Էշի և ավանակի տարբերությունը. ատենախոսություն (անեկդոտ)
Բոլոր առումներով ծանր տարի էր, ինչոր տեղ՝ նույնիսկ զզվելի։ Նույն կերպ էլ ավարտվում է... Ամեն դեպքում, հեռացող տարում ցանկություն չկա էլ ավելի ծանրացնել այն՝ մեկնաբանելով երկրում տեղի ունեցողը։
Այնպես որ, անեկդոտ. ատենախոսության հրապարակային պաշտպանության թեման էր էշի և ավանակի տարբերությունը։ Ու քանի որ ատենախոսը բարձրաստիճան պաշտոնյա էր, մասնագիտական հանձնաժողովն ու ընդդիմախոսը գիտական վերնախավի կարկառուն գործիչներ էին։
Պաշտպանության ժամանակ բերվեցին անվանումների ծագման տարբեր տեսություններ, ներկայացվեցին հին հունական տրակտատներից և եգիպտական պապիրուսներից մեջբերումներ։
«Մեծարգո պարոնա՛յք, այսպիսով, ավանակը գիտական աստիճան է, իսկ էշը՝ պաշտոն»,– իր ատենախոսությունն ավարտեց երիտասարդ հայցորդն ու արժանացավ հանձնաժողովի և ընդդիմախոսի բուռն, հոտընկայս ծափահարություններին։

Защита диссертации или Чем осёл отличается от ишака? (анекдот)
Год был трудным во всех отношениях, я бы даже сказал отвратительным. Так же он и завершается… В любом случае, желания еще более усугублять уходящий год комментариями по поводу происходящего в стране нет.
Так что, анекдот.
Темой публичной защиты кандидатской диссертации было отличие осла от ишака. И поскольку диссертантом был высокопоставленный чиновник, оппонентом и членами аттестационной комиссии были яркие представители научной элиты страны.
В ходе защиты были представлены самые различные теории происхождения ослов, даны выдержки из древнегреческих трактатов и египетских папирусов.
«Многоуважаемые господа, осел — это ученая степень, а ишак — должность», - завершил своё выступление молодой претендент на научную степень, удостоившийся бурных приветствий оппонента и членов комиссии, аплодировавших ему стоя.