Րաֆֆին Արթուրի PR–ով է զբաղված
Երբ 2008թ. նախագահական ընտրությունների ժամանակ պաշտոնական տվյալներով երրորդ տեղն զբաղեցրած և ընդդիմադիր դիրքերից հանդես եկող Արթուր Բաղդասարյանը դավաճանեց իր ընտրազանգվածին ու Սերժ Սարգսյանի հետ կոալիցիա կազմեց, բոլորը արդարացիորեն դա որակեցին որպես «ախք»–ություն։
ՕԵԿ ղեկավարն իր քայլը հիմնավորեց այն բանով, որ եթե Սերժի կողմը չանցներ, ապա մարտի 1–ին ավելի շատ զոհեր կլինեին, իսկ Ադրբեջանն էլ կհարձակվեր Հայաստանի վրա։ Ադրբեջանական «բոբոյով» Հայաստանում թալան ու կեղծիք անելու արդարացումը վաղուցվա «մուտիլովկա» է, և Արթուրի այդ ձևակերպումը նույնիսկ չարժե վերլուծել, սակայն ուշագրավ էր նրա՝ «մարտի 1–ին շատ զոհեր կլինեին» գնահատականը։
Փաստորեն, Արթուրն այն օրերին անուղղակիորեն խոստովանեց, որ մարտի 1–ի գործողություններից առաջ շատ լավ տեղյակ է եղել, թե ինչ է սպասվում, և միայն ավելի շատ զոհեր չլինելու համար է անցել Սերժի կողմը, բնականաբար՝ «հանուն ժողովրդի»։
Ավելորդ չէ արձանագրել, որ Արթուրը հասկանում էր իր քայլի քստմնելիությունը և գոնե այնքան պարկեշտություն ուներ, որ դա չարեց ժողովրդի անունից։
Այլ է Րաֆֆի Հովհաննիսյանի պարագան։ Նա արթուրբաղդասարյանություն է անում, բայց փորձում է գործարքի մեջ ներքաշել ժողովրդին և ժողովրդի անունից մտնել կոալիցիա՝ այդ ամենին տալով «համապետական լուծում» որակումը։
Ի դեպ, Արթուրի քայլը 2008–ին նույնպես յուրօրինակ «համապետական լուծում» էր, քանզի դա հնարավորություն տվեց իշխանությանը հայտարարել, որ Սերժն արդեն ունի ոչ թե 53%, այլ շուրջ 70% աջակցություն։ Ասել է թե՝ Արթուր–Սերժ միավորումը քաղաքական ֆոն ապահովեց բռնությունների համար և այդպիսով լուծվեց համապետական նշանակություն ունեցող նախագահական ընտրությունների հարցը։
Րաֆֆին հիմա բառացիորեն անում է այն, ինչ Արթուրը հինգ տարի առաջ, բայց այդ ամենին ուզում է տալ «ժողովրդական» տեսք, ինչն ավելի անբարոյական մոտեցում է, քան ԱԽՔ–ինը։ Սա, իրոք, նոր տեխնոլոգիա է՝ հաճախորդացման նոր տեխնոլոգիա։ Մարդը հացադուլի ու դիակ դառնալու սպառնալիքով ուզում է պաշտոն ստանալ և պետական ոստիկանական մեքենայի աջակցությամբ ավելացնել իր աթոռները ԱԺ–ում և միաժամանակ ուզում է այդ գործարքը ներկայացնել որպես «ժողովրդի հաղթանակ»։
Թե ինչով կավարտվի այս թամաշան, արդեն էական չէ։ Էականն այն է, որ Րաֆֆու այս «հեղափոխությունից» հետո Արթուր Բաղդասարյանն արդեն կարող է պարզ ճակատով դուրս գալ մարդամեջ, քանզի «Բարևի» հեղափոխության առաջնորդը, պատկերավոր ասած, լվաց Արթուր Բաղդասարյանի գլուխը։ Նման PR Արթուրը չէր կարող անգամ երազել։ Րաֆֆին իրականություն դարձրեց ՕԵԿ–ի երազանքը։
Րաֆֆին ընտրակեղծիքները լեգիտիմացնելուն զուգընթաց՝ լեգիտիմացնում է նաև հինգ տարի առաջ տեղի ունեցած Սերժ–Արթուր գործարքը։ Իսկ դա նշանակում է, որ Րաֆֆին իր հեղափոխության անունը պետք է դնի «Բարև, Արթու՛ր»։

Раффи занят пиаром Артура
Когда занявший, по официальным данным, третье место на президентских выборах 2008 года и выступавший до этого с оппозиционной риторикой Артур Багдасарян предал свой электорат, войдя в коалицию с Сержем Саргсяном, все по праву назвали его клиентом власти.
Свой шаг руководитель партии «Оринац еркир» обосновывал тем, что если бы он не перешел на сторону Сержа, то 1-го марта было бы намного больше жертв, а Азербайджан напал бы на Армению. Оправдание всяческих беззаконий и фальсификаций азербайджанской страшилкой – старая «мутиловка», и данную формулировку Артура даже не стоит анализировать, однако примечательна его оценка «1-го марта было бы намного больше жертв».
Фактически, Артур в те дни косвенно признался, что до событий 1-го марта он прекрасно знал об ожидающихся развитиях, и поэтому, чтобы избежать еще больших жертв, перешел на сторону Сержа, естественно, «во имя народа».
Не будет лишним отметить, что Артур осознавал гнусность своего поступка и повел себя порядочно хотя бы в том плане, что не сделал этого от имени народа.
В случае с  Раффи Ованнисяном всё иначе. Он занимается артурбагдасарянством, но пытается втянуть в сделку народ и от имени народа войти в коалицию, квалифицировав всё это как «общегосударственное решение».
Кстати, в 2008-м году поступок Артура тоже был своеобразным «общегосударственным решением», поскольку это дало властям возможность заявить, что Сержа уже поддерживают не 53%, а около 70%. Иначе говоря, переход Артура на сторону Сержа обеспечил политический фон для насилия и тем самым был решен имеющий общегосударственное значение вопрос президентских выборов.
Сейчас Раффи делает буквально то же, что Артур пять лет назад, но всему этому стремится придать «народный» вид, что еще более аморально. Это и вправду новая технология – новая технология клиентизации. Посредством голодовки и угрозы стать трупом человек хочет получить пост и увеличить представленность своей партии в НС при помощи государственной полицейской машины, при этом преподнеся данную сделку в качестве «победы народа».
Чем закончится это шоу, уже несущественно. Существенным является то, что после «революции» Раффи Артур Багдасарян сможет ходить с высоко поднятой головой, поскольку лидер революции «Приветствий», образно говоря, смыл его грехи. О таком пиаре Артур не мог и мечтать, но благодаря Раффи это стало возможным. Лидер «Наследия» воплотил мечту «Оринац еркир».
Параллельно легитимации сфальсифицированных выборов Раффи легитимирует и состоявшуюся пять лет назад сделку между Сержем и Артуром. Это значит, что Раффи следует переименовать свою революцию в «Привет, Артур!».