«Հեղափոխական» իրավիճակ
Սերժ Սարգսյանի «վաստակավոր մրցակիցների» ճամբարում իրարանցում է։ Պատճառն այն է, որ Սերժը պատրաստակամություն է հայտնել պաշտոնների շուրջը թուղթ ու գրիչով քննարկումներ սկսել։
Կողմերը դեռ համաձայնության չեն եկել. մեկը չի ուզում ընդդիմություն աշխատել հին ձևով, իսկ մյուսը չի կարող առանց աշխատանք մնալ նախկինի պես։ Այսինքն՝ «հեղափոխական» վիճակ է ստեղծվել։
Ինչպես հայտնի է, Սերժ Սարգսյանը Րաֆֆի Հովհաննիսյանին առաջարկել է գլխավորել Սահմանադրական փոփոխությունների հանձնաժողովը և իշխանության օժանդակությամբ կայանալ որպես «հզոր ընդդիմություն»։ Րաֆֆին մերժել է այդ առաջարկը՝ համարելով այն փշրանք։
Սերժը նույն առաջարկը չի արել մյուս «վաստակավորին»՝ Պարույր Հայրիկյանին, բայց վերջինս պատրաստակամություն է հայտնել «Շնից մազ պոկելն էլ քյար է» թեմայով վերցնել այն, ինչ չի ուզում Րաֆֆին։
Փաստորեն, Րաֆֆիի մերժելու մեջ Պարույրն իր համար բացված դուռ ու դատարկ աթոռ է տեսել և անմիջապես ինքնաառաջադրվել չեղած հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնում՝ հասկացնելով, որ իր նշանակումը որևէ կերպ չի խոչընդոտի Սերժ–Րաֆֆի նամակագրությանն ու քննարկումներին։
Սերժը դեռ չի արձագանքել Պարույրի «մեսիջներին»։ Երևի սպասում է Րաֆֆիին։
Մնում է հասկանալ Սերժի «մրցակիցներից» երրորդի՝ Հրանտ Բագրատյանի գլխին գալիքը։ Հետաքրքրիր է՝ ինչու՞ նա թատերաբեմում չի երևում։ Չէ՞ որ ընտրական փուլում Բագրատյանն էլ էր Սերժի համար «վաստակավոր մրցակից» խաղում։ Բագրատյանն իր ինքնահավանությամբ, համեստությամբ և չափազանցված ինքնագնահատականով չի զիջում ո՛չ Րաֆֆուն, ո՛չ Պարույրին և հետևաբար՝ նույնպես կարող է թուղթ ու գրիչ վերցնել։
Դատելով ամենից՝ Հրանտի ու Սերժի միջև որոշակի պայմանավորվածություններ են խախտվել։ Արդյունքում՝ դաշտը մնացել է «կտրիճներին»։ Ամեն ինչ առայժմ կախված է հացադուլի նստած Րաֆֆի Հովհաննիսյանի ախորժակից։ Խոսքս Րաֆֆու՝ պաշտոններ ստանալու ախորժակի մասին է։

«Революционная» обстановка
В лагере «заслуженных соперников» Сержа Саргсяна царит переполох. Дело в том, что Серж выразил готовность с бумагой и ручкой начать обсуждения вокруг будущих должностей.
Стороны пока не пришли к согласию: один не хочет работать в оппозиции по старому варианту, а другой больше не может оставаться без работы, как прежде. То есть, сложилась «революционная» обстановка.
Как известно, Серж Саргсян предложил Раффи Ованнисяну возглавить Комиссию по конституционным изменениям и состояться при поддержке властей в качестве «мощного оппозиционера».  Раффи отклонил это предложение, посчитав его крохами.
Айрикяну Серж не делал подобного предложения, но Паруйр заявил о готовности взять по принципу «на безрыбье и рак рыба» то, чего не хочет Раффи.
Фактически, в отказе Раффи Паруйр увидел для себя шанс и поспешил выдвинуть свою кандидатуру на несуществующий пост, заявив, что его назначение никак не помешает переписке и обсуждениям между Сержем и Раффи
Серж пока не отреагировал на мессиджи Паруйра. Наверное, он ждет Раффи.
Интересно, почему на сцене не видно Гранта Багратяна? Ведь в предвыборный период он тоже играл в «заслуженного соперника» Сержа. Багратян своей самовлюбленностью, скромностью и завышенной самооценкой не уступает ни Раффи, ни Паруйру, следовательно, тоже может взять бумагу и ручку.
Судя по всему, между Грантом и Сержем нарушились определенные договоренности. В результате, поле осталось за «храбрецами». Всё пока зависит от аппетита проводящего голодовку Раффи Ованнисяна. Речь идет об аппетите на посты.