«Today's Zaman». «Արձանագրությունների վավերացումը կախված կլինի ղարաբաղյան հարցից»
Թուրքական «Today's Zaman»-ը, հղում անելով կառավարության աղբյուրներին, պնդում է, թե հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացումն ուղիղ համեմատականով կախված է լինելու ղարաբաղյան, հայ-ադրբեջանական հակամարտության հարցից։
Պարբերականը նշում է, թե Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների բարելավման գործընթացը կավարտվի միայն «գրավյալ» տարածքներից հայկական զորքերը դուրս բերելուց հետո։ Դրանից հետո միայն Թուրքիայի խորհրդարանը կվավերացնի արձանագրությունները։
Պարբերականը նաև ընդգծում է՝ առաջատար ընդդիմադիր կուսակցությունները կառավարությանը մեղադրել են, որ Հայաստանի հետ համաձայնագիր ստորագրելով՝ նա «քայլ ետ» է կատարել, և ասել են, թե խորհրդարանը արձանագրությունները չպետք է վավերացնի։

«Today's Zaman»: «Ратификация протоколов будет зависеть от Карабахского вопроса»
Турецкая «Today's Zaman», ссылаясь на правительственные источники, утверждает, что ратификация армяно-турецких протоколов непосредственно будет зависеть от Карабахского вопроса.
Издание отмечает, что процесс улучшения отношений между Арменией и Турцией завершится после вывода армянский войск из «оккупированных» территорий. Только после этого парламент Турции ратифицирует протоколы.
Издание также отмечает, что передовые оппозиционные партии обвиняют правительство, что подписав соглашение с Арменией, оно сделало «шаг назад», и говорят, что парламент не должен ратифицировать протоколы.