Ինչու էր Փաշինյանը հրահանգել Սամվել Վարդանյանի դեմ հանցագործություն իրականացնել
Այն, որ Սամվել Վարդանյանի դեմ հանցագործությունը՝ ծեծը, նվաստացնելը, խոշտանգելը, անձամբ Նիկոլ Փաշինյանի ցուցումով է եղել, կասկած չկա: Ոստիկանությունը սեփական նախաձեռնությամբ նման բան չէր անի, քանզի Վահե Ղազարյանին դա պետք չէ: Այլ հարց է, որ Վահե Ղազարյանը չի ընդդիմացել զարհուրելի այդ հրամանին, կատարել է այն ու այդպիսով դարձել հանցակից:
Նիկոլ Փաշինյանն իր ամբողջ թիմին ու պետական համակարգին խնդիր ունի հանցակից դարձնել, որպեսզի ամեն մեկն արդեն ի՛ր կաշին փրկելու համար ատամներով պահի նիկոլական իշխանությունը:
«Եթե ես իշխանությունը կորցնեմ, ապա ձեզ էլ ինձ հետ դատելու են, այնպես որ դուք ձեր համար եք պայքարում, այլ ոչ թե իմ»: Սա՛ է Փաշինյանի «մեսիջն» իր թիմին:
Ինքը նախ Ալեն Սիմոնյանի շուրթերով անոնս արեց, որ հանցագործություն է տեղի ունենալու Սամվել Վարդանյանի դեմ, ապա ոստիկանական համակարգին մղեց ապօրինության:
Ալեն Սիմոնյանը սիրով իր վրա վերցրեց այդ ֆունկցիան, քանզի «մահապարտ» է դարձել հատկապես եղբոր կնոջ կալանավորումից հետո: Նա արդեն դարձել է Նիկոլից ավելի Նիկոլ: Նրա ձեռքից Նիկոլը, այսպես ասած, անձնագիրը վերցրել ու շահագործում է:
Նիկոլին ալեններ են պետք ու բութ գործիքի դեր կատարող ոստիկաններ: Ինքը գիտի, որ այլևս չունի հանրային հենարան ու հույսը միայն ուժայինների վրա է: Դե իսկ դրսից նա ունի Թուրքիայի անվերապահ աջակցությունը և իր իշխանական աթոռով հիմնականում պարտական է հենց Թուրքիային: Վերջինս դրա դիմաց Նիկոլից պահանջում է հակառուսական քայլերի իրականացում և Հայաստանի վիլայեթացում: Նիկոլի բոլոր քայլերն այդ ուղղությամբ են:
Ինչ մնում է Սամվել Վարդանյանի հետ տեղի ունեցածին, ապա այն Նիկոլի համար ուներ համակարգային նշանակություն: Ինքը թքած ունի իր թիմակիցների ու մասնավորապես ՔՊԿ-ական պատգամավոր Հակոբ Ասլանյանի վրա: Նիկոլը ոչ թե Ասլանյանի թասիբն է լկտի ձևով պաշտպանել, այլ ինքն իրեն:
Նիկոլին վախեցրել էր այն, որ Սամվել Վարդանյանի արածը կարող էր վարակիչ դառնալ՝ յուրօրինակ ֆլեշ-մոբ, ինչը կարող էր «Մերժիր Նիկոլին ու նիկոլականներին» համազգային ակցիայի վերածվել: Հենց դա կանխելու համար էլ Նիկոլը գնաց հանցագործության, որպեսզի նախ իր թիմակիցներին ցույց տա, որ իրեն ուժեղ ու անպատժելի է զգում, և որ իրենք էլ կարող են հաբռգել, համ էլ՝ հանրության մեջ վախի մթնոլորտ էր ուզում տարածել:
Նիկոլը հիմա սվինների վրա է նստած ու այդպես է պահում իշխանությունը: Բայց դե սվինների վրա հնարավոր չէ երկար նստած մնալ:

Поему Пашинян распорядился совершить преступление против Самвела Варданяна
То, что преступление против Самвела Варданяна (избиение, унижение, пытки) было совершено по указанию лично Никола Пашиняна, не вызывает никаких сомнений. Полиция не пошла бы на это по собственной инициативе, так как Ваге Казаряну это не нужно. Другой вопрос, что Ваге Казарян не воспротивился этому гнусному приказу, выполнил его и стал тем самым соучастником преступления.
Никол Пашинян ставит задачу сделать всю свою команду и государственный аппарат соучастниками преступления, чтобы каждый удерживал до последнего николовскую власть ради спасения своей собственной шкуры.
«Если я потеряю власть, то под суд пойдете и вы, так что вы боретесь не за меня, а за самих себя» – таков месседж Пашиняна своей команде.
Сначала он анонсировал устами Алена Симоняна, что в отношении Самвела Варданяна будет совершено преступление, а затем подтолкнул полицейскую систему на беззаконие.
Ален Симонян любезно взял на себя эту функцию, так как стал «смертником» в особенности после ареста жены своего брата. Сейчас он стал большим Николом, чем сам Никол. Последний, так сказать, забрал у него паспорт и нещадно эксплуатирует.
Николу нужны алены и выполняющие функцию тупого инструмента полицейские. Он знает, что больше не имеет общественной опоры, и полагается исключительно на силовиков. Извне же он пользуется безоговорочной поддержкой Турции, которой в основном и обязан в вопросе удержания своего кресла. Турция же взамен этого требует реализации антироссийских шагов и вилайетизации Армении. Все действия Никола именно на это и направлены.
Что касается произошедшего с Самвелом Варданяном, то это имело для Никола системное значение. Ему наплевать на свою команду и, в частности, депутата от «Гражданского договора» Акопа Асланяна. Никол развязно защищал не честь Асланяна, а самого себя.
Никола напугало то, что поступок Самвела Варданяна мог стать заразительным – своеобразным флешмобом, что могло перерасти в общенациональную акцию «Отвергни Никола и николовцев». Для предотвращения именно этого Никол и пошел на преступление, чтобы показать своим соратникам, что чувствует себя сильным и безнаказанным, и они тоже могут оборзеть. Кроме того, чтобы посеять в обществе атмосферу страха.
Никол сейчас сидит на штыках, с помощью которых он и удерживает свою власть. Однако долго усидеть на штыках не получится.