ» թերթի գլխավոր խմբագրին
Գերմանական «Բեռլիներ ցայտունգ» թերթի լրագրողը, անձամբ լինելով Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում, ցանկության դեպքում անգամ չէր կարող չնկատել, թե անհավասար գոտեմարտում  ահավոր զրկանքներ, ավերածություններ ու ցավ տեսած ժողովուրդն ինչպես է կարողացել իրականացնել ինքնորոշման  իր իրավունքը, հերոսաբար հաղթահարել պատերազմի արհավիրքները, վերականգնել պետական ենթակառույցները, իրականացրել արմատական բարեփոխումներ և կառուցել  եվրոպական չափանիշներին համապատասխան պետություն:
Երկրորդ աշխարհամարտից հետո, տասնյակ տարիներ գերմանացիները երազել են միասնական պետության մասին, ապրել այդ գաղափարով: Չենք կարծում, թե գերմանական ժողովրդի այս ձգտումը մեկ այլ ժողովրդի կողմից կարող էր կասկածի տակ առնվել:
Ուղիղ քսան տարի առաջ, ընդամենը մի քանի օրվա ընթացքում գերտերությունների կամոք փլուզվեց Բեռլինի սահմանազատիչ պատը և գերմանական ժողովուրդը ոչ միայն միավորվեց, այլև ձեռք բերեց լիարժեք անկախություն, որի համար սրտանց ողջունում ենք հին աշխարհի այս ինքնատիպ ու տաղանդավոր ժողովրդին:
Լեռնային Ղարաբաղում անկախությունը նվաճեցին առաջին հերթին  չեզոքացնելով ադրբեջանական ագրեսիան, պաշտպանելով երեխաների, կանանց ու ծերերի կյանքը: Այդ իսկ պատճառով ոչ ոք չի կարող կասկածի տակ առնել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ազատ ապրելու կամքն ու իրավունքը: Ասել է թե՝ անկախությունն ու ազատ ապրելու իրավունքը սկուտեղի վրա  ինչ որ մեկը չի մատուցել Լեռնային Ղարաբաղին: Եվ եթե այսօր  մեր հանրապետության բնակչությունը կազմում է ընդամենը  140 հազար, ապա դա նույնպես Խորհրդային Ադրբեջանի ընդգծված հակահայկական քաղաքականության ցայտուն դրսևորումներից է, այլապես այսօր ավելի քան մեկուկես միլիոն ղարաբաղցի հայեր և նրանց հետնորդները այլ պետությունների  քաղաքացիներ չէին հանդիսանա: Այնպես որ, ինչպես գերմանացիները ոչ վաղ անցյալում, այսօր մենք նույնպես ձգտում ենք ինքնիշխանության:
Արդեն քանի տարի է՝ գերմանացիները Բեռլինի երբեմնի սահմանազատիչ պատի քարերն ու բեկորներն են փայփայում որպես սուրբ նշխարներ: Միանգամայն այլ է իրողությունը Լեռնային Ղարաբաղում: Այստեղ սրբություն  են դարձել հանուն անկախության, հանուն ազատ ապրելու  իրավունքի  ղարաբաղյան պատերազմում նահատակված զինվորների մարմարե  հուշաքարերը: Ձեր թերթի թղթակիցը ոչ մի կերպ չէր կարող չնկատել դա:
Ափսոսանքով ենք նշում, որ  լրագրող Թոբիաս  Ասմութը, հազարավոր կիլոմետրեր հաղթահարելով, թերթի ընթերցողներին է ներկայացրել մակերեսային ու աղճատված մի հոդված' առանց խորամուխ լինելու ղարաբաղյան խնդրի դրդապատճառների ու էության մեջ: Այնպես որ, հեղինակը առանց մի առանձին դժվարության նման բազմաթիվ հոդվածներ կարող էր շարադրել իր կացարանում՝ օգտվելով տարատեսակ կայքէջերից:
Եթե «Բեռլիներ ցայտունգի» համար խոսքի ու մամուլի ազատությունը հավասարազոր է ճշմարտության դեմ մեղանչելուն՝ դա արդեն միանգամայն այլ խնդիր է:

Открытое письмо главному редактору газеты «Берлинер цайтунг»
Лично посетив Нагорно-Карабахскую Республику, корреспондент «Берлинер цайтунг» даже при желании не смог бы не заметить, как народ, перенесший ужасные лишения в неравной борьбе, разрушения и боль, сумел реализовать свое право на самоопределение, героически преодолеть все бедствия  войны, восстановить государственную инфраструктуру, осуществить коренные реформы, направленные на создание государства, соответствующего европейским стандартам.
После второй мировой войны  немцы десятки лет мечтали о едином государстве и жили данной идеей. Не думаем, что это стремление немецкого народа может быть подвергнуто сомнению со стороны другого народа.
Ровно двадцать лет назад, в течение всего нескольких дней по воле супердержав была разрушена Берлинская разделительная стена, и немцы не только воссоединились, но и обрели полноценную независимость, в связи с чем от души поздравляем этот самобытный и талантливый народ Старого света.
Нагорный Карабах завоевал независимость, нейтрализовав в первую очередь азербайджанскую агрессию, защитив жизнь детей, женщин и стариков. И именно потому никто не в силах ставить под сомнение волю и право народа Нагорного Карабаха жить свободно. Иными словами, никто не принес Нагорному Карабаху на подносе независимость и право на свободную жизнь. И если сегодня население нашей республики составляет всего 140 тысяч, то это также является одним из ярких проявлений подчеркнутой антиармянской политики Азербайджана, в противном случае более полутора миллионов карабахских армян и их потомков сегодня не являлись бы гражданами других государств. Так что, как и немцы в недавнем прошлом, сегодня мы также стремимся к суверенитету.
Уже сколько лет немцы лелеют, как реликвии, камни и осколки некогда разделительной Берлинской стены. Совершенно иная ситуация в Нагорном Карабахе. Здесь святынями стали мраморные надгробные плиты воинов, погибших в карабахской войне за свободу родины. Этого корреспондент Вашей газеты уж никак не мог не заметить.
Приходится с сожалением констатировать, что, преодолев тысячи километров, журналист Тобиас Асмут представил читателям газеты поверхностную и искаженную статью, не вникнув в причины и суть карабахского вопроса. Подобным образом автор без особого труда мог бы написать аналогичные многочисленные статьи, сидя  в своем жилище и пользуясь услугами разного рода сайтов.
Впрочем, если для «Берлинер цайтунг» свобода слова и прессы равносильны грешению против истины, то это совершенно другой вопрос.