Գնահատման և թեստավորման կենտրոնում քննարկել են «Հայոց լեզու և հայ գրականություն» առարկայի քննական թեստը
Հունիսի 13ին Գնահատման և թեստավորման կենտրոնում բողոքարկման հանձնաժողովն անցկացրել է մասնագիտական քննարկում, որից պարզվել էց, որ «Հայոց լեզու և հայ գրականություն» 2009թ. միասնական քննության թեստը բովանդակային  և կառուցվածքային առումով համապատասխանում է ուղեցույցին և դպրոցական ծրագրին:
Քննարկմանը մասնակցող մասնագետները առաջարկեցին փոփոխություն անել Ա45, Բ79 առաջադրանքների միավորներում:
Մյուս առաջադրանքների վերաբերյալ առաջարկությունները մերժվեցին մասնագիտական առումով անվիճելի լինելու հիմնավորումով:
Ըստ բողքարկման կարգի մասնագետների առաջարկները կքննարկի և վերջնական որոշում կկայացնի բողոքարկման հանձնաժողովը:

В центре по оцениванию и тестированию обсуждался экзаменационный тест «Армянский язык и литература»
13 июня в Центре по оцениванию и тестированию комиссия по обжалованию провела специализированное обсуждение, в результате чего стало ясно, что единый экзаменационный тест 2009 года «Армянский язык и армянская литература» в содержательном и структурном плане соответствует путеводителю и школьной программе.
Участвующие в обсуждении специалисты предложили внести изменение в баллах заданий А45, Б79.
Предложения относительно других заданий были отклонены из того, что в профессиональном плане они были бесспорны.
Согласно порядку обжалования предложения специалистов будут обсуждены, а окончательное решение примет комиссия по обжалованию.