ԵԱՀԿ առաքելությունը պլանային դիտարկում է անցկացրել ԼՂՀ և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում
Հունիսի 10-ին, ԼՂՀ իշխանությունների հետ նախօրոք ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, ԵԱՀԿ առաքելությունը պլանային դիտարկում է անցկացրել ԼՂՀ և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի Ֆիզուլիի ուղղությամբ՝ Կարախանբեյլի բնակավայրի մոտակայքում:
ԼՂՀ պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի դաշտային օգնականներ Իրժի Աբերլեն/Չեխիա/ և Վլադիմիր Չունտուլովը/Բուլղարիա/:
ՀՀ ՊՆ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից տեղեկացնում են, որ դիտարկումն անցել է ըստ սահմանված գրաֆիկի: Այդուհանդերձ, ադրբեջանական կողմը դիտարկման առաքելությանը չի ուղեկցել դեպի իր առաջնային գծի սահմանները, դեպի նախօրոք համաձայնեցված կետ, ինչի արդյունքում ԵԱՀԿ դիտարկման խմբերը ստիպված են եղել դիտարկումն իրականացնել ավելի հեռավոր տարածությունից: Դիտարկման ժամանակ կրակի դադարեցման ռեժիմի խախտումներ չեն արձանագրվել:
Դիտարկման առաքելությանը ղարաբաղյան կողմից ուղեկցել են ԼՂՀ Արտաքին գործերի նախարարության և ԼՂՀ պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչները:

Миссия ОБСЕ провела плановый мониторинг на линии соприкосновения вооруженных сил НКР и Азербайджана
10-го июня, согласно достигнутым ранее договоренностям с властями НКР,   миссия ОБСЕ провела плановый мониторинг  на линии соприкосновения вооруженных сил НКР и Азербайджана в направлении Физули в районе населенного пункта Караханбейли.
С позиций армии обороны НКР мониторинг провели полевые помощники личного представителя действующего председателя ОБСЕ  Иржи Аберлен (Чехия) и Владимир Чунтулов (Болгария).
Управление министерства обороны РА по связям с общественностью сообщает, что мониторинг прошел согласно графику. Тем не менее, азербайджанская сторона не проводила наблюдательную миссию к границам своей передовой линии, до ранее согласованного пункта. В результате этого, наблюдательские группы ОБСЕ были вынуждены проводить мониторинг с более отдаленного расстояния. Во время мониторинга  нарушений режима прекращения огня отмечено не было.