Լևոն Շիրինյան. «Այնպես լողանք, որ խութերի չհանդիպենք»
-Թուրքիայի և Հարավային Կովկասի գործընթացի բացատրության մեջ պետք է հանդես գանք իրապաշտ քաղաքականության տեսանկյունից, այլ ոչ թե պրագմատիզմի դիրքերից, ինչպես որ արվում է։ Դա բերում է պատեհապաշտության,-«Արմատ» մամուլի ակումբում ասել է քաղաքագետ Լևոն Շիրինյանը։
Ըստ նրա՝ քաղաքագիտության տեսանկյունից պարզաբանումները կարող են երկու սցենար ունենալ։ Առաջինն այն է, որ Հայկական կողմը բացարձակորեն մերժում և դադարեցնում է գործընթացը։
-Սրան ես չեմ հավատում,-նշել է բանախոսը։- Այս սցենարը բացառում եմ, չեմ ուզում հիմնավորել, որովհետև դա հնարավոր տարբերակ չէ և՛ ներքին ուժերի դասավորման տեսանկյունից, և՛ արտաքին հարաբերությունների համաշխարհային շրջանակի մեջ։ Երկրորդ սցենարով պետք է կարողանանք գետի հունին համընթաց, ինչպես Բիսմարկը կասեր, այնպես լողալ, որպեսզի խութերի չհանդիպենք։

Левон Ширинян: «Мы должны так плавать, чтобы не наткнуться на рифы»
«В объяснении процессов вокруг Турции и Южного Кавказа мы должны подходить с точки зрения реальной политики, а не с позиций прагматизма, как это делается. Это ведет к конформизму», - сказал в клубе «Армат» политолог Левон Ширинян.
Согласно ему, с точки зрения политологии разъяснения могут идти по двум сценариям. Первым является то, что армянская сторона полностью отвергает и прекращает процесс.
«В это я не верю, - отметил Л.Ширинян. - Я исключаю этот сценарий, не хочу обосновывать его, так как это невероятный вариант и с точки зрения расстановки внутренних сил, и в рамках международных отношений. Согласно второму варианту, мы должны суметь так   плавать согласно течению реки (как говорил Бисмарк), чтобы не наткнуться на подводные камни».