Ֆրանսիայի առաջին տիկինը դատի կտա իր անձնական կյանքը լուսաբանողներին
Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի կինը` Վալերի Տրիերվեյլերը, դատի է տալու իր կյանքը նկարագրող գրքի հեղինակներին` նրանց մեղադրելով կեղծիքի և իր անձնական կյանք ներխուժելու համար։ Այս մասին տեղեկացնում է «Ֆրանս-Պրեսը»:
Առաջին տիկնոջ իրավաբանն ասել է, որ Տրիելվեյլերը նման որոշում է ընդունել այն պատճառով, որ հեղինակների կողմից օգտագործված արտահայտությունները՝ հիմնված ասեկոսեների վրա, սևացնում են մարդուն ու նրա մերձավորներին:
Ըստ երևույթին՝ այս ամենը կապ չունի կամ միայն անուղղակիորեն է կապված այն հոդվածների հետ, որոնք հաղորդում են, որ Տրիերվեյլերը դավաճանել է Օլանդին Ֆրանսիայում հայտնի հայազգի քաղաքական գործիչ Պատրիկ Դևեջյանի հետ։
Այնուամենայնիվ նշենք, որ սա Տրիելվեյլերի անձնական կյանքի անձեռնմխելիությունը պաշտպանելու առաջին փորձը չէ: Հոկտեմբերի սկզբին փարիզյան դատարանը վճռել էր, որ տեղական ամսագրերից մեկը Ֆրանսիայի առաջին տիկնոջը կվճարի 2 հազ. եվրո՝ նախագահական զույգի լողազգեստներով լուսանկարները հրապարակելու համար:

Первая леди Франции подаст в суд на авторов своей биографии
Спутница президента Франции Франсуа Олланда Валери Триервейлер подаст в суд иск на авторов своей биографии, обвинив их в клевете и вторжении в частную жизнь, передает РИА «Новости» со ссылкой на агентство «Франс-Пресс».
Речь идет о произведении «Бунтарка», написанном Аликс Буиляге и Кристофом Жакубишином. Эта книга является неавторизованной биографией Триервейлер.
«Характер высказываний, который используют авторы, основываясь на неподтвержденных слухах и недоброжелательных допущениях, чтобы очернить человека и его близких, вынудил мадам Триервейлер принять это решение», — сообщил агентству юрист первой леди страны.
Это не первая попытка Триервейлер отстоять в суде неприкосновенность своей частной жизни. В начале сентября парижский суд постановил взыскать с глянцевого издания «VSD» в пользу Триервейлер две тысячи евро за публикацию фото президентской четы в купальных костюмах.