Հրանտ Բագրատյանի «բլյուզը»
ՀՀ նախագահի թեկնածու Հրանտ Բագրատյանի մոտ վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում հռետորաբանության փոփոխություն է տեղի ունեցել։ «Եթե Սերժ Սարգսյանն ընտրություններից հետո Ձեզ առաջարկի վարչապետի պաշտոնում, ապա կհամաձայնե՞ք» հարցին եթե նախկինում նա խուսափողական պատասխան էր տալիս՝ նշելով, թե ինքը «եթե»–ներով չի ուզում խոսել, օրը կգա՝ բարին հետը, ապա այժմ հայտարարում է, թե չի շնորհավորելու Սերժին ու որևէ պարագայում պաշտոնի չի գնալու։
Սա, իհարկե, չի նշանակում, թե Բագրատյանը վերադառնալու է թունիսանալու կամ եգիպտանալու իր երբեմնի մոտեցմանը։ Բագրատյանի հռետորաբանության փոփոխությունը պարզապես ցույց է տալիս, որ իրեն «քցել» են, ու ինքը վերջապես հասկացել է այդ մասին։ Այսինքն՝ ոչ թե ինքը չի վերցնելու պաշտոն, այլ իրեն չեն տալու։
Հասկանալով, որ միանիշ տոկոս հավաքելով՝ հայտնվելու է երրորդ անիմաստ տեղում և այդպիսով չի կարողանալու անգամ ընտրություններից հետո տիտղոսային ընդդիմություն դառնալ, Բագրատյանը հիմա հստակ հայտարարում է, որ չի շնորհավորելու Սերժին ու իր կոլեգաներ Րաֆֆիին ու Պարույրին էլ առաջարկում է նույնքան հստակ արտահայտվել այդ մասին։ Բայց դա արդեն Սերժից «քցված» մարդու հուսահատ քայլ է, արթուրբաղդասարյանացումից փրկվելու միջոց։
Ի դեպ, Բագրատյանը երեկ հյուրընկալվելով «Կենտրոն» հեռուստաընկերությունում՝ մի շարք հակասական մտքեր հայտնեց՝ ակամայից ցույց տալով, որ այլ հաշվարկներով է մտած եղել ընտրապայքարի մեջ և հիմա իրեն խաբված է զգում։ Նա մի կողմից համոզված հայտարարում է, թե փետրվարի 18–ին նախագահ է դառնալու, իսկ մյուս կողմից անընդհատ խոսում է այն մասին, որ Սերժին չի շնորհավորելու և նրանից պաշտոն չի վերցնելու։ Հարգելի՛ս, եթե համոզված ես, որ նախագահ ես դառնալու, ապա ինչո՞ւ ես անըդհատ խոսում այն մասին, թե չես շնորհավորելու և պաշտոն չես վերցնելու Սերժից։
Հաջորդը։ Բագրատյանը մի կողմից վստահ է, թե նախագահ է ընտրվելու, բայց մյուս կողմից էլ փաստում է, որ ընտրակեղծիքների դեմն առնել չի հաջողվել, ու մարդկանց փող է բաժանվում։ Հարգելի՛ս, եթե ընտրակեղծիքի դեմն առնելու հարցում խոստովանում ես անզորությունդ, ապա ինչո՞ւ ես քեզ հավատացողներին խաբում, թե նախագահ ես դառնալու։
Հարցն այն չէ, թե Հրանտն ավելի ցածր վարկանիշ ունի, քան Սերժ Սարգսյանը կամ մյուսները։ Այլ հավասար պայմաններում Սերժ Սարգսյանին կհաղթեր ոչ միայն Հրանտ Բագրատյանը, այլև ընտրագրավը մուծել չկարողանալու պատճառով չգրանցված Պավլիկ Սարգսյանը կամ կարատեիստը։ Հարցն ընտրակեղծիքների դեմն առնելու կարողության մասին է։ Եթե ԲՀԿ–ն ու ՀԱԿ–ն այս պահին ընտրակեղծիքների դեմն առնելու տարբերակ չտեսան և չառաջադրվեցին, ապա ինչպե՞ս է հինգհոգանոց նախընտրական հանդիպումներ անցկացրած Բագրատյանը դեմքի լուրջ արտահայտությամբ հայտարարում, թե նախագահ է դառնալու։
Եթե նախկին վարչապետն անկեղծորեն համոզված է, որ նախագահ է դառնալու այս ընտրակեղծիքների պարագայում, ապա քաղաքական առումով անմեղսունակ է։ Իսկ եթե նա «էն գլխից» գիտեր, որ ոչինչ չի կարողանալու անել ընտրակեղծիքների մասով, քանզի ո՛չ թիմ ունի, ո՛չ էլ կարողություն, բայց այդուհանդերձ առաջադրվել է, որպեսզի մրցակցային ֆոն ապահովի և հետագայում էլ մի բան պոկի, ապա դա հաճախորդություն է։
Երրոդ տարբերակն այն է, որ Բագրատյանը խաղի մեջ մտավ պաթալոգիկ ինքնասիրահարվածության և չափազանցված ինքնագնահատականի պատճառով, բայց հընթացս հասկանալով, որ «բարի ընտրություններ» ծրագրի շրջանակներում իր հանդիպումներին ավելի շատ լրագրողներ են հավաքվում (գործի բերումով), քան համակիրներ, ստիպված հետքայլի ու չփչանալու ուղիներ է ման գալիս։
Ցանկացած պարագայում Բագրատյանի «բլյուզը» երգված կլինի արդեն փետրվարի 18–ից հետո։ Որպես քաղաքական գործիչ նրա միակ փրկությունն այն է, որ հրապարակավ ընդունի քաղաքական սխալը, անառակ որդու պես վերադառնա նախկին թիմ և իր ղեկավարած գրեթե մեկհոգանոց «Ազատություն» կուսակցությունը լուծարելուց հետո մտնի ստեղծվելիք ՀԱԿ կուսակցության մեջ, այլապես կկորչի քաղաքական դաշտից այնպես, ինչպես վարչապետի պաշտոնից ազատվելուց հետո էր կորել մինչև 2007թ. Լևոն Տեր–Պետրոսյանի քաղաքական վերադարձը։
Հ.Գ.։ Քանի որ ընտրական գործընթացն անլրջացել է դրա մասնակիցների պատճառով, ուստի իմաստ չենք տեսել լրջորեն քննարկել Հրանտ Բագրատյանի առաջարկած տնտեսական ծրագիրը։ Միայն նկատենք, որ փիլիսոփայության առումով այն կապ չունի ազատականության հետ, իսկ առաջարկվող գործիքակազմի մեջ բոլշևիկյան մոտեցումներ կան մասնավորապես խոշոր բիզնեսի մասով։
Մի խոսքով՝ Բագրատյանի տնտեսագիտական մոտեցումները նույնքան բարձրակարգ են, որքան նրա սիրողական մակարդակի բլյուզը։

«Блюз» Гранта Багратяна
Риторика кандидата в президенты РА Гранта Багратяна за последнюю неделю претерпела определенные изменения. Раньше Багратян избегал ответов на вопрос о том, согласится ли он возглавить правительство страны, если после выборов Серж Саргсян предложит ему пост премьера. При этом он отмечал, что не любит говорить в сослагательном наклонении. Однако сейчас он заявляет, что не поздравит Сержа и ни в коем случае не согласится занять какую-либо должность.
Конечно, это не означает, что Багратян вернется к своему прежнему подходу по тунисизации или египтизации. Просто изменение риторики Багратяна показывает, что его «кинули», и он, наконец, понял это. Дело не в том, что он не хочет получить должность, а в том, что ему ее просто не предложат.
Понимая, что, набрав мизерное количество процентов, он окажется на бессмысленном третьем месте и не сможет стать титульной оппозицией даже после выборов, Багратян начал заявлять, что не поздравит Саргсяна и предложил своим коллегам Раффи и Паруйру также заявить об этом. Однако это уже ни что иное как отчаянный шаг «кинутого» Сержем человека, направленный на спасение от артурбагдасарянизации.
Кстати, во время вчерашнего выступления на телеканале «Кентрон» Багратян высказал несколько противоречивых мыслей, невольно показав, что вошел в избирательную гонку совсем с другими расчетами, и сейчас чувствует себя обманутым. С одной стороны, он уверенно заявляет, что 18-го февраля станет президентом страны, а с другой – постоянно говорит, что не поздравит Сержа и не займет никакого поста. Уважаемый, если уверен, что станешь президентом, тогда почему постоянно говоришь о том, что не поздравишь Сержа и не займешь предлагаемые им посты?
Кроме того, Багратян уверен, что станет президентом, однако при этом констатирует, что ему не удалось справиться с фальсификациями, что людям раздаются взятки. Уважаемый, если ты признаешься в бессилии в вопросе противодействия фальсификациям, тогда почему обманываешь верящих тебе людей, что станешь президентом?
Вопрос не в том, что рейтинг Гранта ниже, чем у Саргсяна или остальных. При прочих равных условиях Саргсяна победил бы не только Багратян, но и не зарегистрированный Центризберкомом в качестве кандидата Павлик Саргсян или, скажем, каратист. Вопрос в способности противостоять фальсификациям. Если ППА и АНК не увидели возможности воспрепятствовать фальсификациям и не выдвинули своих кандидатов, то как с трудом набирающий на своих выступлениях пять человек Багратян с серьезным выражением лица заявляет, что станет президентом?
Если бывший премьер искренне заявляет, что станет президентом в условиях нынешних фальсификаций, то он  политически невменяем. Если же он «изначально» знал, что не сможет противостоять фальсификациям, поскольку у него нет ни команды, ни возможностей, но всё-таки выдвинулся, чтобы обеспечить конкурентный фон и в дальнейшем что-нибудь урвать, то это обыкновенное клиентство.
Возможно также, что Багратян вошел в игру по причине патологической самовлюбленности и завышенной самооценки. Однако он стал постепенно понимать, что на его встречи приходит больше журналистов, чем сторонников, поэтому вынужденно идет на попятную, чтобы выйти сухим из воды.
В любом случае, после 18-го февраля «блюзовая» песенка Багратяна будет спета. Единственным спасением Багратяна, как политика, может стать то, что он публично признает свою ошибку, подобно блудному сыну вернется в бывшую команду, распустит состоящую из полутора членов партию «Свобода» и войдет в создаваемую партию АНК. В противном случае он исчезнет с политического поля, как исчез после ухода с поста премьера – вплоть до политического возвращения Левона Тер-Петросяна в 2007 году.
P.S. Поскольку избирательный процесс потерял свою серьезность из-за состава участников, то нам не представилось целесообразным серьезно обсуждать предложенную Грантом Багратяном экономическую программу. Заметим лишь, что в плане философии она не имеет отношения к либерализму, а в предлагаемом инструментарии есть большевистские подходы, в частности, по части бизнеса.