ՀՀԿ–ն որոշել է Երևանի ավագանու ընտրություններին մասնակցել «Ավելի լավ Երևան» կարգախոսով։ Դժվար է ասել, թե ինչով է պայմանավորված վատ ասոցիացիներ առաջացնող այդ կարգախոսի ընտրությունը, բայց փաստը մնում է փաստ, որ դրանով է Տարոն Մարգարյանը հանդես գալու։
Հիշեցնենք, որ նախկինում ՀՀԿ–ն «Հավատանք, որ փոխենք» կարգախոսին կից ներկայացրել էր մի շարք ենթակարգախոսներ, որոնցից մեկը «Ավելի լավ Հայաստանն» էր։ Թե ինչ եղավ դրանից հետո, բոլորս տեսանք. «ավելի լավ» Հայաստանից արտագաղթը շարունակվեց, իսկ աճ գրանցվեց միայն Սերժ Սարգսյանի նեղ շրջապատի բիզնեսում և վարչապետի անձնական հաշիվներում։
Այս ամենը հաշվի առնելով՝ կարելի է միայն ենթադրել, թե ինչ է ստացվելու «Ավելի լավ Երևան» կարգախոսի կյանքի կոչման արդյունքում։
Եթե ՀՀԿ–ն, իրոք, ուզում է ավելի լավ Երևան ունենալ, ապա պետք է երևանցիներին առաջարկի ավելի լավ Տարոն, այսինքն՝ ավելի որակյալ և ինքնուրույն որոշումներ կայացնելու ունակ քաղաքապետ։ ՀՀԿ–ն, բնականաբար, ավելի լավ Տարոն չի կարող առաջարկել, և հետևաբար՝ «Ավելի լավ Երևան» կարգախոսը հերթական բլեֆն է, քանզի Տարոնին նախագահական նստավայրում շարունակում են դիտարկել որպես նշանակովի «պռառաբ», ում հիմնական գործը Երևանի շենքերի ու փողոցների վրա գումարների դուրս գրումն է և «ատկատների» կանոնակարգումը։
Սերժ Սարգսյանը Տարոն Մարգարյանին կրկին առաջադրել է քաղաքապետի թեկնածու և փորձելու է Րաֆֆի Հովհաննիսյանի սիրելի «զորավարի» օգնությամբ նրան պահել աթոռին, քանզի միայն այդ դեպքում է հնարավոր «Տարո՛ն ջան, սիրու՛ն չի» տիպի էժանագին PR–ակցիաներ իրականացնելը։ Սեփական «Ես»–ը չունեցող Տարոնը ձեռնտու է նախագահական նստավայրին նաև այն պատճառով, որ քաղաքականապես անմեղսունակ է։
Տարոնը ցույց է տվել, որ պատրաստ է «փչանալ» Բաղրամյան 26–ի ցանկացած քարոզչական նախագծի շրջանակներում։ Նման բան հնարավոր չէր լինի ընտրովի, ինքնուրույն և այլ քաղաքական ուժ ներկայացնող քաղաքապետի պարագայում։ Ասել է թե՝ ավելի լավ Երևան ունենալու համար ավելի լավ քաղաքապետ է պետք։ Տարոնն այդ դերին չի ձգում։ Տարոնը հո՞ չի կարող ինքն իրենից լավը լինել։ Նրա մտքի թռիչքը անճաշակ պեգասներով ու եղնիկներով քաղաքը լցնելն է։ Մեկ էլ՝ կասկածելի գներով աթոռներ տեղադրելն ու կավե արձանների վրա փող դուրս գրելը։ Քաղաքապետի պաշտոնում Տարոնին հաջողվեց Երևանը դարձնել փողերի լվացման «թանգարան» բաց երկնքի տակ, ուրիշ ոչինչ։
Մայրաքաղաքի բնակիչների համար մայիսի 5–ին հրաշալի հնարավորություն է ստեղծվել Տարոնին ասել, որ սիրուն չի և ճանապարհել Ավանի թաղապետարան՝ կոմունալ բաժնի պետի օգնականի հաստիքի վրա։

РПА приняла решение участвовать в выборах Совета старейшин Еревана с лозунгом «Лучший Ереван». Трудно сказать, с чем связан выбор этого вызывающего плохие ассоциации лозунга, однако фактом остается то, что Тарон Маргарян выступит на выборах именно с ним.
Напомним, что в прошлом, наряду с лозунгом РПА «Поверим, чтобы изменить», были также представлены некоторые сопутствующие лозунги, одним из которых являлся «Лучшая Армения». Что же мы получили в результате этого, увидели все: эмиграция из «лучшей» Армении продолжилась, а рост был зафиксирован лишь в бизнесе представителей узкого окружения Сержа Саргсяна и на личных счетах премьер-министра.
Учитывая всё это, можно только догадываться, что мы получим в результате воплощения в жизнь лозунга «Лучший Ереван».
Если РПА действительно хочет иметь лучший Ереван, она должна предложить ереванцам лучшего Тарона, то есть, более квалифицированного и самостоятельно принимающего решения мэра. Естественно, что РПА не предложила лучшего Тарона, следовательно, лозунг «Лучший Ереван» является очередным блефом, поскольку в президентском дворце продолжают рассматривать Тарона в качестве назначаемого «прораба», главным занятием которого должно быть ассигнование средств на дороги и здания Еревана, а также упорядочение «откатов».
Серж Саргсян снова выдвинул Тарона Маргаряна в качестве кандидата в мэры Еревана и попытается при помощи любимого Раффи Ованнисяном «полководца» сохранить его на данном посту, поскольку лишь в этом случае можно будет продолжить проводить дешевые PR-акции в духе «Тарон джан, некрасиво». Не имеющий собственного «Я» Тарон выгоден президентскому дворцу по той простой причине, что он политически невменяем.
Тарон продемонстрировал, что готов быть «испорчен» в рамках любого пропагандистского проекта президентского дворца. Подобного не могло быть в случае избранного, самостоятельного и представляющего другую политическую силу мэра. То есть, чтобы иметь лучший Ереван, нам нужно иметь лучшего мэра. Тарон не тянет на эту роль. Не может же Тарон быть лучше самого себя. Полет его мыслей ограничивается наполнением Еревана безвкусными статуями пегасов и оленей, а также установлением скамеек по сомнительным ценам и выделением средств на глиняные памятники. Тем самым Тарону удалось превратить Ереван в «музей» по отмыванию денег под открытым небом.
5-го мая у жителей столицы будет прекрасный шанс сказать Тарону, что так некрасиво и препроводить его в административный район Аван – на должность замглавы коммунального отдела.