ՀԱԿ անդամ. «Հիմա էլ պետք է Հայաստանի ձեռքերը կոտրելով՝ տանեն դեպի Ղարաբաղի խնդրի ոչ հայանպաստ հանգուցալուծմանը»
-Պարոն Սարգսյանի նախաձեռնողական քաղաքակությունը բերեց նրան, որ Թուրքիան իր ամբողջ ուժով մխրճվեց կովկասյան տարածաշրջանի հարցերի և, առաջին հերթին, հայ-ադրբեջանական հակամարտության մեջ,- «Հայելի» ակումբում ասել է Ազգային ժողովի նախկին փոխնախագահ, «Հայ ազգային կոնգրեսի» անդամ Կարապետ Ռուբինյանը՝ նշելով, որ նախաձեռնողական քաղաքականությունն «ավանտյուրա է և արկածախնդրություն, որից օգտվեցին աշխարհի մեծ խաղացողները, և Հայաստանին խաղացնում են ինչպես ուզում են».
-Հիմա էլ պետք է Հայաստանի ձեռքերը կոտրելով՝ տանեն դեպի Ղարաբաղի խնդրի ոչ հայանպաստ հանգուցալուծմանը։ Եվ այդ պրոցեսը հենց այսօր է տեղի ունենում՝ Սերժ Սարգսյանի կարճատև այցը դեպի Մոսկվա, երբ 30 ժամ էլ չի անցել Քիշնևում Մեդվեդևի հետ հանդիպումից, և հանկարծ նորից Մոսկվա են կանչում։
Ցյուրիխում հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրումից առաջ հայ ժողովրդին արված Սերժ Սարգսյանի ուղերձն էլ Կ. Ռուբինյանը համարում է «զուտ ներքին օգտագործման մի ճառ, որը լիովին հակասության մեջ է այն բանի հետ, ինչը ստորագրվել է»։

Член АНК: «Сейчас должны, уламывая руки Армении, повести ее к не проармянскому разрешению проблемы НК»
«Инициативная, политика г-на Саргсяна привела к тому, что Турция со всей своей силой вторглась в решение вопросов на кавказском регионе, в первую очередь армяно-азербайджанского конфликта», - сказал бывший зампредседателя НС Армении, член АНК Карапет Рубинян, отметив, что инициативная политика - это «авантюра»,  которой воспользовались большие игроки мира сего и с Арменией играют, как хотят».
«Сейчас должны, уламывая руки Армении, повести ее к не проармянскому разрешению проблемы НК. И этот процесс, происходит именно сегодня - Серж Саргсян едет с краткосрочным визитом в Москву, когда не прошло и 30 часов после встречи с Медведевым в Москве и вдруг снова зовут в Москву», - отметил член АНК.
Послание С.Саргсяна, сделанное накануне подписания в Цюрихе армяно-турецких протоколов, К.Рубинян считает «речью для внутреннего пользования, которая полностью входит в противоречие с тем, что было подписано».