Լևոն Զուրաբյան. «Ընդվզել Չինաստանի, Ռուսաստանի կամ ԱՄՆ–ի իշխանության դեմ հիմարություն է»
–ԵՄ ասոցացման համաձայնագրին չմիանալու իշխանության որոշումից հետո Ուկրաինայի ժողովուրդը ոտքի կանգնեց։ Սակայն ցուցարարների նկատմամբ կիրառվեցին բռնություններ։ Ինչպե՞ս եք գնահատում այնտեղի իրավիճակը։
–Ուկրաինայում տեղի ունեցող գործընթացներում այն բանից հետո, երբ Յանուկովիչը և Ուկրաինայի իշխանությունները բռնություն կիրառեցին քաղաքացիների նկատմամբ, արդեն լրիվ նոր իրավիճակ ստեղծվեց։ Մինչև բռնության կիրառումը խոսքը երկրի զարգացման մոդելին վերաբերող տարբեր տեսակետների մասին էր, և դա նորմալ, դեմոկրատական գործընթաց էր։ Բայց բռնության կիրառումն արդեն Սահմանադրության, մարդու իրավունքների խախտում է։ Եթե մինչ այդ դա միայն Ուկրաինայի ժողովրդի գործն էր, ապա այդ պահից սկսած՝ մենք բոլորս արդեն իրավունք ունենք միջամտելու և դատապարտելու բռնությունը, որ կիրառվում է խաղաղ ցուցարարների նկատմամբ։
–Ուկրաինայի ժողովրդի այդ ընդվզումը հայաստանցիների մեծամասնության մոտ բարի նախանձ է առաջացրել։ Ինչո՞ւ Հայաստանում՝ Մաքսային միությանը միանալու Սերժ Սարգսյանի որոշումից հետո, այդպիսի զանգվածային բողոքի ալիք չբարձրացավ։
–Բայց ինչո՞ւ են նախանձում։ Նույն բանը Հայաստանում եղել է 2008թ. փետրվարին։ Եղել է այդ ալիքը, և նմանապես Սահմանադրությունը խախտելով՝ ժողովրդի նկատմամբ կիրառվել է բռնություն, 10 մարդ սպանվել է։ Այսինքն, այնպես չէ, որ մեր ժողովուրդը նույն գործողությունների, նույն համարձակության, նույն ոգու դրսևորման պատրաստ չէր։ Իրականում պատրա՛ստ էր և դրսևորե՛ց։ Այլ բան է, որ, ցավոք սրտի, այդ պահին, այդ ժամանակ չեղավ դեմոկրատական աշխարհի համերաշխությունը։
–Այսի՞նքն։
–Հայաստանյան դեմոկրատական շարժումը, որը շատ համառ էր, և, այնուամենայնիվ, այսօր էլ շարունակվում է (թեկուզ մի քիչ թուլացած վիճակում), չունեցավ համաշխարհային աջակցություն։ Ուկրաինայում հիմա լրիվ այլ իրավիճակ է։ Ի դեպ, ասեմ, որ նարնջագույն հեղափոխության ժամանակ էլ իրավիճակը այլ էր. Ուկրաինայի ցուցարարներն անմիջապես ստացան ամբողջ աշխարհի աջակցությունը։ Եթե այն աջակցության, որն այսօր աշխարհը ցույց է տալիս Ուկրաինայի ժողովրդին, գոնե 1/10–ը ցույց տար Հայաստանի ժողովրդին 2008 թվականին, ապա մենք վաղուց արդեն ապրում էինք լրիվ այլ, դեմոկրատական Հայաստանում։
–Եթե մենք ունենք այդ համարձակությունը, ինչո՞ւ հիմա այդպիսի լայնամասշտաբ բողոքի գործողություններ տեղի չեն ունենում։
–Որովհետև մարտի 1 եղավ, որը պատշաճ դատապարտում չստացավ աշխարհի կողմից։ Տարիներ շարունակ եղան նաև ռեպրեսիաներ, հալածանքներ մեր ակտիվ քաղաքացիների նկատմամբ։ Ե՛վ հալածում էին, և՛ ծեծում, և՛ աշխատանքից հեռացնում։ Տարիներ շարունակ իշխանությունը համակարգային ձևով քաղաքացիական, քաղաքական ակտիվիզմի դեմ պայքարել է։ Եվ աշխարհը դա կո՛ւլ է տվել, թո՛ւյլ է տվել։
–Մեր երկրում կան նաև «արևմտամետ» հռչակված գործիչներ, ովքեր մինչև սեպտեմբերի 3–ը սատարում էին «արևմտամետ» Սերժ Սարգսյանին, բայց տեսանք, որ ամսի 3–ից հետո էլ ոչ միայն ոտքի չելան, այլ շարունակում են սատարել «ռուսամետ» Սերժ Սարգսյանին։ Ավելին՝ շարունակում են քարկոծել ՀԱԿ–ին և ԲՀԿ–ին։ Սա՞ ինչպես եք գնահատում։
–Գիտեք, ես ոչ մեկի գործողությունները չեմ ցանկանում մեկնաբանել, եթե դա չի վերաբերում իշխանության գործողություններին։ Եթե իրենք արդեն իշխանության մաս են կազմում, ի՞նչ մեկնաբանեմ։
–Բայց արդյոք նրանք պետպատվերի շրջանակներո՞ւմ չեն գործում։
–Թող իրենք ասեն՝ իրենք ինչ են՝ իշխանության մաս են, թե ոչ։ Ես գիտեմ մեկ բան՝ Կոնգրեսը երբեք չի զբաղվել այլ երկրների նախագահների (լինի դա Օբաման, Օլանդը, թե Պուտինը) և այլ երկրների գործողությունների քննադատությամբ։ Որովհետև բոլոր պետություններն արդեն 5 հազար տարի զբաղված են մե՛կ բանով՝ հետապնդելով իրենց սեփական շահերը, և դա դատապարտելը հավասարազոր է հիմարության։ Մենք կարող ենք դատապարտել, քննադատել, ընդվզել, իշխանափոխություն կատարել մեր սեփական երկրում, մենք պետք է ընդվզենք մեր սեփական իշխանությա՛ն դեմ։ Սա՛ է մեր պարտքը։ Ընդվզել Չինաստանի, Ռուսաստանի կամ ԱՄՆ–ի իշխանության դեմ հիմարություն է։ Ազգերի ինքնորոշումը հենց դա է՝ մենք ենք որոշում մեր ազգի ճակատագիրը։ Դրա համար մենք պետք է պայքարենք, որ Հայաստանում լինի հայ ժողովրդի կամքն արտահայտող իշխանություն։ Հենց սկսում են պայքարել այլ պետությունների ղեկավարների դեմ, իմացեք, որ, կամա թե ակամա, օժանդակում են սեփական ապօրինի իշխանությանը։

Левон Зурабян: «Глупо восставать против властей Китая, России или США»
-После решения о неприсоединении к Соглашению об ассоциации с ЕС на Украине развернулись массовые акции протеста, а в отношении митингующих была применена грубая сила. Как Вы оцениваете эту ситуацию?
-Процессы на Украине после применения Януковичем и властями страны насилия в отношении протестующих граждан создали новую ситуацию. До применения насилия речь шла о различных подходах в выборе той или иной модели развития страны, и это был нормальный, демократический процесс. Однако насилие стало нарушением Конституции и прав человека. Если раньше это было делом исключительно украинского народа, то с этого момента мы все имеем право вмешиваться и осуждать применение насилия в отношении мирных демонстрантов.
-Подобный протест украинцев большинством жителей Армении был воспринят с белой завистью. Почему в Армении не поднялось подобной волны протеста после решения Сержа Саргсяна о вступлении в Таможенный союз?
-А зачем завидовать? То же самое было в Армении и в 2008 году. Тогда тоже поднялась волна протеста и тоже была нарушена Конституция РА – в отношении граждан было применено насилие, 10 человек были убиты. То есть, нельзя утверждать, что наш народ не готов к аналогичным действиям и не обладает той же решительностью. В действительности он был готов и проявил эту решительность. Другой вопрос, что тогда мы, к сожалению, не увидели солидарности демократического мира в этом вопросе.
-То есть?
-Демократическое движение в Армении, которое отличалось своей настойчивостью и которое существует по сей день (хоть и немного в ослабленном состоянии), не получило международной поддержки. На Украине сейчас совершенно другая ситуация. Кстати, она отличалась и во время «оранжевой революции» – украинские демонстранты сразу же заручились поддержкой всего мира. Если бы мировое сообщество оказало в 2008 году армянскому народу хоть 1/10 той поддержки, которая оказывается украинскому народу, мы уже давно жили бы в совершенно иной, демократической Армении.
-Если у нас есть подобная решительность, тогда почему не проводится таких широкомасштабных акций?
-Потому что у нас произошли события 1 марта, которые так и не были осуждены мировым сообществом. На протяжении последних лет в отношении наших активных граждан осуществлялись репрессии и преследования. Их избивали, преследовали и увольняли с работы. На протяжении лет власти систематически боролись с гражданской и политической активностью. И при молчаливом согласии международной общественности это сходило им с рук.
-В нашей стране есть также провозгласившие себя «прозападниками» деятели, которые до 3 сентября поддерживали «прозападного» Сержа Саргсяна, однако после известного заявления не только не встали на ноги, но и продолжили защищать уже «пророссийского» руководителя РПА. Боле того, они продолжают свои нападки на ППА и АНК. Как Вы это оцениваете?
-Знаете, не хочу комментировать чьи-либо шаги, если они не касаются деятельности властей. Если они являются частью власти, то что я могу здесь комментировать?
-Как, по-вашему, действуют ли они все-таки в рамках «госзаказа»?
-Пускай они сами скажут об этом. Я лишь знаю, что АНК никогда не занимался критикой президентов других стран (будь то Олланд, Обама или Путин) и предпринимаемых ими шагов. Все государства уже более 5 тыс. лет заняты одним – преследованием собственных интересов, и осуждать это попросту глупо. Мы можем осудить, раскритиковать, восстать и осуществить смену власти в своей стране, и мы должны восстать против своих властей. Вот к чему мы обязаны. Восставать против властей Китая, России или США попросту глупо. Самоопределение народов именно это и значит – мы сами определяем будущее своей нации. Поэтому нам нужно бороться за то, чтобы в Армении были отражающие волеизъявление народа власти. Как только начинается борьба с руководителями других государств, этим, волей-неволей, оказывается поддержка действующим у нас в стране незаконным властям.