Քաղաքացիականությունը որպես «ատմազկա»
Սերժամետ բոլոր կայքերն ու թերթերը մի ընդհանուր առանձնահատկություն ունեն. իրենց դիրքավորում են ընդդիմադիր դաշտում։ Այսինքն՝ սերժամետները լրատվական դաշտում անում են այն, ինչով զբաղված էր Արտաշես Գեղամյանը քաղաքական դաշտում մինչև ՀՀԿ–ի ցուցակով պատգամավոր դառնալը, կամ ինչով զբաղված էր Վիկտոր Դալլաքյանը մինչև նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ նշանակվելը։
Զուտ մարտավարական առումով Սերժ Սարգսյանի PR–թիմը ճիշտ է վարվել, որ որոշել է ձևով ընդդիմադիր, բայց բովանդակությամբ «դհոլային» ԶԼՄ–ներ ստեղծել, քանզի բացահայտ իշխանամետ կայքը կամ թերթը 5 րոպեում կփչանար, իսկ այսպես հնարավորություն է ստեղծվում տարատեսակ «մուտիլովկաներ» տարածելու համար։ Իրենք էլ են հասկանում, որ Սերժ Սարգսյանին դրական լույսի ներքո ներկայացնելն անհույս գործ է, և այդ իսկ պատճառով որոշել են ամբողջ դաշտը կեղտոտել, որպեսզի կլիենտի կեղտոտվածությունն այդքան աչք չծակի։ Դրա համար էլ դաշտ պղտորող լրատվամիջոցներ են «շտամպովկա» անում։ Ճիշտ է, ժամանակի ընթացքում լրատվական դաշտի այս կամ այն «ականը» պայթում է (նաև «7 օրի» շնորհիվ), բայց Բաղրամյան 26–ում փողի պակաս չեն զգում և Սերժի հենարան հանդիսացող «վիշապ–լրատվամիջոցների» կտրած գլուխների փոխարեն նորերն են աճեցնում։
Ռազմավարական առումով, սակայն, Սերժի քարոզչաթիմը սխալվել է և արդեն պարտվել, քանզի իր բնույթով հակասոցիալական ու հակապետական քարոզչագործիքներ է ստեղծել և ոչ մի պոզիտիվ «մեսիջ» չի կարողանում փոխանցել հանրությանը։ Սրանք «մուտիլովկայից» բացի այլ բանով չեն զբաղվում։ Թիրախներն էլ նույնն են՝ ԲՀԿ–ն ու ՀԱԿ–ը։ Ձեռքի հետ քննադատության է ենթարկվում նաև Սերժ Սարգսյանը, բայց դա հաճախորդներին թույլատրված չափաբաժին է։ Այդպիսի քննադատություն իրականացնում էին նաև Արթուր Բաղդասարյանն ու Արտաշես Գեղամյանը։
Թաքցնելու համար իրենց սերժամետությունը և հիմնավորելու համար, թե ինչու են իշխանություններից դժգոհելով հանդերձ կատաղի ձևով պայքարում բոլոր այն ուժերի ու մարդկանց դեմ, ովքեր կարող են իշխանափոխություն անել, սերժամետ մամուլն «ատմազկա» է գտել։ Այդ «ատմազկան» քաղաքացիական հասարակությունից առիթ–անառիթ խոսելն է։ Դրանով ուզում են ասել, թե իբր իրենք իշխանության և ընդդիմության դաշտից դուրս են և պայքարում են հանուն լուսավոր մի բանի՝ քաղաքացիականության։ Դա այն մեծագույն բլեֆն է, որով ուզում են իրենք իրենց ու ընթերցողներին խաբել սերժամետները։ Նրանց թվում է, թե ջայլամային կեցվածքով և իրենց էշի տեղ դնելով հաջողացրել են անտեսանելի մնալ, բայց դե հա՛մ համապատասխան վայրն են ի ցույց դրել, հա՛մ բարձր զռռալով մատնել են իրենց բուն էությունը։
Եվ այսպես, սերժամետ լրատվամիջոցների քաղաքացիականության մասին ճամարտակություններն ընդամենը իշխանությանը ծախված լինելու և փող աշխատելու հանգամանքերը թաքցնելու ձև է։ Դե մի բանից պե՞տք է խոսեին Սերժի հակառակորդների դեմ «ընդդիմադիր» դիրքերից պայքար մղելու ժամանակ։ Դեմքները որոշել են ծածկել քաղաքացիականության վեհ գաղափարների հետևում թաքնվելով, բայց իրականում ամեն օր պայքարում են քաղաքացիական արժեքների դեմ։
Նկատենք, սակայն, որ «քաղաքացիականության» ջատագովների մոտ շատ հաճախ «լյափսուսներ» են լինում և չի հաջողվում բռնած գիծը պահել։ Դա տեղի է ունենում այն դեպքում, երբ, ասենք, Սերժ Սարգսյանի եղբայր Սաշիկի որդին է անընդունելի և անհանդուրժելի պատմությունների մեջ ընկնում։
Փաստորեն, քաղաքացիականության «ատմազկայի» միջոցով փող աշխատող ու Սերժի համար «դհոլություն» անող մամուլի միջոցների «կոմպը կախում է» և քաղաքացիականությունն ավարտվում է այնտեղ, որտեղ սկսվում են Սերժ Սարգսյանի ընտանիքի անդամների (փեսա, եղբայր, տան անդամի կարգավիճակ ունեցող գործարար և այլն) անձնական շահը և «բուրժույսկի կայֆերը»։

Гражданственность как отмазка
У всех просержевских сайтов и газет есть одна особенность – они играют на оппозиционном поле. То есть, просержевцы в информационной сфере заняты тем же, чем когда-то на политическом поле занимался Арташес Гегамян до того, как стал депутатом   по списку РПА или Виктор Даллакян, пока не был назначен заместителем руководителя аппарата президента РА.
В тактическом плане пиар-команда Сержа Саргсяна повела себя правильно, создав оппозиционные по форме, но «барабанные» по содержанию средства массовой информации, поскольку открыто провластные сайты или газеты в два счета были бы дискредитированы, а в нынешней ситуации создаются условия для распространения различных «мутиловок».  Они тоже понимают, что преподнесение Сержа Саргсяна в позитивном свете является безнадежным делом, поэтому решили очернить всё политическое поле, чтобы клиенты на этом фоне выглядели более-менее чистыми. Именно поэтому загрязняющих среду СМИ  с каждым днем становится всё больше и больше. Правда, с течением времени те или иные «мины» информационного поля подрываются (в том числе, благодаря «7or»), однако в президентском дворце не ощущают недостатка в средствах, и на месте срубленных голов «драконов-СМИ» вырастают новые.
Тем не менее, в стратегическом плане агитпроп Сержа допустил ошибку и успел проиграть, поскольку были созданы антисоциальные и антигосударственные по своему характеру СМИ, и они уже не могут передать обществу какого-либо позитивного «мессиджа». Они не заняты ничем другим, кроме «мутиловок». Мишени тоже остались прежними – ППА и АНК. Параллельно критикуется и Серж Саргсян, однако в дозволенных клиентам рамках. Подобную критику осуществляли и Артур Багдасарян, и Арташес Гегамян.
Для сокрытия свое провластной ориентации и обоснования того, почему наряду с выражением недовольства властями они ведут беспощадную борьбу с теми силами и деятелями, которые могут осуществить смену власти, просержевская пресса нашла отмазку. Ею являются постоянные разговоры  (по поводу и без) о гражданском обществе. Этим они хотят сказать, что якобы находятся вне властного или оппозиционного поля и борются за нечто разумное, доброе и вечное – гражданственность. Это тот большой блеф, которым просержевцы хотят обмануть себя и своих читателей.  Им кажется, что, ведя себя подобно страусам и прикидываясь дураками, им удается остаться незамеченными, однако они выдают как источник заказов, так и свое реальное лицо.
Итак, разглагольствования просержевских СМИ о гражданственности являются всего лишь попыткой сокрыть свою продажность и желание нажиться на сложившейся ситуации. Ведь должны были о чем-то говорить с оппозиционных позиций выступающие против оппонентов Сержа.  Прикрыться же было решено за высокими  идеями гражданственности, но в реальности они каждый день борются с гражданскими ценностями.
Заметим, однако, что с апологетами «гражданственности» зачастую случаются ляпсусы, и им не удается придерживаться намеченной линии. Это случается тогда, когда, скажем, племянник Сержа Саргсяна позволяет себе неприемлемые и нестерпимые поступки.
Фактически, компы зарабатывающих под отмазкой гражданственности деньги и «барабанящих» на Сержа СМИ зависли, и гражданственность заканчивается там, где начинаются личные интересы членов семьи Сержа Саргсяна (зятя, брата, предпринимателя в статусе члена семьи и др.) и их «буржуйские кайфы».